תרופת סרטייד לטיפול באסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

תרופת סרטיידסרטייד, תרופה המשמשת לטיפול באסטמה מורכבת משילוב של סטרואידים הניתנים בשאיפה ומרחיבי סימפונות ארוכי טווח, LABA, ביטא אגוניסטים. השילוב של שניהם במוצר אחד נועד להקל על המטופל בקבלת טיפול מונע פשוט יחסית המתרכז בתרופה אחת. היתרון השני נעוץ בעובדה שעל ידי שילוב של שני חומרים ניתן להקטין את מינון הסטרואידים.

הרכב התרופה

סרטייד תינתן במינונים שונים בהתאם להמלצת הרופא המטפל. כל מנה מכילה סאלמטרול ופלוטיקזון פרופיונאט. סאלמטרול שייכת לקבוצת הביטא אגוניסטים שפועלים למען הרחבת הסימפונות כדי להקל על הנשימה.

החומר הפעיל שומר על דרכי נשימה רחבים ומאפשר את מעבר האוויר, בכך למעשה יעיל כטיפול ארוך טווח והשפעותיו נמשכות כמחצית היממה. פלוטיקזון פרופיונאט הוא סטרואיד המשמש להפחתה של התגובה הדלקתית בדרכי הנשימה, מפחית את הנפיחות והגירוי שמאפיינים את מחלת האסטמה.

לצד היעילות בחולי אסטמה נצפתה התרופה כיעילה גם בקרב חולי COPD, מחלת ריאתית חסימתית כרונית.

אופן הפעולה

סטרואידים הם הורמונים שמיוצרים באופן טבעי על ידי בלוטת יותרת הכליה. הם אוחזים בתפקידים משמעותיים רבים וביניהם השליטה על תגובה דלקתית.

פלוטיקזון הוא סטרואיד סינטטי המשמש להפחתת דלקת בריאות. כאשר החומר חודר לריאות בשאיפה הוא נספג לתוך תאי הריאה. הוא פועל למניעת שחרור של כימיקלים מסוימים הפעילים במערכת החיסון. כימיקלים אלה בדרך כלל מעורבים ביצירת תגובה חיסונית מוגברת שמעוררת דלקת. על ידי מניעת שחרור הכימיקלים ניתן להשתלט ולהקל על התגובה הדלקתית.

אסטמה מלווה בחסימה של הסימפונות על ידי ליחה שמצטברת בתוכם. הצטברות החומר הצמיגי מקשה על מעבר אוויר תקין ולפיכך יוצרת קשיי נשימה ושיעול.

סאלמטרול הוא חומר הפועל בקולטני ביטא מסוג 2. כחלק מפעילותו הוא גורם לרפיון השרירים בדרכי הנשימה ובכך מקל על מעבר האוויר דרכם. הרחבת הסימפונות נשמרת לטווח הארוך בניגוד לתרופות כמו סלבוטאמול שהשפעתן היא מיידית. משמעות הדבר היא שסאלמטרול משמש למניעת התקפי אסטמה, צפצופים, לחץ בחזה או קוצר נשימה לטווח הארוך.

למי מתאים השימוש בסרטייד?

התרופה מיועדת לחולי אסטמה ו- COPD הסובלים מקוצר נשימה וצפצופים שעתידים לבוא. התרופה נועדה להקל על המטופל בטווח הארוך. אין להשתמש בתרופה בהתקף אסטמה פתאומי וחמור ובזמן שהאדם חווה קוצר נשימה. לצורך כך יצטרך המטופל להשתמש בתרופה מהירה יותר שתטפל בקוצר הנשימה.

אופן השימוש בתרופה

מתקן הדיסקוס מכיל אבקה המחולקת מראש למנות. המינון משתנה בהתאם למוצר ובהתאם להמלצת הרופא. על גבי מתקן הדיסקוס ישנו מונה הקובע כמה מנות נשארו במתקן. התרופה ניתנת בשאיפה על ידי הצמדת הדיסקוס לפה. לילדים יינתן טיפול נוח יותר באמצעות משאף. ההורים יתודרכו על אופן מתן התרופה לילדהם שכן אי שימוש נכון יקטין את אחוזי ההצלחה.

סיכונים ותופעות לוואי

כדי להקטין את הסיכוי לתופעות לוואי, הרופא עשוי להמליץ על המינון הנמוך והיעיל ביותר לצורך שליטה באסטמה. יתכן שאופן הנשימה יחמיר לאחר השימוש בסרטייד. תסמינים כמו צפצופים ושיעול עלולים להופיע. גירוד ונפיחות באזור הפנים, השפתיים, הלשון או הגרון עשוים לרמז על תגובה אלרגית לתרופה. תופעות אלו מצריכות בירור רפואי.

תגובות אלרגיות לסרטייד אינן נפוצות ומתרחשות לעיתים נדירות בלבד. תופעות לוואי אחרות הן כאבי ראש חולפים ופטרת הפה. כדי להקטין את הסיכוי לפטרת הפה מומלץ לרחוץ את חלל הפה עם מים לאחר השימוש במשאף.

סטרואידים עשויים לגרום לנפיחות במפרקים, כאבים והתכווצויות שרירים. שימוש ארוך טווח בסטרואידים עשוי להוביל לגלאוקומה, קטראקט, אוסטיאופורוזיס ופגיעה בקצב ההתפתחות של ילדים ומתבגרים. לשם כך יותאם טיפול במינון הנמוך ביותר.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!