צפצופי נשימה באסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

צפצופי נשימה באסטמהצפצופי נשימה מזוהים בדרך כלל כקול גבוה וארוך הנשמע צורמני כמו שריקה, ומופק על ידי זרימת אוויר מוגבלת באופן חריג בשל היצרות של צינורות הנשימה.

צפצופי נשימה באסטמה מתרחשים בעקבות הצטברות של ליחה המיוצרת באופן מוגבר, בתוך צינוריות מערכת הנשימה וגם בשל ההיצרות. חשיפה לאלרגן מסויים או פעילות גופנית יכולה לעורר תגובת יתר של מערכת החיסון המתאפיינת בחסימה נשימתית.

האוויר שעובר בדרכי הנשימה בעת החסימה החלקית נאלץ לעבור דרך צינורית בעלת קליבר קטן יותר וכך נוצרת השריקה המאפיינת את המחלה. התקף זה עשוי להיות אפיזודי ולחלוף לבדו עם או בלי טיפול של מרחיבי סימפונות וסטרואידים.

אסטמה היא מחלה חסימתית נשימתית חולפת, המתאפיינת באפיזודות של חסימה הנגרמת בשל תגובה דלקתית מוגברת לגירויים שונים. המחלה מתאפיינת בתחושת לחץ בחזה, קוצר נשימה, שיעול וצפצופי נשימה. קיר הסימפונות מורכב בחלקו משרירים חלקים האחראיים על כיווץ צינוריות הנשימה. בתגובה לגירוי חיצוני משתחררים כימיקלים שמובילים להפרשה יתר של ליחה .

אסטמה או מחלה אחרת?

הופעה של צפצופי נשימה במבוגרים יכולה להתרחש בשל מספר גורמים רפואיים. הצפצופים יכולים להשמע על ידי חסימה מכאנית בקנה הנשימה או בצינורות המרכיבים את דרכי הנשימה. החסימה נגרמת בעקבות גידול, עצם זר החוסם את מעבר האוויר, היצרות מבנית בשל אסטמה או מצבים רפואיים אחרים.

חלק מהחולים סובלים מצפצופי נשימה בשעות הבוקר המוקדמות, מצב האופייני מאוד לתופעה המכונה בשם "אסטמה לילית" הנגרמת כתוצאה מאי ספיקת לב ובצקת ריאות, או משאיפת מזון במהלך הלילה, או בשל סינוסיטיס. מחלות ריאה רבות אחרות יכולות לגרום אף הן לצפצופים.

הצפצופים מתוארים כשריקות המתרחשות במהלך הנשיפה. לעיתים מתלווה לכך תחושה של הדק בחזה או לחץ. צפצופים המאובחנים במהלך השאיפה, מתרחשים בדרך כלל בעקבות היצרות של קנה הנשימה או של מיתרי הקול .

כיצד ניתן לאתר את הגורם לצפצופי הנשימה?

כדי לקבוע אם הגורם לצפצופים הוא אסטמה או מחלה אחרת, יתבקש האדם לתאר את יתר התסמינים מהם הוא סובל. רקע רפואי של מחלת ריאה עשוי להסביר את הקשר בין השניים. אכילת מזון וצפצופי נשימה מיד לאחר מכן, יכולים לרמז על אלרגיה למזון מסויים ובכך למעשה להסביר את הופעת הצפצופים. הרופא עשוי להאזין לריאות עם סטטוסקופ ולאתר את מיקום הבעיה והגורם לה.

בהתאם לצורך ישלח הרופא את המטופל לבדיקת נשימה – ספירומטריה וצילום של בית החזה. במקרים בודדים תדרש בדיקת דם הבוחנת אם קיים קשר לאלרגיה.

טיפול בצפצופי נשימה

במידה וצפצופי הנשימה נגרמים כתוצאה מהתקף אסטמה, הרופא עשוי להמליץ על שימוש בחומרים המפחיתים דלקת וחומרים המרחיבים את הסימפונות. משאף מהיר המכיל ונטולין עשוי לסייע במקרים של חסימה נשימתית בסימפונות וזאת כדי להרחיב את דרכי הנשימה המכווצים ולהקל על הנשימה.

סטרואידים הם חומרים שפועלים להפחתת דלקת ונפוצים מאוד בקרב חולי אסטמה. שימוש באנטי היסטמינים יומלץ אם יימצא קשר בין תגובה אלרגית וצפצופי הנשימה. במקרי חירום בלבד יעשה שימוש בזריקת אפינפרין, חומר יעיל הפועל במהירות להרחבת הסימפונות.

אסטמה, פעילות גופנית ושינויים במזג האוויר

חולי אסטמה צריכים להמנע ממאמץ גופני משמעותי, משום שפעילות גופנית יכולה לעורר התקף אסטמתי. התסמינים האופייניים הם שיעול המתעורר באופן חד, קוצר נשימה, כאב בחזה וצפצופי נשימה.

שינויים עונתיים של מזג האוויר עשויים להשפיע על חולי אסטמה. אוויר יבש וקר מסוכן יותר מאוויר חם ולח. מחקר בריטי חדש מצא כי שחיינים נמצאים בסיכון נמוך יותר להתקפי אסטמה.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!