מהו משאף ונטולין?

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

מהו משאף ונטולין?פעילותו הרפואית של משאף וונטולין הינה להרחיב את סמפונות דרכי הנשימה אשר נמצאים מוצרים בעיקר בזמן התקף אסתמטי.

סוג הטיפול

משאף הונטולין משמש למניעה ולטיפול בצפצופים וקוצר נשימה הנגרמים מבעיות נשימה (כגון אסטמה, או מחלת ריאות חסימתית כרונית). הוא משמש גם כדי למנוע אסתמה שנגרמה על ידי פעילות גופנית או אלרגן ידוע.

ונטולין שייך לקבוצה של תרופות המכונות מרחיבי סמפונות. מנגנון הפעולה הוא פתיחת מעברי נשימה והרגעת השרירים, באמצעות מעבר החומר בדרכי הנשימה. ההנחה היא כי שליטה בסימפטומים של בעיות הנשימה עשויה להפחית זמן עבודה או לימודים אבוד.

למי מתאים משאף הונטולין?

המשאף מתאים רק מגיל 4 ואילך, ואינו מתאים לנשים בהיריון או מיניקות, כאשר ידועה אלרגיה למרכיבי התרופה, וכאשר האדם סובל ממחלה לבבית או מפעילות יתר של בלוטת התריס.

יש לקרוא את עלון המידע לצרכן המסופק עם המשאף, לפני התחלת השימוש בתרופה. כמו כן, אין להגדיל את המינון או להשתמש בו בתדירות גבוהה יותר מאשר נקבע על פי המלצות הרופא.

החומרים הנמצאים במשאף

ונטולין הינה תרופה הניתנת בשאיפה. החומר הנמצא במשאף הונטולין הוא חומר דמוי סולפט, כאשר כל שאיפה מכילה 200mcg של חומר מדוד (Salbutamol as sulphate) ו 12mcg של לקטוז.

Salbutamol הוא אגוניסט סלקטיבי, אשר מספק הקלה קצרה (של כארבע שעות) במהלכה הוא מרחיב את הסמפונות בחסימת דרכי הנשימה הפיכה עקב אסטמה, ברונכיטיס כרונית או נפחת. הרחבת הסמפונות עשויה להיות מהירה (תוך כ- 5 דקות) בחסימת דרכי הנשימה הפיכה.

לפעמים, למתן ונטולין אצל ילדים, השימוש ייעשה באמצעות מכשיר אינהלציה חשמלי. בקרב מבוגרים, המתן יהיה באמצעות משאף.

אופן השימוש בונטולין

להקלה מידית על הסימפטומים של קוצר נשימה, בקרב ילדים ומבוגרים, יש לשאוף שאיפה אחת מהמשאף. כאשר יש צורך בטיפול כרוני, בדרך כלל ההמלצה תהיה שאיפה אחת כארבע פעמים ביום.

כאשר קיימת סכנה של חשיפה לאלרגן או פעילות גופנית פוטנציאלית, ההמלצה היא שאיפה אחת כרבע שעה לפני החשיפה. אולם בכל מקרה, יש להישמע להמלצותיו של הרופא במקרה הספציפי, ולעקוב אחר הוראותיו.

סיכונים ותופעות לוואי

הסיכונים הקיימים בלקיחה סדירה של משאף הוונטולין הם אי סדירות לבבית, עלייה בקצב הלב, התכווצויות שרירים, חולשה או בלבול. לשם מניעת סיכונים אלה, כאשר משאף הוונטולין נלקח באופן כרוני, במיוחד במצבים של אסתמה חריפה, יש לבצע בדיקות אשלגן בדם באופן תדיר. תופעות אלו הינן נדירות אולם יש לשים לב כאשר יש חשש להופעתן.

תופעות הלוואי אשר עלולות להופיע הן עצבנות, יובש בגרון, רעד או גירוי, סחרחורת, כאבי ראש, בעיות שינה או בחילות. אם תופעות אלו מחמירות או אינן עוברות, יש לגשת אל הרופא, על מנת לוודא כי התועלת אשר קיימת במשאף עולה על סיכוניו.

ראו גם:

דיאטת אלימנציה לאסטמה – כך זה עובד

משאף פלוטיפרום

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!