מחקר ישראלי מצא כי חולי אסטמה בסיכון נמוך יותר להידבק בנגיף קורונה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

אנשים החולים באסטמה ("קצרת") ניצבים בפני התמודדות יום-יומית שאינה פשוטה. מחלה ריאתית כרונית חסימתית התקפית זו,מחקר ישראלי מצא כי חולי אסטמה בסיכון נמוך יותר להידבק בנגיף קורונהבאה לידי ביטוי בתקופות של החמרה והופעת תסמינים, בעיקר עקב אלרגיה. בין הסימפטומים המופיעים אצל חולי אסטמה ניתן למנות "צפצופים" בנשימה, קשיי נשימה, שיעולים כרוניים, ירידה בסיבולת לב הריאה ועוד. לכן עליהם לאבחן את המחלה בהקדם ולהיות ערוכים לכל תרחיש של תסמינים, בעיקר באמצעות תרופות ומשאף.

בשנים האחרונות פורסמו ברחבי העולם כמה מחקרים שהצביעו על כך שמחלת האסטמה, עם כל החסרונות הברורים שלה, עשויה דווקא להפחית את ההידבקויות בנגיפים שונים. סיבה אפשרית לכך היא שקולטי ACE בריאות האדם הם בריכוז נמוך מהממוצע אצל חולי אסטמה. בהקשר הנוכחי הקולטנים הם אלו שבאמצעותם חודרים הנגיפים לגוף, כך שהסיכויים לכניסת נגיפים לגוף יורדת.

המחקר שהוציא את חולי האסטמה מקובצת הסיכון של נגיף הקורונה

לפני חודשים ספורים פורסם מחקר ישראלי שמראה שחולי אסטמה עשויים להיות בעלי סיכוי נמוך יותר להידבק בנגיף הקורונה. המחקר נערך על ידי קופת חולים לאומית, בשיתוף עם פרופסור אליהו (אלי) מגן – מנהל מחלקת פנימית ג' במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה באשקלון.

במהלך המחקר, בדקו את נתוניהם של כ-38,000 מבין מבוטחי קופת חולים לאומית שביצעו בדיקת קורונה, אשר כ-6% מתוכם נמצאו חיוביים לנגיף. מבין אלו החוקרים בודדו את הנתונים של חולי האסטמה, וראו שביחס לגודלם באוכלוסייה – שיעור ההידבקות שלהם בקורונה היה נמוך בהשוואה לאוכלוסייה הכללית. כלומר הסיכון של חולי האסטמה להימצא בבדיקות חיוביים לנגיף הקורונה היה נמוך לעומת שאר האוכלוסייה. חשוב להדגיש עם זאת שאין הכוונה ששאר האוכלוסייה הייתה בריאה לחלוטין (אם יש כזה דבר בכלל), אלא שפשוט בדיקת הנתונים לא התייחסה לבעיות רפואיות אחרות.

דבר נוסף שהחוקרים בחנו הוא האם יש לאסטמה השפעה על הסיכויים להסתבכות ש המחלה, כלומר, מחלה קשה או אשפוז. כאן ניתן היה אולי לצפות שההשפעה של האסטמה על מערכת הנשימה, יחד עם העובדה שהמחלה עלולה לפגוע בבריאות האדם הסובל ממנה באופן כללי, תביא לכמות אשפוזים גדולה יותר של חולי אסטמה. הממצאים המעודדים של המחקר מצביעים על כך שהסבירות למחלה קשה ולאשפוז בקרב חולי אסטמה הייתה לאחוזים המקבילים באוכלוסייה הכללית.

האם אורח החיים של חולי אסטמה משפיע?

המחקר מעלה כמה שאלות נוספות, עליהן ניסו לענות החוקרים. הראשונה שבהם היא האם חולי אסטמה מיסודם מפגינים זהירות יתרה, שעשויה להסביר את ההידבקות הנמוכה באופן יחסי בקרבם בנגיף הקורונה. ד"ר גרין, לעומת זאת, טוען שלא כך הדבר. לדבריו, חולי אסטמה בדרגה קלה אינם נוהגים בזהירות יתר, אלא מתנהלים ברוב תחומי החיים כמו יתר האוכלוסייה. בנוסף לכך נתוני המחקר מצביעים על הידבקות נמוכה גם בקרב החולים הקלים.

המחקר גם לא מצא השפעה לצורת הטיפול במחלת האסטמה ולקשר בינה לבין נגיף הקורונה. זאת על רקע מחקרים קודמים שהצביעו על כך שטיפול בסטרואידים – אחת הדרכים העיקריות להתמודדות עם אסטמה – הוא זה שעשוי להסביר את אחוזי ההידבקות הנמוכה בקרב חולי אסטמה בנגיפים שונים. המחקר לא מצא כל השפעה לשאלת הטיפול באסטמה בבחינת התוצאות שלה.

מקורות ולקריאה נוספת:

אסתמה – שירותי בריאות כללית
אסתמה, COPD או מחלת ריאות כרונית אחרת – להפחית סיכון להדבקה בקורונה – המרכז הרפואי תל אביב ע"ש סוראסקי
אסטמה ומחלת הקורונה – המרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה
COVID-19 AND ASTHMA: WHAT PATIENTS NEED TO KNOW – American Academy of Allergy, Asthma and Immunology
Why asthma might surprisingly protect against poor outcomes in COVID-19 – European Respiratory Journal

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים