משאף בריקלין

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

משאף בריקליןמשאף הבריקלין משמש כמרחיב סמפונות באסטמה או ב- COPD.

סוג הטיפול

הטיפול בבריקלין ניתן לילדים ולמבוגרים לשם הקלה על סימפטומים של קוצר נשימה במקרים של אסתמה, ברונכיטיס ואמפיזמה. הוא נמצא יעיל במיוחד במקרים של ברונכיטיס חריף. השימוש במשאף בריקלין לא מיועד לטיפול כולל באסתמה או בהתקף, אלא הוא חייב להיות חלק מטיפול כוללני יותר.

למי מתאים משאף הבריקלין?

המשאף ניתן בעיקר לילדים מעל גיל 4, מכיוון שהוא מחייב מיומנות ויכולות תפעוליות מינימליות. המשאף אינו מתאים למי שידועה רגישות לאחד ממרכיבי התרופה, או למי שסובל מאי ספיקת לב או מחלה לבבית אחרת. כמו כן, הוא אינו מומלץ לנשים בהיריון.

החומרים הנמצאים במשאף

החומרים הנמצאים במשאף בריקלין הם: TERBUTALINE SULPHATE במינון של 10 MG/ML. הוא משמש כאגוניסט בטא אדרנרגיים, ולכן משמש לטיפול כמרחיב סמפונות ומקל על סימפטומים של קוצר נשימה, כאשר יש צורך בחומר קצר פעולה.

אופן השימוש בבריקלין

אופן השימוש המומלץ בדרך כלל הוא כ 4-6 פעמים ביום. המינון לילדים הוא בין 200-500 מיקרוגרם, ולמבוגרים: 500 מיקרוגרם (לחיצה אחת). השימוש במשאף האוטומטי מבוסס על קריאת הוראות היצרן ותפעול המכשיר על פיהן.

יש להסיר את המכסה מהמשאף, ולסובב את החלק התחתון עד הסוף לשני הצדדים (חלק כחול), בכדי להכין את האבקה. בעת השימוש, יש להכניס את המשאף אל הפה, לסגור את השפתיים ולשאוב את האבקה מתוך הפיה.

סיכונים ותופעות לוואי

הסיכון הקיים בשימוש במשאף בריקלין הוא התפתחות של סבילות לתרופה. במקרה זה אין להעלות את המינון מעבר למה שהמליץ הרופא, אולם יש להתייעץ עימו כאשר האפקט התרפויטי הרצוי אינו מחזיק מעמד מעבר לשלוש שעות.

תופעות הלוואי אשר עלולות להתרחש כתוצאה משימוש במשאף בריקלין הינן הפיכות ותלויות במינון השאיפה. אפשר להקל על תופעות אלו, כאשר מורידים את המינון. תופעות אלו עלולות לכלול עצבנות, רעד, דופק מהיר וכאבי ראש. רעד שרירים המתבטא בידיים הינה תופעה שכיחה יחסית, אשר עוברת במהלך הזמן.

כמו כן, יש לוודא כי התרופה נלקחת כתלות בתרופות אחרות. תרופות ממשפחת חוסמי בטא אחרות (כמו תרופות נוגדות דיכאון) עלולות לבטל את השפעת הבריקלין. אינדיקציות הטיפוליות לשימוש במשאף בריקלין הן של ברונכוספזם בחולים עם מחלת דרכי נשימה חסימתיות, כולל אסטמה,ברונכיטיס כרונית ו- COPD.
בדרך כלל הטיפול יינתן להקלה במקרים של קוצר נשימה כחלק מטיפול כוללני ורחב השפעה, אך לא כאשר המטופל חווה התקף. למעשה, השימוש במשאף בריקלין הינו נפוץ ונרחב בקרב חולי אסתמה בעיקר. משאף הבריקלין (טרבוטלין) יכול לשמש מבוגרים וילדים כאחד, כאשר התנאי הוא יכולת שימוש במכשיר. רק באמצעות שימוש נאות במכשיר, יוכל המטופל לחוות הקלה ושיפור בתסמינים. המשאף אסור לנשים בהריון , למבוגרים בעלי בעיות לבביות (אי ספיקת לב או יתר לחץ דם), חולי סוכרת, חולי בלוטת התריס או למטופלים אשר יודעים על אלרגיה לאחד ממרכיבי התרופה. מכיוון שבריקלין ניתן בשאיפה, תופעות הלוואי הסיסטמיות שהוא גורם הינן מועטות, אולם יש לשים לב, בכל מקרה שישנה החמרה או תסמינים חשודים. כאשר אין הקלה, יש לחוש בהתפתחות סבילות לתכשיר או להחמרה בתסמיני האסתמה. כך או כך, אין להעלות מינון באופן עצמאי, אלא לדון על כך עם הרופא המטפל לגבי עלות תועלת של הטיפול כולו.

ממה מורכב משאף הבריקלין, ואופן השימוש בו

בריקלין הוא תרופה ממשפחת האגוניסטים לבטא אדרנרגים. החומר הפעיל בו הוא Terbutaline Sulfate והוא משמש כמרחיב סימפונות ולכן מקל על הנשימה לטווח הקצר. השפעתו נמשכת כשלוש-ארבע שעות מרגע לקיחתו. בנוסף לכך, יכול התכשיר לטפל באופן עקיף גם בתסמיני אלרגיה ורגישות. משפחת תרופות זו משפעלת מספר אנזימים אשר בסופו של דבר מונעים את כניסת הסידן לתאי השריר החלק וכך מביאים להרפייתו. מדי פעם, קיימת אזהרה על השימוש במרחיבי סימפונות על ידי רשויות הבריאות (FDA) מחשש להרעת המצב הכללי של מחלת האסתמה, אולם תכשיר זה ממשיך להיות נפוץ ושכיח. המשאף דורש מיומנויות תפעוליות אשר יוכלו לוודא כי התכשיר ניתן במינון המומלץ ובאופן הדרוש. ההמלצה היא לשימוש עד 6 פעמים ביום, ולא יותר מלחיצה אחת. בעת השימוש, יש להכניס את המשאף, ולשאוב את האבקה היוצאת מתוך הפיה. יתרונו הגדול של משאף הבריקלין הוא באופן זמינותו ונגישותו, על פני אינהלציה או אופן שימוש אחר. יש הנוטלים מנה לפני או בעת תיכנון פעילות גופנית אשר עלולה לפגוע בכושר הנשימה. במקרה הצורך, בריקלין יכול להינתן גם בצורת אינהלציה, טבליות, סירופ והזרקה.

תופעות לוואי

הסכנה העיקרית בשימוש במשאף בריקלין היא התפתחות סבילות לתרופה, באופן אשר לא משפיע על המטופל למרות העלאת המינון. סבילות לתרופה תתבטא בחוסר הקלה על התסמינים לאחר שלוש שעות מרגע נטילת התרופה. במקרה זה, אין להעלות את המינון ללא ידיעת הרופא המטפל, מחשש להתפתחות תופעות לוואי משמעותיות. כמו כן, יש לוודא כי התרופה אינה נלקחת עם תרופות אחרות אשר עלולות לבטל את השפעתה, כמו למשל תרופות ממשפחת חוסמי בטא. כמו כן, משאף אינו מומלץ לנשים בהריון או מניקות, אלא רק לאחר התייעצות עם הרופא המטפל. תופעות הלוואי השכיחות בטיפול בבריקלין הן עצבנות, רעד, דופק מהיר, כאבי שרירים, ורעד בידיים. פעמים רבות, תופעות אלו יחלפו עם הורדת המינון, או לאחר תקופה מסוימת של טיפול. אולם כאשר מופיעות תופעות לוואי של אלרגיה המתבטאות בנפיחות בפנים, שפתיים או לשון – יש לפנות באופן מיידי לקבלת טיפול רפואי. יש לפנות לטיפול גם כאשר מופיע לחץ דם נמוך או התעלפות, אשר הינם תופעות לוואי נדירות יחסית. בדרך כלל, השימוש במשאף בריקלין הוא בטוח , במיוחד אם הוא לא נעשה לאורך זמן.
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!