סיבולת לב ריאה בחולי אסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

סיבולת לב ריאה בחולי אסטמהסיבולת לב ריאה בקרב חולי אסטמה היא נושא חשוב ביותר אשר מלווה את חולי האסטמה לאורך כל חייהם.

באופן כללי, חולי אסטמה נמצאים לרוב בכושר גופני נמוך יותר לעומת האוכלוסייה הכללית וסובלים מסיבולת לב ריאה ירודה. הסיבות לכך הן רבות, אך ככל הנראה מדובר בשילוב של חוסר יכולת לבצע פעילות גופנית עצימה על רקע תפקוד נשימתי ירוד לצד הימנעות מפעילות גופנית החל מגיל הילדות.

בשנים האחרונות מתפתחת גישה שאימון גופני הדרגתי ומובנה מגיל צעיר מונע את הירידה בכושר הגופני ובסיבולת לב ריאה, ואף יכול למנוע התקפי אסטמה. גישה זו נתמכת בעובדה שקיימים כיום מספר ספורטאים בענפי ספורט שונים אשר סובלים מאסטמה או סבלו ממנה בילדותם.

בכל מקרה, חשוב להדגיש שפעילות גופנית מאומצת מדי יכולה להחמיר אסטמה ולהוביל להתפתחות התקפים, ועל כן על חולי האסטמה להתייעץ עם איש מקצוע (רצוי רופא העוסק באסטמה) לפני שמתחילים לבצע פעילות גופנית כלשהי.

התפתחות התקף אסטמה לאחר פעילות גופנית

חולי אסתמה רבים מפתחים התקף במהלך פעילות גופנית או אחריה. התקפי האסטמה יכולים להופיע עד שעתיים אחרי כל פעילות גופנית, ועל כן חולי אסטמה רבים נמנעים מפעילות גופנית.

מכיוון שאצל רוב חולי האסטמה ההתקפים מתחילים מגיל צעיר, ההימנעות מהפעילות הגופנית גורמת עם הזמן לחוסר התפתחות כושר גופני ולסיבולת לב ריאה ירודה. הימנעות מוחלטת מפעילות גופנית גורמת גם להתפתחות ירודה של שרירי הגוף, הקואורדינציה, ואלמנטים נוספים בכושר הגופני, וכתוצאה חלק חולי האסטמה סובלים מיכולת גופנית ירודה ביותר בתור מבוגרים.

תפקוד ריאתי ירוד פוגע בסיבולת לב ריאה בחולי אסטמה

סיבה נוספת לירידה בסיבולת לב ריאה בקרב חולי אסטמה היא התפקוד הריאתי הירוד שלהם. במקרים רבים, חולי אסטמה סובלים מירידה בתפקוד מערכת הנשימה ללא קשר להתקפים, אשר מונעת מהם לבצע פעילות גופנית בצורה טובה.

מצב זה נפוץ בעיקר בחולים כרוניים ולא מאוזנים, אשר סובלים מהפרעה חסימתית קשה בתפקוד הנשימתי שלהם המונעת מהם לבצע פעילות גופנית מאומצת. במקרים אלה, בכל פעם בו חולי האסתמה מתחילים לבצע פעילות גופנית, הם מפתחים קוצר נשימה או לא מצליחים להתמיד בפעילות תוך זמן קצר.

בניית כושר גופני מונעת התקפים

בשנים האחרונות מומחי אסטמה רבים מעודדים את חולי האסטמה לבצע פעילות גופנית בצורה הדרגתית ומתונה.

על פי דיווחים של חולי אסטמה רבים ומחקרים שונים, בניית הכושר הגופני בצורה הדרגתית נחשבת למצוינת עבור חולי האסטמה ואף יכולה למנוע התקפים עתידיים. כאשר בונים את הכושר הגופני בצורה הדרגתית ונכונה, סיבולת הלב ריאה משתפרת וחולי האסטמה מצליחים לעמוד במאמצים קשים יותר.

באופן מפתיע, קיימים מספר ספורטאים מקצוענים ואף ספורטאים אולימפיים (כמו זוכת מדליית הזהב ג'קי ג'ויינר-קרסי) אשר אובחנו כסובלים ממחלת האסטמה, מה שמוכיח שאימון גופני נכון מגיל צעיר יכול להביא את החולים למצב גופני מצויין למרות האסטמה.

שחייה בחולי אסטמה

חולי אסטמה רבים נהנים מאוד משחייה כאפשרות טובה לפעילות גופנית. השחייה נחשבת לפעילות מתאימה לחולי אסטמה מכיוון שהיא מבוצעת בסביבה לחה וחמימה, אשר מפחיתה את הסיכוי שיתפתח התקף אסטמה.

כידוע, התקפי אסטמה נוטים להתפתח בקור וביובש, ומכיוון שהמצב בבריכת השחייה הפוך רוב חולי האסטמה יכולים לסבול אימוני שחייה רבים ללא בעיה.

בנוסף לכך, שחייה היא ענף ספורט אשר מפעיל קבוצות שרירים רבות ומפתח גם כן את הכושר הגופני וסיבולת הלב ריאה, ועל כן חולי אסטמה המתאמנים בשחייה משיגים אימון גופני יעיל ומקיף.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

סיבולת לב ריאה בחולי אסטמהסיבולת לב ריאה בחולי אסטמהסיבולת לב ריאה בחולי אסטמהסיבולת לב ריאה בחולי אסטמהסיבולת לב ריאה בחולי אסטמה

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!