צילום רנטגן של בית החזה לחולי אסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים
doctor chestצילום של בית החזה הוא אמצעי אבחוני חשוב שמשמש את חולי האסטמה לצורך אבחונם או לאיתור של אבחנה מבדלת. עם זאת, אדם הלוקה באסטמה והסובל מסיבוכים רפואיים אינו צריך לחכות עד לביצוע הבדיקה כדי לקבל טיפול. זאת משום שהתקפי אסטמה פעמים רבות מצריכים תגובה מידית. צילום של בית החזה הוא למעשה הדמיה ראשונית המתבצעת בחולי אסטמה, שמציגים תסמינים אופייניים למחלה. ערכו של הצילום הוא רב שכן הוא מסייע בחשיפת סיבוכים, אבחון או איתור מחלות נשימה אחרות שמתבטאות בצפצופי נשימה. בנוסף לכך הטכניקה יכולה לשלול סיבוכים רפואיים כמו דלקת ריאות שתסמיניה פעמים רבות מדמים התקף אסטמתי. למרות שעיבוי הסימפונות, היפראינפלציה של בית החזה ותמט ריאות מרמזים על אסטמה, כאשר הם מאובחנים צילום בית החזה במהלך ההחמרה של התקף האסטמה, יכול להציג מראה תקין ובלתי חריג של הריאות. לא כל צילום של בית החזה יסייע באבחון המחלה הכרונית.

מתי מתבצע

אצל ילדים ומבוגרים התקף אסטמה שאינו חולף או לחילופין כזה שאינו מקיים את המאפיינים הקלאסיים, מצריך צילום של בית החזה. חשוב להבחין בקרב מבוגרים בין אמפיזמה כרונית לבין היפראינפלציה המאפיינת את מחלת האסטמה שכן הטיפול בשני המצבים שונה. ניתן לאבחן את הראשון במהלך צילום של בית החזה. אך עם זאת, חשוב להמנע כמה שאפשר מחשיפה לקרינה הגבוהה במהלך צילום רנטגן בייחוד בילדים אסטמתיים. מכאן ניתן להשתמש בטכניקה רק במקרים בהם הוחלט כי זוהי השיטה היחידה הניתנת ליישום. צילומי רנטגן אינם משמשים באמצעים שגרתיים והשימוש ייעשה בהם רק במידת הצורך תוך שקלול כלל הסיכונים האפשריים.

מה אפשר לראות בתצלום של בית החזה?

ניתן לראות הופעת נפחת (היפראינפלציה) בצילום של בית החזה על ידי מדידת בית החזה. באדם בריא לא ניתן לראות את הסימפונות בחלקים הפריפריאליים של הריאות בצילום. בחולי אסטמה בדרך כלל לא ניתן לתפוס את השינויים בריאות, אולם במקרים חמורים ניתן לאתר את התעבות הסימפונות. בנוסף לשינויים הנצפים בסימפונות ניתן לראות כי הסרעפת נמצאת במיקום נמוך יותר מהתקין וניתן לאתר שינויים נוספים.

מה ניתן לאבחן באמצעותו (איתור המחלה, סיבוכים)

צילום רנטגן הוא כלי המסייע באבחון ובאיתור תסמינים אולם אינו משמש לבדו לצורך האבחון. ניתן לאתר באמצעות צילום בית החזה סיבוכים הנובעים מהמחלה כמו דלקת ריאות בפעוטות, חסימת סימפונות וחסימה של מעבר האוויר בנאדיות הריאה. צילום בית החזה משמש אף ככלי המסייע באבחנה המבדלת שעוזרת לרופא לשלול מצבים אחרים כמו מחלת סיסטיק פיברוזיס, המצאות של אוויר בחלל שבין הריאה למעטפת הריאה, דלקת של נאדיות הריאה או קשיי נשימה וחנק בשל חדירת גוף זר.

סיכונים של הבדיקה

לכל בדיקה יש את הסיכונים שלה לצד היתרונות. ההוריה לביצוע של צילום חזה נשקלת היטב ונעשית רק במידה וממצאי הבדיקה יוכלו לשנות את ההחלטה הקלינית של הרופא בדבר הטיפול וההתנהלות עם המחלה. הדבר נכון גם לגבי צילומי הרנטגן. בדרך כלל צילום בית החזה ייעשה במהלך ההערכה הראשונית של החולה שפונה אל הרופא עם תסמינים נשימתיים כרוניים. צילומי חזה הם כלי נהדר שיכול לסייע באיתור של הגורם להפרעות נשימה אך יש לו גם מגבלות משלו. הסיבות בגינם יומלץ על צילום של בית החזה הם ציפצופי נשימה, בדיקה לאיתור סימנים המעידים על שחפת, דלקת ריאות חריפה, הפרעה בנשימה כמו רמות נמוכות של חמצן בדם או שיעול כרוני. הסיכון העיקרי בשימוש בצילום חזה לטווח הארוך הוא היווצרותם של גידולים בשל החשיפה המוגברת לקרינה. ם תסמינים קלסיים אחרים של אסטמה כגון צפצופי נשימה; קוצר נשימה; ושיעול כרוני. ככל שדרכי הנשימה מודלקים ומתמלאים ריר, השרירים בדרכי הנשימה מופחתים, ולחץ בחזה נתפס כחוסר יכולת לנשום או לנשוף אוויר אל הריאות ומהן.
תחושה זו עלולה להגביר חרדה ולהחמיר יותר את חסימת האוויר לריאות. הדלקת, הריר והיצרות שרירי דרכי הנשימה עשויים להתרחש לאחר חשיפה לגירויים פרטניים לאסטמה, או אף כתוצאה מפעילות גופנית, במקרה של אסטמה הנגרמת ממאמץ.

