משאף לאסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

משאף לאסטמהאחד האמצעים הנפוצים והפופולאריים ביותר לטפל באסטמה הוא משאף. המשאף הוא מכשיר אשר מכיל תרופה שנשאפת אל חלל הריאות ומספקת טיפול לאסטמה.

ילדים ומבוגרים רבים הסובלים מאסטמה משתמשים במשאף אשר מאפשר דרך קלה ופשוטה לטפל במחלה. לשימוש במשאף יתרונות רבים, ונשיאתו לכל מקום חיונית לשם טיפול יעיל באסטמה.

מה מכילים המשאפים?

המשאפים לטיפול באסטמה מכילים תרופות אשר גורמות להרחבת הסמפונות ולהפחתת התהליך הדלקתי. התרופות הנפוצות המצויות במשאפים הן:

בטא אגוניסטים

תרופות אשר משמשות להרחבת סימפונות, ומגיעות כתרופות קצרות טווח כמו ונטולין ובריקלין או תרופות ארוכות טווח כמו סרבנט. תרופות אלה גורמות לפתיחת דרכי האוויר ועל כן מספקות שיפור מיידי של הנשימה במידה ומדובר בתרופות קצרות טווח או טיפול מונע במקרים של תרופות ארוכות טווח.

סטרואידים

חולי אסטמה רבים משתמשים במשאפי סטרואידים על מנת למנוע התקפי אסטמה. הסטרואידים מונעים את התהליך הדלקתי הקשור לאסטמה ובדרך זו מפחיתים את מספר ההתקפים ואת עצמתם.

חשוב לציין שהטיפול בסטרואידים קשור לתופעות לוואי מקומיות כמו פטרת בפה ורגישות לזיהומים, ועל כן יש להקפיד על שימוש נכון במשאף.

אנטי כולינרגים

במקרים מסוימים בוחרים לתגבר את התרופות שצוינו עם מרחיבי סמפונות במנגנון נוסף, ואז בוחרים להשתמש באנטי כולינרגים כמו ארובנט (איפרטרופיום ברומיד). תרופות אלה לא משמשות כטיפול בודד באסטמה אלא כטיפול משולב בלבד במקרים בלתי נשלטים.

יתרונות השימוש במשאף

השימוש במשאף נחשב לנפוץ ביותר בשל התכונות הבאות:

  • אפקט מיידי – באמצעות השאיפה התרופות מגיעות ישירות ובאופן מיידי אל דרכי האוויר, ועל כן השפעתן מהירה ביותר לעומת תרופות הניתנות בדרכים אחרות. לדוגמא, בזמן התקף פעיל שימוש בונטולין יספק הרחבה מהירה של דרכי האוויר החסומות ויסדיר את הנשימה. לעומת זאת, תרופות אחרות יספקו תגובה מאוחרת יותר, ועל כן פחות יעילות במקרה זה.
  • שימוש קל – באופן כללי, השימוש במשאף פשוט יחסית ולאחר לימוד קצר כמעט כל אחד יכול לדעת איך להשתמש בו. בדרך כלל, בפעמים הראשונות החולים עדיין מהססים או נתקלים בקשיים אך לאחר מכן השימוש במשאף הופך לאינסטינקטיבי ופשוט ביותר.
  • טיפול ממוקם בלבד – היתרון החשוב ביותר של השימוש במשאף הוא שהטיפול שניתן על ידיו הוא ממוקם בלבד, כלומר התרופות הנשאפות מגיעות כמעט אך ורק לריאות ולא משפיעות על מערכות אחרות. מדובר ביתרון חשוב המונע תופעות לוואי סיסטמיות אשר יכולות להופיע לאחר שימוש בתרופה בדרכים אחרות.

חסרונות הטיפול במשאף

למרות היתרונות שצוינו, לשימוש במשאף שני חסרונות עיקריים:

  • תופעות לוואי – למרות ההשפעה הממוקמת שלו, לשימוש במשאף מספר תופעות לוואי המופיעות בעיקר באזור הפה והגרון. תופעת הלוואי הנפוצה ביותר של שימוש במשאפי סטרואידים היא פטרת בפה ובגרון, ועל מנת למנוע אותה יש לשטוף היטב את הפה לאחר השימוש במשאף.
  • לא מתאים לילדים קטנים – טיפול באמצעות משאף לא תמיד מאפשר שימוש עצמאי לילדים, אשר לעתים קרובות נדרשים לעזרת מבוגר על מנת להשלים את הטיפול. בדרך כלל סביב גיל 10-12 הילדים לומדים להשתמש במשאף בצורה אחראית, ויכולים לעשות זאת לבד.

השימוש הנכון במשאף

השימוש במשאף הוא פשוט וכולל מספר שלבים:

  • ניעור המשאף – בשלב ראשון פותחים את המשאף ומנערים אותו.
  • נשיפה חזקה החוצה – מטרתה לרוקן את הריאות ולאפשר את הכנסת התרופה בצורה טובה.
  • שאיפת החומר תוך לחיצה על הפקק – השלב החשוב והמסובך ביותר, בו יש לשאוף בחוזקה את החומר תוך לחיצה על הפקק אשר מאפשרת את שחרור החומר אל חלל הפה.

חשוב לציין שיש סוגים רבים של משאפים, ועל כן יש לקבל הדרכה מרופא או אחות לפני תחילת השימוש בכל סוג של משאף.

ראו גם:

משאף פלוטיפרום

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!