מיפלוניד לטיפול באסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

הטיפול הסטנדרטי באסטמה מורכב משימוש בחומרים אנטי דלקתיים כמו קורטיקוסטרואידים הניתנים בדרך כלל בשילוב עם טיפול הפועל נגד חסימת הסימפונות, באמצעות תרופות מקבוצת הבטא אגוניסטים.

אסטמה או קצרת היא מחלה נשימתית דלקתית כרונית המאופיינת בעוויתות והיצרות הפיכה של הסימפונות. במהלך ההתקף, צינורות הנשימה מתכווצים בשל תגובת הגנה מופרזת של מערכת החיסון.

הרכב התרופה

מיפלוניד היא אבקה לאינהלציה הנמכרת במינונים שונים. כל קפסולה מכילה 200 או 400 מ"ג גלוקוקורטיקואיד. היתרון במתן תרופה בשיאוף נעוץ בעובדה שהתרופה מגיעה ישירות לאתר המטרה- דרכי הנשימה. הספיגה המערכתית מועטה וכף פוחת הסיכוי לתופעות לוואי מערכתיות המתרחשות בדרך כלל לאחר מתן תרופה דרך פומית. לכן, טיפול באסטמה באמצעות תרופות הניתנות בשיאוף הינו מומלץ ויעיל יותר.

התרופה ניתנת בשיאוף דרך הפה פעם או פעמיים ביום, בהתאם להמלצת הרופא. חשוב להקפיד על שימוש נכון מאחר ואי ציות להוראות עלון השימוש עשוי להקטין את יעילות התרופה. בעת השימוש במשאף מומלץ להטות את הראש אחורה ולבצע נשימה הדרגתית, איטית ועמוקה. לאחר עצירת הנשימה יש להמתין כעשר שניות כדי לאפשר לחלקיקי האבקה לחדור באופן עמוק יותר לדרכי הנשימה.

למי מיועדת התרופה?

התרופה מיפלוניד , המכילה budesonide, מיועדת למטופלים המאובחנים עם אסטמה וניתנת לצורך שליטה לטווח הארוך בהתקפי האסטמה המתונים והחמורים יותר. התרופה משמשת כטיפול מונע המפחית את הסיכוי להתקפי אסטמה חריפים. גלוקוקורטיקואידים הם חומרים אנטי דלקתיים הפועלים להפחתת תגובה דלקתית בדרכי הנשימה.

הטיפול במיפלוניד

המינון הרצוי יומלץ על ידי הרופא המטפל עם דגש על בחירת מינון אפקטיבי מינימאלי אשר צפוי לשלוט במחלה ביעילות. המינון האפקטיבי המינימאלי הינו 200 מיקרוגרם. מינון מומלץ מקובל הוא 200-1600 מיקרוגרם המחולקים ל 2 מנות. מיפלוניד מחליף סוגי טיפול אחרים באסטמה ומחליף סטרואידים אחרים הניתנים דרך פומית.

לאחר שאיפת התרופה לתוך דרכי הנשימה מומלץ לרחוץ היטב במים את חלל הפה, לגרגר את המים ולירוק וזאת כדי להפחית את הסיכוי להופעת צרידות, גירוי בגרון ודלקת פטרתית שמקורה בצמיחת קנדידה.

תופעות לוואי וסיכונים

תופעות הלוואי הנפוצות הן יובש או גירוי באזור הפה והגרון הגורמים לצרידות, דלקות גרון, שיעול המופיעה באופן פתאומי, קשיי דיבור, סחרחורת, קשיי שינה, כאבי צוואר או כאב באזור אחר בגוף. בנוסף לכך במהלך השימוש בתרופה עלולה להתרחש הדלדלות עצם. תופעה זו מסוכנת במיוחד עבור ילדים ומתבגרים שכן מצב זה עשוי להשפיע על הגדילה וההתפתחות התקינה שלהם. צפיפות עצם ועצם דחוסה היא מאפיין חשוב המגן על העצם מפני שבירה. ככל שהעצם צפופה יותר, הסיכון לשבר קטן. התקפי זעם או הפרעות התנהגות עשויות להתרחש אף הן בקרב ילדים.

תופעות לוואי כמו קשיי נשימה המלווים בצפצופים במהלך הנשימה, תגובה אלרגית חמורה של העור המתאפיינת בפריחה, גירוד, סרפדת, קשיי נשימה או בליעה, סחרחורת, ונפיחות באזור הפנים כל אלה מצריכים בירור רפואי מידי. סימנים כמו חולשה קיצונית, אובדן משקל, בחילה ושלשול מתמשך מעידים על תת- פעילות של בלוטת יותרת הכליה. תופעות לוואי אלה מצריכות אף הן התייחסות רפואית מיוחדת שכן יכולות להעיד על סיבוכים רפואיים.

בדומה לטיפולים אחרים הניתנים בשיאוף, היצרות פרדוקסלית של הסמפונות היא סיבוך אפשרי שיכול להתרחש. במצב כזה רצוי להפסיק את השימוש במיפלוניד באופן מיידי ויומלץ טיפול אלטרנטיבי. סיבוכים מערכתיים הם סיבוך נדיר הנובע משימוש בקורטיקוסטרואידים בשאיפה כאשר נעשה שימוש במינון גבוה. לכן חשוב להקפיד על מינון נמוך ככל האפשר כדי להקטין את הסיכוי לסיבוכים רפואיים.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!