מה ניתן לראות בצילום רנטגן פשוט של בית החזה?

הצילום מתקבל בגווני שחור ולבן, כשעצמות החזה סופגים את רוב הקרינה ומופיעים על הצילום בגוון לבן. בצילום רנטגן של בית החזה, חלל החזה מתואר בכל צד באמצעות המבנים הגרמיים הלבנים המייצגים את צלעות דופן בית החזה. החלק העליון של החזה מכיל את הצוואר ועצמות הבריח ובתחתית נמצא חלל החזה הגובל בסרעפת ומתחבר לבטן. משני צידי בית החזה, ניתן לזהות בקלות את עצמות הכתפיים והזרועות. בתוך חלל החזה ניתן לראות את עמוד השדרה למטה באמצע, בשני חצאים מפוצלים כמעט שווים. בכל צד של קו האמצע, שדות הריאות מופיעים כחשוכים. הצל הלבן של הלב נמצא באמצע השדה, מעל הסרעפת, יותר לצד שמאל. קנה הנשימה ואב העורקים, כי דם ראשיים היוצאים מהלב, והוושט היורדת לאמצע, חופפים לעמוד השדרה.

חשיבות צילום רנטגן של בית החזה

צילום רנטגן של בית החזה עשוי לזהות מומים מבניים או זיהומים העלולים לגרום לאסטמה או להחמיר אותה. את נתוני הצילום ניתן להשוות לממצאי ספירומטריה בקרב חולי אסטמה ותוצאות בדיקות שיעול, כשהמטרה היא שיפור רגישות הקריטריונים לאבחון בקבלת אבחנת אסטמה, ברמת הטיפול הראשוני. חולי אסטמה החווים תסמינים חמורים, כגון אסטמה הנגרמת ממאמץ, בעיות לב וחזה, תסמונת כאבים בחזה, תסמונת בית חזה, דלקת ריאות או ברונכיט, זקוקים לצילום רנטגן של בית החזה על מנת לקבל אבחנה טובה יותר.

אופן ביצוע צילום רנטגן של בית החזה

לפני הצילום, החולה מתבקש ללבוש חלוק ולהסיר כל אביזרי מתכת סביב פלג הגוף העליון, כגון שרשראות, רוכסנים, חזיות, כפתורים, תכשיטים, משקפיים או עגילים, שכן אלו פוגמים בהדמיית הרקמות. טכנאי הרנטגן מבקש מהמטופל לעמוד מול משטח סמוך למכשיר הצילום. חזית בית החזה קרוב ביותר לפני השטח של המשטח, וחלק אחר של המכונה, המשחרר את הקרינה, מוצב במרחק של כשישה מטרים, מאחורי המטופל. כשהמיצוב מתאים, בעמידה רגילה והזרועות בצדדים, הטכנאי מבקש את המטופל לקחת נשימה עמוקה ולהחזיקה, ואז מפעיל את המכשיר. הדימוי נתפס על סרט הצילום ומועבר לרופא לביצוע פרשנות, והרכבת תכנית פעולה על סמך ממצאי אבחון מדויקים.

פרשנות תוצאות צילום רנטגן של בית החזה

צילום הרנטגן של החזה ממחיש את מצב הלב, הריאות, דרכי הנשימה, כלי הדם ומערכת הלימפה. הוא ממחיש את עצמות החזה והצלעות, ומצביע בבירור על ליקויים בדרכי הנשימה או בעיות בחזה, העשויות להיות אחראיות לתסמיני האסטמה. הצילום מסייע באיתור מספר בעיות עם איברים ומבנים בתוך החזה. בדרך כלל מבוצעים שני צילומים, אחד מהחלק האחורי של החזה, ואחד מהצד. הרופא מקבל את המידע הדרוש לו מתוך צילום הרנטגן של החזה, על מנת למצוא את הגורם לאסטמה. אם התוצאות אינן חד משמעיות או שאינן מניבות מספיק מידע אודות חומרת האסטמה, יש לבצע שיטות אבחון אחרות כגון טומוגרפיה ממוחשבת (CT), סריקת אולטרסאונד, או סריקת MRI.
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים