חילופי עונות ושינויים במזג האוויר כגורמים להתקפי אסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

22465773_xxlישנם חולי אסטמה רבים המדווחים על החמרה בתדירות ועוצמת ההתקפים דווקא בזמן חילופי עונות ובזמן שינויים פתאומיים וקיצוניים במזג האוויר. למעשה לא מדובר רק בדיווחים, כי אם בתופעה שתועדה היטב בספרות הרפואית האפידמיולוגית.

כך לדוגמה במחקר שנערך בתחום בקנדה, שבחן נתונים בנוגע לאשפוזים של ילדים חולי אסטמה בבתי חולים במהלך 12 חודשים, נמצא כי בחודש אוקטובר דווח על פי 2 יותר אשפוזים מאשר בחודש יולי או אוגוסט.

במחקרים דומים נמצאו ממצאים דומים ובנוסף יש לציין כי נצפו עליות משמעותיות בכמות האשפוזים של ילדים חולי אסטמה לא רק בחודשים מסוימים אלא גם בימים מסוימים. כך למשל במחקר מפורסם שנערך בדטרויט שבארצות הברית נמצא כי יום עד יומיים לאחר עלייה של 10% לחות ועשר מעלות פרנהייט, כמות האשפוזים עלתה בצורה משמעותית.

באופן עקרוני תסמיני האסטמה יכולים להופיע בכל רגע נתון במהלך השנה כולה על רקע חשיפה לטריגרים אליהם רגיש המטופל. עם זאת, על ידי זיהוי הטריגרים המושפעים מעונות השנה כמו לדוגמה אבקני פרחים, לחות גבוהה, זיהום אוויר או נגיפים עונתיים, ניתן לסייע לחולי האסטמה לדעת מתי הם צריכים להיות ערניים יותר מבחינת הטיפול התרופתי והרגלי החיים הקשורים לחשיפה.

סתיו

אוויר קר החודר למערכת הנשימה עלול להוביל להתכווצות של נתיבי האוויר ולכן ניתן לייחס את העלייה בשכיחות ההתקפים של מחלת האסטמה בסתיו לאוויר הקר. עם זאת, העלייה בשכיחות המקרים בחודש אוקטובר נצפתה גם במדינות שבהן מזג האוויר לא נהיה קר יותר בחודש זה. אי לכך, ככל הנראה הקור הוא לא הגורם היחיד לעלייה בשכיחות.

לפי הסברה הרווחת כיום בשדה המחקר, נראה כי הגורם לעלייה בשכיחות ההתקפים בעונת הסתיו קשור לחשיפה המוגברת לנגיפים החודרים לדרכי הנשימה וגורמים לזיהום. ילדים עם אסטמה רגישים יותר לזיהומים בהשוואה לילדים בריאים וזיהומים בדרכי הנשימה גורמים להחרפת התהלך הדלקתי הכרוני המתרחש בדרכי הנשימה של ילדים אסטמתים.

לפיכך נראה כי הסיבה המרכזית לעלייה באשפוזים במהלך חודש אוקטובר היא דווקא החזרה ללימודים ולגנים, המתרחשת במקביל לחילופי העונות ותחילת הסתיו. גורם נוסף לכך שמתרחשת עלייה בשכיחות ההתקפים במהלך הסתיו הוא פריחתם של צמחים מסוימים המשחררים אבקנים לאוויר הפתוח. בין היתר מדובר באבקני האמברוסיה (ragweed), אליהם רגישים רבים מחולי האסטמה.

חורף

אמנם עם הכניסה לסתיו ניתן לראות את הקפיצה המשמעותית ביותר במקרי האשפוז על רקע התקפי אסטמה, אך גם עם הכניסה לחורף ניתן לראות החמרה בתסמינים בקרב רבים מהחולים. אוויר קר ויבש יכול להחמיר את התסמינים, במיוחד בזמן פעילות גופנית, כאשר יותר אוויר נשאף למערכת הנשימה. לפיכך חולי אסטמה הרגישים לקור יפיקו תועלת רבה לו יקפידו לכרוך צעיף סביב צווארם ופניהם בצאתם החוצה במהלך החורף.

כמו כן אלו הרגישים לקור, יכולים לעשות שימוש במרחיבי סמפונות כרבע שעה עד עשרים דקות לפני ביצוע פעילות גופנית במהלך הימים הקרים. יש לציין כי במהלך החורף חולי האסטמה נמצאים בסיכון לסבול מהתקפים לא רק מחוץ לבית, אלא גם בתוך החלל הביתי. זאת כיוון שסגירת החלונות והשימוש במכשירי אדים להגברת הלחות, תורמים להתפתחות של אלרגנים ביתיים כמו לדוגמה עובשים. בארצות קרות, נצפית עלייה בשכיחות ההתקפים לאחר הדלקת האח, שכן גם עשן מהווה טריגר להתפתחות התקפים בחלק מהחולים.

אביב

בתקופת האביב הגורם המשמעותי ביותר להתקפי אסטמה הוא פיזור של אבקני צמחים באוויר. הריכוז הגבוה ביותר של אבקנים באוויר נמדד בדרך כלל בין ארבע לפנות בוקר לעשר בבוקר. אי לכך, מומלץ שבמהלך השעות האלו חולי אסטמה הרגישים לאבקנים יימנעו מביצוע פעילות גופנית. כמו כן השינויים הקיצוניים יחסית במזג האוויר, ברמת הלחות ובטמפרטורות, יכולים אף הם להוות טריגר להתקפי אסטמה, כפי שנמצא במחקר נערך בדטרויט שהזכרנו בתחילת המאמר.

קיץ

במהלך הקיץ חלק ניכר מחולי האסטמה נהנים מהקלה משמעותית: האבקנים כבר לא נישאים ברוח, האוויר כבר לא קריר ועונת ההתקררות והשפעת טרם החלה. עם זאת, ישנם חולים שרגישים מאוד לסביבות בהן הלחות גבוהה וגורם נוסף לעלייה בשכיחות ההתקפים בחלק מהחולים דווקא במהלך הקיץ הוא זיהום האוויר. לקראת סוף הקיץ, נצפית עלייה בשכיחות בהתקפים.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים