ספיריבה – תרופה לטיפול באסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

החומר הפעיל בתרופה ספיריבה, תיוטרופיום ברומיד7953065_xxl מיועד במקור לטיפול במחלת הריאות הכרונית והחסמיתית, COPD. התרופה ניתנת דרך משאף לצורך הרחבת הסימפונות, מלבד מצבים של התקף נשימה חריף ופתאומי. זוהי תרופה אנטיכולינגית הפותחת את דרכי הנשימה.

בספטמבר 2015 דווח כי ארגון המזון והתרופות האמריקני אישר את השימוש בתרופה לטיפול באסטמה. התרופה ניתנת לשימוש לטווח הארוך, כטיפול תחזוקתי במטופלים מעל גיל 12. ההתווייה החדשה לטיפול ארוך טווח באטסמה התבססה על נתונים ממספר מחקרים שבהם השתתפו 5000 מבוגרים ובני נוער המאובחנים עם אסטמה מתונה ועד חמורה, שהשתמשו בסטרואידים.

בניסויים אלה נמצא שיפור משמעותי של תפקודי הריאות בחולים שאובחנו עם אסטמה וזאת בהשוואה לקבוצת פלצבו. תופעות הלוואי נצפו במשתתפים בודדים וכללו כאבי גרון, דלקת סינוסים, ברונכיטיס וכאבי ראש.

חלק מחולי האסטמה למרות הטיפול ממשיכים לחוות ולהתלונן על תסמינים כמו שיעול, צפצופים וקוצר נשימה בשינה. בחולים שחוו את התסמינים והחלו את השימוש בספיריבה, נמצא כי התרופה הפחיתה את התקפי האסטמה והקלה על נשימתם באופן חיובי.

יעילות של תרופות אנטיכולינרגיות בחולים המאובחנים עם אסטמה

במחקרים שהתבצעו עד כה נמצא כי תיאוטרופיום ברומיד הוא מועמד אופציונאלי לטיפול באסטמה ומשמש חולים עם תסמינים חמורים שאינם חולפים, למרות השימוש בוונטולין או סטרואידים. הקלה על התקפי האסטמה אשר מלווים בתסמינים נשימתיים, מהווה מרכיב עיקרי כחלק מההתנהלות מול המחלה. ניסויים קליניים עדיין מתבצעים במטרה להראות ולהוכיח כי הוספת ספיריבה לסטרואידים במינון נמוך יעילה לא פחות משימוש בסטרואידים במינון גבוה. התרופה מציגה שיפור ניכר בחולי אסטמה.

אסטמה קשה מחייבת טיפול ממושך המשלב סטרואידים ומרחיבי סימפונות במינונים הנקבעים על ידי הרופא בהתאם לחומרת המצב.

הרכב התרופה

תיוטרופיום ברומיד הוא המרכיב הפעיל של התרופה והוא נגזרת של התרופה הותיקה יותר איפרטרופיום ברומיד. התרופה ידועה ביעילותה כמרחיבת סימפונות הפועלת לטווח הארוך, מאפיין המקטין באופן משמעותי את תכיפות השימוש בה. למעשה, התרופה נתנת במשאף פעם ביום.

עד כה הטיפול באסטמה כלל שימוש בסטרואידים ושימוש בתרופה אחרת המשמשת להרחבת סימפונות מקבוצת הביטא אדרנרגיים, ונטולין. חולים רבים אינם משיגים תוצאות טובות עם טיפולים אלה. מחקרים שבחנו את יעילות התרופה ספיריבה, בדקו את יעילות הספירבה כתוספת לטיפול עם סטרואידים. תוצאות הניסויים הראו כי מטופלים שהשתמשו בספיריבה הציגו שיפור משמעותי יותר ממטופלים שהכפילו את מינון הסטרואידים כדי להקלה על התסמינים. בניגוד לסטרואידים, ספיריבה לא הראתה יעילות גבוהה יותר כנגד וונטולין.

למי מיועדת התרופה?

ספיריבה מיועדת למטופלים המאובחנים עם אסטמה לאחר גיל 12. מומלץ להמנע מהשימוש בתרופה במקרים שבהם ידועה רגישות למוצרי חלב. כמו כן אנשים הסובלים מבעיות במתן שתן או פרוסטטה מוגדלת צריכים להמנע מהתרופה אף הם. חשוב לדעת כי שימוש בספיריבה במקביל לנטילת תרופות אחרות שמטפלות בפרקינסון, יתר לחץ דם, מחלות מעי דלקתיות או דכאון עשוי לגרום לסיבוכים רפואיים ולכן יש להתייעץ עם רופא טרם התחלת השימוש בתרופה.

סיכונים ותופעות לוואי

ספיריבה הניתנת בשאיפה היא תרופה אנטיכולינרגית. חסימה של קולטנים כולינרגיים עשויה לגרום ליובש בפה, עצירות, כאבי בטן, הקאות, ואף לתסמינים המדמים הצטננות כמו גודש באף או כאבי שרירים. לעתים רחוקות, תרופה זו עלולה לגרום להחמרה פתאומית בנשימה, מייד לאחר השימוש בה.

תגובה אלרגית חמורה לחומר הפעיל היא תופעה נדירה. עם זאת, חשוב לפנות לייעוץ רפואי באופן מיידי כאשר מבחינים בתסמינים המאפיינים אלרגיה חמורה, כמו: פריחה, גירוד או נפיחות בייחוד באזור הפנים או הגרון, סחרחורת קשה, וקוצר נשימה.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!