סיבוכי אסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

סיבוכים של אסטמהאסטמה היא מחלה שכיחה אשר רוב החולים מתמודדים איתה יפה ומסתדרים בעזרת טיפול תרופתי נכון. עם זאת, בדומה לכל מחלה כרונית אחרת מחלת האסטמה יכולה לגרום לסיבוכים שונים, הכוללים סיבוכים ארוכי טווח כתוצאה מהתהליכים הדלקתיים הממושכים והטיפול התרופתי הבלתי פוסק וסיבוכים חריפים כמו התפרצות של התקף קשה במיוחד אשר דורש אשפוז.

ברוב המקרים, מטופלים מאוזנים אשר מקפידים על טיפול נכון, במינון המינימלי תוך מעקב צמוד אצל רופא לא צריכים לחשוש יותר מדי ויכולים להמשיך לקיים את חייהם כסדרם.

שינויים כרוניים בדרכי האוויר

לאורך השנים, התגובה הדלקתית אשר גורמת להתקפי האסטמה מובילה לשינויים ארוכי טווח ובלתי הפיכים בדרכי האוויר ובמערכת הנשימה אשר יכולים להביא לקשיי נשימה רבים.

חולי אסטמה כרוניים מפתחים לאורך השנים היצרות של דרכי הנשימה כתוצאה מעלייה בכמות השריר החלק, רקמת חיבור, כלי דם ורירית הנגרמים כתוצאה מהתהליך הדלקתי הכרוני. שינויים אלה מובילים לירידה בתפקודי הנשימה, המתבטאת בקשיי נשימה לצד תוצאות לא מספקות בבדיקת ספירומטריה.

טיפול בסטרואידים הוכח כמונע את החמרת המצב ואת השינויים ארוכי הטווח, ורוב חולי האסטמה המטופלים כמעט ולא סובלים מהסיבוכים המתוארים. לעומת זאת, חולי אסטמה אשר לא מטופלים כראוי יכולים לפתח עם הזמן את השינויים הללו אשר יפגעו ביכולת הנשימה באופן משמעותי ביותר.

התקפים חמורים הדורשים אשפוז

לא כל התקפי האסטמה נפתרים על ידי שימוש במשאף, וקיימים מקרים בהם התקף האסטמה קשה ביותר ודורש אשפוז. במקרים אלה, ההתקף גורם להפרעת נשימה קשה ומסכנת חיים אשר אינה נפתרת על ידי הטיפול הסטנדרטי במשאפים.

במקרים אלה, יש צורך להתאשפז על מנת לקבל טיפול אינטנסיבי במרחיבי סימפונות ותכשירים נוספים ובסטרואידים דרך הוריד. לעתים נדירות, התקף האסטמה כל כך חמור עד שיש צורך בצנרור והנשמה עד שהמצב מתייצב. התקפים חמורים כאלה אופייניים בעיקר לחולים אשר לא מקפידים על הטיפול המונע, או בהופעה ראשונה של התקף אסטמה, לפני אבחנת המחלה.

תופעות לוואי של הטיפול ארוך הטווח במחלה

חולים כרוניים באסטמה משתמשים בטיפול תרופתי קבוע למשך שנים רבות. טיפול זה, במיוחד כאשר הוא נעשה באופן סיסטמי ולא בצורה מקומית (כמו באמצעות משאפים ואינהילציות), יכול לגרום לתופעות לוואי ארוכות טווח אשר יקשו ויגבילו מאוד את החולים.

מבחינה זו, תופעות הלוואי העיקריות של חולי האסטמה מופיעות כתוצאה מטיפול ארוך טווח בסטרואידים סיסטמיים. שימוש בסטרואידים דרך הפה נחשב לשלב מתקדם מאוד בטיפול במחלת האסטמה, ומתבצע רק אצל חולים קשים במיוחד אשר לא מצליחים להתאזן בעזרת טיפול במשאפים.

במקרים אלה, תופעות הלוואי העיקריות של השימוש בסטרואידים הן:

  • השמנה אופיינית – אנשים המשתמשים בסטרואידים לאורך זמן עולים במשקל בצורה אופיינית הכוללת בעיקר השמנה בבטן ובפנים. המטופלים האלה מפתחים מראה אופייני המכונה "פני ירח" בשל הצורה העגלגלה של הפנים, סובלים מהופעת שומן באזור הצוואר והעורף ומגדילה משמעותית של הבטן.
  • שיעור יתר – טיפול ממושך בסטרואידים יכול לגרום לשיעור יתר ולצמיחת שיער במקומות שונים בגוף.
  • אקנה – בעיה נוספת של חולים המטופלים בסטרואידים היא החמרת אקנה והופעת פצעים בכל מקום בגוף.
  • בריחת עצם – אנשים המטופלים לאורך זמן בסטרואידים מפתחים עם הזמן דלדול עצם ואוסטאופורוזיס. קבוצת הסיכון העיקרית במקרים אלה היא נשים מנופאוזליות, אשר עליהן לבצע בדיקות צפיפות עצם תקופתיות.
  • משבר אדיסוני – הפרעה בנטילת הסטרואידים או מחלה אחרת יכולים להוביל למצב מסכן חיים בו יש חסר משמעותי של סטרואידים בגוף. אי לכך, לעולם אין להפסיק את נטילת הסטרואידים בבת אחת ויש לתגבר את מינון הסטרואידים בכל מקרה של מחלה אחרת.

ראו גם:
אסטמה ותפקוד מיני

אולי יעניין אותך גם:

חולת אסתמה ומתכננת הפלה – מה סוג ההפלה המתאימה ביותר עבורך?

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים