תרופת תיאופילין

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

תיאופיליןתיאופילין (THEOPHYLLINE) משמשת לטיפול ולמניעת צפצופים וקשיי נשימה הנגרמים על ידי אסטמה, אמפיזמה או ברונכיטיס כרוני.

תיאופילין שייך לקבוצת התרופות הקסנטינים (xanthines) , אשר עובדות על הרפיית השרירים בדרכי הנשימה ופתיחת מעברי האוויר בכדי לשפר את הנשימה והירידה בתגובתיות הריאות לחומרים מגרים. שליטה בסימפטומים של בעיות הנשימה יכולות לקצר את זמן המחלה והסבל.

תרופה זו אינה פועלת באופן מיידי ולא אמורה לשמש להתקפות אסתמטיות פתאומיות. תאופילין מסווג מבחינה מבנית כמו methylxanthine , ונראה כאבקה לבנה, חסרת ריח, גבישים עם טעם מר.

מנגנון הטיפול

לתאופילין יש שתי פעולות שונות בדרכי הנשימה בקרב חולים עם חסימה הפיכה: הרפיית השריר החלק (כלומר הרחבת הסימפונות) ודיכוי תגובת דרכי הנשימה לגירויים. בעוד שמנגנוני הפעולה של תאופילין אינם ידועים בוודאות, מחקרים בבעלי חיים מצביעים על כך שהרחבת הסמפונות מתווכת על ידי עיכוב של phosphodiesterase.

חלק מתופעות הלוואי הקשורות בתאופילין מופיעות כנראה בעקבות תיווך העיכוב של PDE III, ולכן כולל למשל ירידה בלחץ דם, טכיקרדיה, כאב ראש והקאות. תאופילין מגדיל את הכוח של התכווצות של שרירי סרעפת, כנראה על רקע שיפור ספיגת הסידן דרך ערוץ תיווך האדנוזין.

אופן השימוש בתיאופילין

נטילת התרופה היא אוראלית, עם או בלי אוכל, בדרך כלל פעם או פעמיים ביום לפי הוראות הרופא המטפל. ההמלצה היא לקחת את התרופה על פי זמנים מדויקים ובמרווחים שווים. אין למעוך או ללעוס את התרופה, מכיוון שפעולה כזו יכולה לשחרר את כל התרופה בבת אחת ולהעלות את הסיכון לתופעות לוואי.

סיכונים ותופעות לוואי

תופעות הלוואי עלולות לכלול כאבי בטן או התכווצויות, בחילה, הקאה, שלשול, אובדן התיאבון, כאבי ראש, בעיות שינה, עצבנות, חוסר מנוחה, רעד, הסמקה והטלת שתן מוגבר. אם אחת מהתופעות הללו נמשכת או מחמירה, יש להיוועץ עם הרופא המטפל באופן מיידי, בכדי לשקול את עלות התועלת הקיימת בנטילת התרופה.

תופעות לוואי חמורים יותר עלולים לכלול: בלבול, סחרחורת, שינויים במצב רוח, רעד שרירי, כאב או רגישות, חולשה ונשימה מהירה. תופעות לוואי קיצוניות ונדירות עלולות לכלול התעלפות, דופק מהיר, איטי או לא סדיר, קיא שנראה כמו קפה טחון וצואה כהה.

תגובה אלרגית חמורה מאוד לתרופה זו היא נדירה. עם זאת, יש לפנות לטיפול רפואי מיידי אם קיימים סימפטומים של תגובה אלרגית חמורה, כולל: פריחה, עור אדום או "מקושקש", גרד, או נפיחות (במיוחד של הפנים, הלשון או הגרון).

ראו גם:
תרופת פרופיטן לטיפול באסטמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!