משאף פלוטיפרום לטיפול באסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

משאף פלוטיפרום לטיפול באסטמהאסטמה היא מחלה שבה רירית הריאות הופכת להיות אדומה ונפוחה, מה שמקשה על הנשימה.

המחלה עלולה להתפתח בעקבות אלרגיה לקרדית אבק, עשן, זיהום או גירוי אחר באוויר. תסמיני אסטמה כוללים קוצר נשימה, צפצופי נשימה, לחץ בחזה ושיעול. משאף פלוטיפרום משמש לסייע באסטמה אצל אנשים הזקוקים לטיפול קבוע.

רכיבי משאף פלוטיפרום

המשאף מכיל שתי תרופות שונות בשם propionate Fluticasone או צורה מימית שנקראת efomoterol fumarate. התרופה propionate fluticasone שייכת לקבוצת תרופות המכונות סטרואידים, שאינם 'סטרואידים אנבוליים' בהם עלולים להשתמש לעיתים לרעה ספורטאים. התרופה מסייעת לקורטיקוסטרואידים להפחית את הנפיחות ודלקת הריאות.

התרופה המימית rumarate Eformoterol שייכת לקבוצת תרופות המכונה בטא אגוניסטים ארוכי טווח, המסייעים לדרכי האוויר המגיעים לריאות להישאר פתוחים, מה שמקל את הנשימה. כשמשתמשים יחד באופן קבוע בשתי התרופות, ניתן לסייע בשליטה בתסמיני האסטמה ומניעת התקפים.

משאף פלוטיפרום מכונה תרופה "מונעת", ואינו עובד במצב של התקף אסטמה, כלומר, אינו יעיל במצב בו מתרחשים צפצופים וקשיי נשימה. התקפים אלו מטופלים באמצעות תרופה "משככת". המשאף אינו ממכר, וזמין במרשם רופא בלבד.

לפני תחילת השימוש במשאף

יש ליידע את הרופא או הרוקח לגבי אלרגיות לכל תרופה אחרת, זיהום בהווה, או לדווח על אלרגיות למזונות, חומרים משמרים או צבעים. הרופא או הרוקח צריכים לדעת על אחד מהמצבים הרפואיים הבאים מהם סבל המטופל בעבר או שיש לו אותם בהווה:

 • בעיות או מחלות לב, קצב לב שאינו סדיר, או אבחון בעיות בתפקוד הלב.
 • מפרצת חריגה של דפנות כלי הדם.
 • בעיות בכבד.
 • סוכרת.
 • לחץ דם גבוה.
 • גלאוקומה.
 • בלוטת תריס פרועה.
 • בלוטת יותרת הכליה שאינה פועלת כראוי.
 • גידול בבלוטת יותרת הכליה
 • רמות נמוכת בדם של אשלגן.

הריון – יש ליידע את הרופא או הרוקח על הריון בהווה או הכוונה להיכנס להריון, כדי שניתן יהיה לדון בסיכונים האפשריים ויתרונות השימוש במשאף פלוטיפורם במהלך ההיריון.

הנקה – יש ליידע את הרופא או הרוקח לגבי הנקה בהווה או כוונה להניק, כדי לדון בסיכונים האפשריים ויתרונות השימוש במשאף בתקופה זו.

ניתוח – יש לדווח לרופא על ניתוח עתידי או תחושת לחץ. במצבים אלו יש צורך לטפל באסטמה באמצעות תרופת סטרואידים אחרת.

כיצד להשתמש במשאף פלוטיפורם

יש לפעול בהתאם להוראות שניתנו על ידי הרופא או הרוקח, ולהשתמש במינונים המדויקים שנקבעו, בהתאם לחומרת האסטמה. המינון המקובל הוא שתי שאיפות פעמיים ביום: בבוקר ובערב. התרופה כוללת מיכל ש"יושב" בתוך מתקן פלסטיק, הידוע גם בתור "מפעיל".

המפעיל מצויד גם במונה מנה המדווח על כמות המנות שנותרו לאחר כל שאיפה. אין להסיר את המיכל מהמפעיל שכן זה יפגום בכמות המנות שנותרו. לפני השימוש במשאף בפעם הראשונה, או אם לא בוצע בו שימוש במשך למעלה משלושה ימים, יש להתאים אותו על מנת לוודא שהוא עובד כראוי ומספק את המינון הנכון.

אופן השימוש במשאף:

 1. התרופה במשאף פלוטיפורם ניתנת לנשימה אל הריאות דרך הפה בלבד.
 2. מסירים את המכסה ובודקים שהמיכל נקי מכל אבק. יש לנער מיד את המשאף לפני שחרור כל שאיפה.
 3. יושבים או עומדים זקוף, ונושפים את האוויר לאט כמה שיותר עמוק.
 4. אוחזים את המשאף חזק בצורה זקופה ומניחים את הפיה בפה עם השפתיים. לא נושכים את הפיה.
 5. נושמים לאט ועמוק דרך הפה, ובמקביל לוחצים כלפי מטה על המיכל לשחרור שאיפה אחת.
 6. עוצרים את הנשימה למשך זמן רב ככל הניתן, ולבסוף מסירים את המשאף מהפה ונושמים לאט.
 7. יש לשמור את המשאף במצב אנכי במשך כחצי דקה ואז לנער אותו, לפני ששבים שוט לאט על שלבים 2-5.
 8. בסיום מחזירים את המכסה.
 9. אין לבצע את השלבים 2-5 מהר מידי.

אם חווים ערפול חושים כתוצאה מהשימוש במשאף, יתכן שהשאיפה לא בוצעה כראוי, ויש לקחת מנה נוספת.

מצבים בהם אין להשתמש במשאף פלוטיפורם

אין להשתמש במשאף זה במצב של אלרגיה לתרופות אותן הוא מכיל, או אלרגיה לכל המרכיבים האחרים שלו. תסמיני תגובה אלרגית עשויים לכלול צפצופי נשימה, נפיחות השפתיים או הפה, או נפיחות חלקים אחרים בגוף, קשיי נשימה, פריחה גבשושית או התעלפות. המשאף אסור לשימוש לילדים מתחת לגיל 12, אלא אם כן קבע אחרת רופא הילדים. בטיחות ויעילות משאף פלוטיפורם לא הוערכה בקרב ילדים מתחת לגיל 12.

אין להשתמש במשאף לאחר תאריך התפוגה המודפס על החפיסה. אם משתמשים בו לאחר מכן, הוא לא יעבוד טוב. יש להימנע מהשימוש בו אם האריזה נקרעת או שניכרים עליה סימני חבלה. כשאדם אינו בטוח אם או כיצד עליו להשתמש במשאף פלוטיפורם, יש להתייעץ עם הרופא או הרוקח. השימוש במשאף בזמן זיהום, עלול לגרום לחומרי התרופה להסתיר חלק מסימני הזיהום ולגרום למטופל לסבור, בטעות, שמצבו השתפר או שהזיהום אינו רציני.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!