תרופות לאסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

תרופות לטיפול באסטמההטיפול באסטמה כולל שימוש בתרופות מסוגים שונים אשר מטרתן להתערב בשרשרת התגובות הגורמת להתקף האסטמה. התרופות משמשות בעיקר להרחבת הסמפונות ולמניעת התהליך הדלקתי, המהווים שחקנים חשובים בהתקפי האסטמה ועל כן שימוש בתרופות מסייע לעצירת התקפים ומניעתם.

באופן כללי, על מנת להפחית בתופעות לוואי סיסטמיות משתדלים לטפל באסטמה באופן מקומי, כלומר על ידי משאפים או אינהלציות. רק במקרים קשים, בוחרים להשתמש בטיפול סיסטמי על ידי כדורים, נרות ואף עירוי.

בטא אגוניסטים

התרופות הנפוצות ביותר המשמשות כמרחיבי סמפונות. תרופות מסוג בטא אגוניסטים מגיעות אל קולטני בטא המצויים בסמפונות, מפעילות אותם ובכך גורמות להרחבת הסימפונות. קיימים שני סוגים עיקריים של בטא אגוניסטים:

קצרי טווח

ניתן להשתמש בבטא אגונטסטים קצרי טווח (כמו ונטולין או בריקלין) אשר משמשים להקלה מיידית על התקף אסתמה. אלה התרופות המצויות במשאף אותו נושאים עימם חולי אסתמה לכל מקום, ותפקידו לטפל באופן מיידי בהתקף.

ארוכי טווח

סוג נוסף של בטא אגוניסטים אשר משמש בעיקר כטיפול מניעתי ולא יעיל כטיפול בהתקף נוכחי הוא בטא אגוניסטים בעלי השפעה ארוכת טווח, כמו סרבנט ופורדיל. משתמשים בתרופות אלה כטיפול מונע לחולים עם אסטמה בינונית עד קשה, ושימוש יעיל בהן יכול לסייע להקלה על ההתקפים ומניעתם.

ניתן להשיג בטא אגוניסטים ארוכי טווח גם באינהלציה או בטבליות, נרות ואמצעים נוספים הגורמים לשחרור ארוך טווח של התרופה.

סטרואידים

בשל האופי הדלקתי של מחלת האסטמה, במקרים רבים שימוש בסטרואידים מסייע באופן משמעותי לאיזון המחלה ולהקלה על הסימפטומים. סטרואידים ידועים בתור פעילותם הטובה כנוגדי דלקת, ובמקרים אלו הסטרואידים מונעים את התגובה הדלקתית אשר נמצאת בבסיס מחלת האסתמה ובכך מקלים על הסימפטומים.

ברוב המקרים משתמשים בסטרואידים הניתנים במשאפים או באינהלציה, כמו בודיקורט או מיפלוניד או פליקסוטייד. היתרון הגדול של השימוש במשאפים הוא מניעת ההשפעה הסיסטמית של הסטרואידים, הידועים בתופעות הלוואי הקשות שלהם הכוללות השמנה, שיעור יתר, הפרעה בגדילה, בריחת עצם במבוגרים וכולי.

שימוש מקומי על ידי משאפים או אינהלציה מבטיח שהשפעת הסטרואידים תהיה על הריאות בלבד ולא תהיה השפעה משמעותית בטווח הארוך.

במקרים חריגים כמו בהתקף אסטמה קשה במיוחד, מטפלים בחולי האסטמה באמצעות סטרואידים סיסטמיים כמו פרדניזון. במקרים אלה, הטיפול יהיה לטווח קצר בלבד, במטרה להימנע מתופעות הלוואי השונות שהוזכרו.

משאפים משולבים

על מנת לשפר את היענות החולים לטיפול, ולהקל על נוחות הטיפול פותחו תכשירים המשלבים סטרואידים עם מרחיבי סימפונות. מדובר בתכשירים כמו סימביקורט או סרטייד אשר מקלים על השימוש ומאפשרים לחולים לקבל את שתי התרופות בשאיפה אחת.

בנוסף, שימוש במרחיבי סמפונות בשילוב עם סטרואידים מאפשר להפחית את מינון הסטרואידים ועל כן נחשב למומלץ.

תרופות אנטי כולינרגיות

במידה וקשה לשלוט על התקפי האסטמה ויש צורך "לתגבר" את מרחיבי הסימפונות, ניתן להשתמש בתרופות אנטי כולינרגיות אשר גורמות להרחבת הסמפונות במנגנון מעט שונה.

התרופה הנפוצה ממשפחה זו היא ארובנט (איפרטרופיום ברומיד), אשר גורמת להרחבת הסמפונות במנגנון האנטי כולינרגי, ועל כן יכולה לגרום גם לתופעות לוואי אנטי כולינרגיות כמו יובש בפה.

אנטילאוקטריאנים

סוג נוסף של טיפול במרכיב הדלקתי של מחלת האסטמה הוא שימוש בתרופות מסוג אנטילאוקטריאנים כמו סינגולייר. תרופות אלה מתערבות בתהליך הדלקתי ומונעות את השפעת הלאוקטריאנים על כיווץ הסימפונות.

שימוש בתרופה זו מאפשר להפחית את השימוש בסטרואידים ובתכשירים אנטי דלקתיים אחרים, ועל כן מומלץ לשימוש בעיקר באסתמה בינונית עד קשה (בה יש צורך במינון סטרואידים גבוה). שימוש בסינגולייר מומלץ החל מגיל שנתיים, והשפעתו טובה מאוד במבוגרים.

ראו גם:

הכירו את התרופה הביולוגית שמפחיתה התקפי אסטמה ב-80% – נוקלה

מריחואנה רפואית לאסטמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

תרופות לטיפול באסטמה

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!