הקשר בין תדירות השיעול לבין חומרת ואיזון מחלת האסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

תדירות השיעול ואסטמהקבלת מידע אמין על מצבו של חולה במחלות שונות מחייבת לא פעם ביצוע של בדיקות פולשניות. לעיתים, הבדיקות שאמורות לאשש או להפריך את קיומה של מחלה או את דרגת החומרה שלה כרוכות באי נעימת רבה, חשש ופחד מצד החולה או קיומה של עלות כספית גבוהה.

יחד עם זאת, מסתבר שיש מקרים שבהם ניתן לקבל מידע רב ערך על מצבו של החולה באמצעות בדיקות פשוטות, לא יקרות ולא מאיימות. במחקר רפואי שהתקיים לאחרונה נמסר על קיומו של קשר סטטיסטי בין אופי השיעול של חולי האסתמה לבין מדידת חומרת המחלה. ניטור של אופי ותדירות השיעול של החולים, כך נמסר, יכול להצביע לא רק על רמת החומרה של המחלה אלא גם על תגובת החולה לטיפולים השונים והיכולת להשיג הטבה ואיזון במצבו.

חסימת אוויר כרונית

מחלת האסטמה, כך מסבירים הרופאים, נחשבת למחלה כרונית שבמהלכה נוצרת חסימה מסוימת בריאות ובדרכי הנשימה. על פי רוב, החולים במחלה מדווחים על התפרצויות סימפטומטית שמתרחשות בדרך כלל בהתאמה עם מצבי אלרגיה. במהלך התקף מופיעה הפרשה רירית שמקשה על כניסה ויציאה של אוויר באופן חופשי והדבר מתבטא בשיעולים, נשימה כבדה, הוצאת אוויר שורקנית.

בין הגורמים המשפיעים על החמרת מצבם של חולי האסטמה ניתן למצוא פריחה ואבקנים, אבק, פרוות חיות וכן חומרים נוספים מחוללי אלרגיה במזונות שונים כמו גם שימוש בתרופות מסוימות וכן אוויר מזוהם. יש לציין שהמחלה נחשבת לכרונית, ועל פי רוב מחייבת מתן טיפול בהתאם לצורך, ועל פי חומרת ההתקפים.

הרעיון שמאחורי המחקר

מחקר שנעשה לאחרונה ביקש לבדוק האם ניתן להפיק מידע מאחד הסימפטומים המרכזיים שאותו חווים חולי אסטמה בעיקר בזמן התקף ואף בין התקפים. סימפטום זה, השיעול, ניתן למדידה מבחינת תדירות ועוצמה והסברה היא שיש בכך בכדי לספק מידע הן על חומרת המחלה והן על תגובת החולה לטיפול הניתן לו. במהלך המחקר הוחלט על ביצוע מדידה של תדירות השיעול בקרב החולים משתתפי המחקר במשך פרק זמן של יממה.

המחקר ותוצאותיו

במחקר השתתפו כתשעים חולים, כאשר חלק מהם גברים וחלק אחר נשים, כולם בוגרים. כמו כן הוחלט לבצע את המעקב אחר רמות השיעול בקרב חולים שחלקם מצויים במצב המאוזן של המחלה בעוד שאחרים מצויים במצב בלתי מאוזן או מאוזן ברמה חלקית. באופן זה, ניתן יהיה לגלות האם קיים קשר בין רמות השיעול ותדירותו לבין המאפיינים השונים של המחלה בקרב כל חולה וחולה.

לאחר סיומו של המחקר וניתוח הנתונים הסתבר שבהחלט ניתן לקבל מידע רב ערך באמצעות מדידת תדירות השיעול, אך לא בכל המדדים המקווים. על פי תדירות השיעול בהחלט ניתן לקבל מידע אמין בשאלה האם מצבו של החולה מוגדר כמאוזן מבחינה קלינית או שמא יש להציע טיפול כלשהו, אולי גם חלופי לטיפול נוכחי.

רמת השיעול והתדירות יכולים בהחלט להבדיל בין אלה שמחלתם קשה לבין אלה שמצבם קל יותר. עם זאת, יש בהחלט גם מדדים שונים שלגביהם לא נמצא כל קשר עם רמת השיעול. תדירות השיעול וחומרתו לא יכולים לספר, למשל, על מצב הדלקת החסימתית שבדרכי הנשימה. גם לא ניתן להסיק מידע לגבי רמת חסימת כניסת האוויר אל הריאות.

לצד העובדה שיש ככל הנראה צורך במחקר נוסף, בקרב מספר חולים רב יותר, נתוני המחקר בהחלט מסייעים לחוקרי המחלה ולרופאים. מדידת רמות השיעול בקרב חולי אסטמה בהחלט יכולה להיות כלי עזר באבחון מצב החולה, טיפול ומעקב.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!