זכויות לחולי אסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

זכויות חולי אסטמהאדם בריא לחלוטין מאופיין, מטבע הדברים, ביכולת לנשום באופן חופשי וללא הפרעה. יכולת זאת של הכנסה והוצאת האוויר בכמות תקינה מאפשרת את ביצועם של פעילויות פיזיות שכרוכות במאמץ. כאשר אדם מאובחן כסובל ממחלות של דרכי הנשימה כגון מחלת האסטמה, למשל, הרי שיכולתו להכניס ולהוציא אוויר קטנה יותר משל אדם בריא.

במקרים מסוימים, הפגיעה הזאת בדרכי הנשימה איננה חמורה אולם במקרים אחרים האדם עשוי לסבול מקשיי תפקוד משמעותיים. במקרים כאלה, החולה האסתמטי זכאי לקבלת זכויות שונות מתוקף מצבו.

אסטמה קלה או אסטמה חמורה

מצבים של אסטמה ניכרים במיוחד בהצרה של הסמפונות של מערכת הנשימה. ידוע שחולי אסטמה שונים יכולים להיות מאופיינים בדרגות חומרה שונות:

  • חלק מהחולים סובלים מהמחלה בצורתה הקלה, כלומר הם יכולים לתפקד באופן רגיל לחלוטין ולבצע גם פעילות גופנית מאומצת.
  • חולים אחרים סובלים מצורה קשה יותר של המחלה, שמכונה "אסטמה בינונית" כאשר יכולתם לבצע פעולות מאומצות יותר יורדת באופן משמעותי לעומת האדם הבריא.
  • חולים בדרגה החמורה ביותר יכולים להתקשות בנשימה עד כדי כך שאפילו אין הם יכולים לשאוף את האוויר החוצה מראותיהם ללא מאמץ ניכר.

בחינת זכאותם של החולים להטבות מטעם גורמים שונים תלויה לא מעט בצורת המחלה שהם סובלים ממנה. הדברים אמורים הן בדרגת החומרה והן בצורת ההופעה שלה שיכולה להיות תוך התקפים ממושכים וארוכים מחד או עם הפוגות ממושכות מאידך.

מחלה כרונית

האסטמה נחשבת למחלה כרונית. פירוש הדבר הוא שמדובר במחלה שמלווה את האדם למשך כל חייו. לכן, חלק ניכר מהחולים נזקק לתרופות שמלוות אותו בקביעות, תרופות כגון ונטולין שנועדו להקל על מעבר האוויר וכן תרופות שונות שמתפקדות גם כנוגדות דלקת.

בשל העובדה שבמחלות מסוג זה עשויות ההוצאות הרפואיות השוטפות להגיע לסכומים משמעותיים ביותר, נקבע שחולי אסטמה, בדומה לחולים כרוניים אחרים, זכאים לשלם תשלומים מופחתים עבור רכישת תרופות. כך, במידה והם מגיעים לתקרת התשלום שנקבעה, הם ישלמו פחות מהמחיר הנקוב לצרכן.

בנוסף, זכאים החולים שמצבם הרפואי מאפשר להם לקבל הכרה כנכים ליהנות משירותים שונים ללא תשלום כלל או בתשלום מופחת. שירותים אלה יכולים לכלול:

  • ביקור אצל רופאים כלליים.
  • ביקור אצל רופאים מומחים.
  • ביקור במכונים רפואיים לצרוך ביצוע בדיקות ואבחונים שונים.

קצבת נכות

למרות שאסטמה נחשבת לעיתים למחלה קלה, כזו שתוקפת את החולה בעיקר בעונות מעבר ומצריכה לעיתים שימוש שמשאפים ובתרופות אחרות כדי להתגבר על הסימפטומים, הרי שישנם חולים שמצבם הרפואי קשה הרבה יותר. למעשה, במקרים הקשים יותר, החולים יכולים לקבל הכרה כנכים מטעם הביטוח הלאומי, כאשר חלקם יכולים להיחשב אף כנכים קשים.

כאשר אנו מדברים על הכרה כנכות מטעם הביטוח הלאומי, ישנם כמה קריטריונים שצריכים להיות מאובחנים. מצבו של החולה ייבדק באמצעות וועדה רפואית והיא שתקבע האם מגיעים לו אחוזי נכות ואם כן – מה יהיה שיעורים.

במידה ויהיה מדובר על נכות שמלווה בחוסר יכולת לעבוד ולהתפרנס יהיה זכאי החולה לקצבת נכות שתואמת בין היתר את מצבו האישי (נשוי, רווק, עם ילדים וכדומה).

בנקודה זו יש לציין שכל מי שמוגדר כנכה כללי מטעם ביטוח לאומי יכול להיות זכאי לא רק לקצבת נכות אלא גם לזכויות נוספות בהתאם למצבו. בין היתר מדובר על אפשרות לקבל הנחות ופטורים בתשלומים לרשויות שונות.

אסטמה ומחלת מקצוע

סוגים שונים של אסטמה הינם כאלה שנוצרים עקב חשיפה לחומרים שונים במהלך העבודה. במידה ומוכח שמדובר על מחלה שהתפתחה כתוצאה מתנאי עבודה, יהיה זכאי החולה לקבל תגמולים המכונים דמי פגיעה. יש לציין שהדבר לא מונע גם הכרה מקבילה בנכות, במידה ומצב החולה מצדיק זאת, וקבלת קצבה בהתאם.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

זכויות חולי אסטמה

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!