איך לזהות התקף אסטמה?

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

כיצד לזהות התקף אסטמהזיהוי התקף אסטמה הוא דבר חשוב ביותר, וכל אדם חייב לדעת לזהות אדם הסובל מהתקף אסטמה. זיהוי נכון של התקף אסטמה וטיפול מהיר יכול להציל חיים, ועל כן ההיכרות עם תסמיני מחלת האסטמה חיונית בעיקר להורים, מורים, אנשי ביטחון ואנשים העובדים עם קהל.

למרות שתסמיני האסתמה יכולים להתברר בסופו של דבר כמחלה אחרת, זיהוי של התסמינים וטיפול באמצעות משאף ונטולין כמעט ולעולם לא מזיק, ובמקרים רבים יכול להציל חיים.

סימנים מקדימים להתקף אסטמה

חולי אסטמה רבים מפתחים סימנים מקדימים להתקף, כלומר, סובלים מסימנים שונים מספר שעות לפני הופעת ההתקף. הסימנים המקדימים הנפוצים בהתקפי אסטמה הם חוסר תיאבון, עייפות, כאבי ראש, הפרעות בשינה, נפיחות ו"עיגולים" שחורים סביב העיניים וירידה ביכולת לבצע מאמץ גופני.

סימנים אלה אמנם אינם ספציפיים ויכולים להופיע על רקע מגוון סיבות אחרות, אך עדיין הימצאות של הסימנים האלה דורשת עירנות רבה מצד חולה האסטמה והסביבה, והכנה לכך שעלול להופיע התקף בשעות הקרובות.

קוצר נשימה

התקף אסטמה גורם לכך שהחולים "לא מצליחים לנשום" – נשימתם הופכת לכבדה, הם מתאמצים מאוד בזמן שאיפת האוויר ונשימתו ומרגישים שאינם מכניסים מספיק חמצן לגופם. בחלק מהחולים ובעיקר בילדים ניתן לזהות את המאמץ הנשימתי על פי שימוש בשרירים שונים, כמו שרירי הצוואר, השרירים הבין צלעיים, הרחבת הנחיריים וכולי. בנוסף, קוצר הנשימה מעייף מאוד, וחולי אסטמה המצויים בקוצר נשימה קשה הופכים לאפתיים ולחסרי אנרגיה תוך זמן קצר.

אחד המכשירים היעילים לאבחנת קוצר נשימה הוא מד סטורציה (מד ריווי חמצן) – מכשיר אשר ממוקם על אחת האצבעות ומודד את ריווי החמצן בדם. ריווי חמצן של מתחת ל-92-95% נחשב לבלתי תקין ומעיד על הפרעה בנשימה. מד סטורציה אמנם נמצא בעיקר בקופות החולים ובחדרי המיון, אך ניתן לרכוש אותו באופן עצמאי ולהשתמש בו אצל חולי אסטמה כאשר קיים חשד להתקף.

צפצופים

אחד הסימנים האופייניים ביותר של חולי אסטמה הוא צפצופים – קול דק המזכיר שריקה אשר נשמע בזמן נשיפת האוויר. צפצופים הם הסימן השכיח ביותר לאסטמה בילדים, ואחד הסימנים האופייניים לאסטמה גם במבוגרים, וזיהוי הצפצוף מעלה את החשד שאכן מדובר בהתקף אסתמה.

אנשים בעלי ניסיון עם התקפי אסטמה, כמו מורים, רופאים ואימהות לילדים חולים יודעים לזהות את הצפצופים ללא כל בעיה, אך בדרך כלל גם האוזן הבלתי מנוסה יודעת לזהות את הצפצופים ולהבין שקיימת בעיה ומדובר בהתקף אסטמה.

שיעול

רוב התקפי האסטמה מתבטאים גם בשיעול קשה ובלתי פוסק. השיעול בדרך כלל יהיה ליחתי, אך יכול גם להיות יבש. השיעול לא פוסק גם לאחר שמנסים להרגיע את החולים ומבטא את סגירת דרכי הנשימה.

חוסר יכולת לדבר

קוצר הנשימה הקשה המופיע אצל חולי האסטמה מונע מהם לדבר במהלך התקף קשה. במקרים אלה, החולים לא יכולים להסביר שמדובר בהתקף אסתמה, ובמידה ואין אדם קרוב המודע למצבם ההתקף עלול להסתבך ואף לסכן חיים. ועל כן, במידה ואתם פוגשים אדם הסובל מקוצר נשימה ולא מצליח לדבר, מומלץ לחפש בחפציו משאף או להשיג משאף בדרכים אחרות.

אי שקט ולאחריו אפתיה

התקף האסטמה מתאפיין בשלב ראשון באי שקט המתבטא בתזזיתיות, איריטביליות וחוסר מנוחה. בשלב זה, חולי האסטמה לחוצים מאוד מנוכחותו של ההתקף ומקוצר הנשימה שלהם ועל כן נמצאים באי שקט קשה ביותר. לאחר מספר דקות, אי השקט הופך לאפתיה קשה, חיוורון וירידה בפעילות. בשלב זה, לגוף יש חוסר קשה בחמצן, ונדרש טיפול מיידי.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!