אסטמה כתאונת עבודה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

resized_115940059-300x199רבים לא יודעים זאת אך כבר יותר מפעם אחת קרה שבית משפט ישראלי פסק לטובתו של עובד שטען כי הוא סובל מאסטמה על רקע תנאי העבודה שלו וכתוצאה מהם. באופן עקרוני על פניו נראה כי אסטמה היא לא בדיוק תאונה שכן תאונה היא אירוע פתאומי ואילו על מנת לחלות באסטמה, יש להיחשף באופן חוזר ונשנה לחומר מסוים, הגורם לנזקים בדרכי הנשימה.

בנוסף לכך, לא תמיד קל להוכיח כי אסטמה היא מחלת מקצוע וזאת כיוון שהיא לא מופיעה ברשימת מחלות המקצוע של הביטוח הלאומי. עם זאת, לפי תורת המיקרו טראומה ניתן גם ניתן להוכיח כי האסטמה היא תאונת עבודה ובנושא הזה נעסוק במאמר שלפניכם.

הרקע להתפתחות המושג "מיקרו טראומה"

באופן עקרוני הביטוח הלאומי מגדיר פגיעה בעבודה בשתי דרכים בלבד: תאונת עבודה ומחלת מקצוע. מחלת מקצוע היא מחלה שנגרמה עקב תנאי העבודה. רשימת מחלות המקצוע היא רשימה סגורה המתעדכנת מעת לעת כך שאם המחלה ממנה סובל העובד לא מופיעה ברשימת מחלות המקצוע, לרוב לא ניתן יהיה לקבל את טענתו כי הוא סובל ממחלת מקצוע. לעומת זאת תאונת עבודה היא אירוע חד ופתאומי שהתרחש עקב עבודתו ותוך כדי עבודתו של העובד.

עם זאת, ישנם מצבים מיוחדים שבהם לא פשוט לאתר את הגורם לתאונה כשבין היתר מדובר במקרים שבהם התאונה התרחשה על רקע מצב רפואי קיים. בנוסף לכך, ישנם מקרים בהם האדם נפגע כתוצאה מעבודתו, אך מצד אחד לא מדובר במחלת מקצוע ומצד שני הפגיעה לא התרחשה באופן פתאומי.

לאור כל זאת, אדם שלא סובל ממחלה המופיעה ברשימת מחלות המקצוע ולא סובל מפגיעה שהתרחשה כתוצאה מאירוע חד פעמי ופתאומי, עומד הלכה למעשה לפני שוקת שבורה שכן המוסד לביטוח לאומי לא מכיר בו כנפגע עבודה.

אלו היו פני הדברים במשך זמן רב עד שבתי המשפט החליטו להתערב ולבוא לעזרת העובדים בהכירם במקרים של מיקרו טראומה, כלומר במקרים שבהם פגיעות זעירות שהצטברו לאורך שנות עבודתו של העובד הובילו לפגיעה חמורה כשכל אחת מהפגיעות הזעירות מוגדרת כתאונת עבודה קטנה.

מה זה מיקרו טראומה על קצה המזלג?

לפי תורת המיקרו טראומה, פגיעה בעבודה לא באה לידי ביטוי רק כאירוע חד פעמי שהתרחש במתכונת של תאונה. המושג מיקרו טראומה מייצג גרימת נזק פיזי כתוצאה מפגיעות זעירות חוזרות ונשנות באיבר מסוים לאורך זמן ממושך. המשפטנים השוו את המיקרו טראומה לטיפות מים שחוצבות בסלע מכוח התמדתן. ברוב המוחלט של המקרים המוסד לביטוח לאומי נוטה לדחות על הסף תביעות המוגשות על רקע מיקרו טראומות בעבודה ולכן על העובד לפנות לבתי הדין לעבודה.

באילו מקרים ניתן להוכיח כי אסטמה היא תוצאה של מיקרו טראומות?

במספר מקרים נמצא כי מחלת האסטמה התעסוקתית הייתה תוצאה של מיקרו טראומות חוזרות ונשנות. כך לדוגמה היה במקרה של אדם שעבד בתור חרט במשך שלושה עשורים. בית הדין הארצי קבע כי בסביבת העבודה של התובע היו חלקיקי מתכת, חומרים כימיים וגזים שגרמו אט אט לפגיעה בדרכי הנשימה באופן הדרגתי ומצטבר.

להלן שני מקרים נוספים הראויים לציון בהקשר זה:
•    עובד זכה בתביעה להכרת מחלת האסטמה כתאונת עבודה כיוון שנהג במסגרת עבודתו להיכנס תכופות לחדר קירור וחילופי הטמפרטורות היוו הלכה למעשה פגיעות זעירות.
•    עובד קווי ביוב ועבודות עפר ניצח בתביעה שהגיש נגד המוסד לביטוח לאומי כשבית המשפט פסק שהיה חשוף במהלך עבודתו לאדי ביוב, ענני אבק וגזים שונים.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!