תרופת זולאייר (Xolair)

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

תרופת זולאייר (Xolair)אסטמה הינה מחלה דלקתית כרונית הפוגעת בריאה בקרב 5% עד 10% מכלל האוכלוסייה. המחלה עצמה מופיעה בדרך כלל לסירוגין ומתבטאת בהתקפות נקודתיות, למרות שהדלקת קיימת ונוכחת.

אסטמה כתוצאה מאלרגיה מתבטאת בהתקפים, רעשים בזמן הנשימה הנשמעים כשריקה, קוצר נשימה, ומצוקה נשימתית. מחקרים שונים הראו עלייה של רמות IgE בסרום בקרב הסובלים מאסטמה.

זולאייר (Xolair) הוא נוגדן חד שבטי שנקשר לדומיין- C3 של IgE, ומשרה שינוי על האימונוגלובולינים, וכך עוצר את שחרור מתווכי הדלקת. זולאייר הינה תרופה אשר משמשת כתוספת לטיפול בכדי לשפר את השליטה במאפייני האסטמה במטופלים מבוגרים ומתבגרים (מעל גיל 12), אשר סובלים מאסטמה אלרגית חמורה.

סוג הטיפול

Xolair הוא נוגדן אנטי IgE חד שבטי, הנקשר ל-IgE בזרם הדם, ולכן מנטרל וחוסם את פעולותיו. התרופה מיוצרת ונבחנת בעכברים, ולכן מכילה כ 5% חלבון עכבר (לאחר שנבדק כי חלבון עכבר לא יגרום לאלרגיה אחרת בקרב אנשים אלה).

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר תרופה זו לטיפול בחולים, מכיוון שהיא הוכחה כמקטינה את מספר התקפי האסטמה בחולים, ובחלק מהחולים היא מאפשרת הפחתה ואף ביטול מלא של שימוש בתרופות אחרות.

אופן השימוש בזולאייר

זולאייר ניתן בהזרקה המשמשת לטיפול באסטמה אלרגית ברמה בינונית עד חמורה. ניתן להשתמש בה בחולי אסטמה אשר אינם מאוזנים, למרות היותם מטופלים בתרופות אסטמה טיפוסיות, כגון סטרואידים בשאיפה.

את הזריקה מקבלים המטופלים במרפאה, בכל 2 עד 4 שבועות, תלוי במשקלו של האדם ורמת נוגדני האלרגיה שלו (IgE). בטרם הטיפול, ייבדקו המטופלים בסדרת בדיקות אשר יבחנו את רמת האיזון והשליטה בסימפטומים.

מה מכילה התרופה?

זולאייר הינו נוגדן רקומביננטי המופק מ- DNA אנושי, חד שבטי הנקשר באופן סלקטיבי לאימונוגלובולין (IgE). משקלו המולקולרי של הנוגדן הוא כ 149 קילודלטון. התרופה הינה אבקה סטרילית, לבנה, הכוללת חומר משמר ונמצאת בבקבוק הנועד לשימוש חד פעמי הכולל גם מים להזרקה תת עורית (SC).

כל בקבוק המכיל 202.5 מ"ג, מכיל גם L-היסטידין – כ 1.8 מ"ג, L-היסטידין hydrochloride – כ 2.8 מ"ג, polysorbate – כ 0.5 מ"ג וסוכרוז – כ 145.5 מ"ג.

סיכונים ותופעות לוואי

המחקרים הקליניים שבוצעו, הצביעו על כך שזולאייר הינה תרופה בטוחה. עד כה, יותר מ 2000 מבוגרים ובני נוער השתמשו בתרופה ברציפות במשך לפחות 6 חודשים. הגיל הממוצע של המטופלים היה 42 שנים, כאשר 134 חולים היו בני 65 שנים ומעלה.

תופעות הלוואי נמצאו דומות בקרב המטופלים אשר נטלו זולאייר, בהשוואה למטופלים אשר נטלו תרופת פלצבו (ללא המרכיב הפעיל). תופעות לוואי אלו כללו תגובות באתר הזרקה (45%), הצטננות (23%), דלקות בסינוסים (16%), כאב ראש (15%), וכאבי גרון (11%). תופעות לוואי חמורות התרחשו בפחות מ 1% מהחולים. התופעה החמורה ביותר הייתה תגובה סרטנית ואלרגיות כלליות.

הסרטן התגלה באחד מכל 200 ממתנדבי המחקר אשר טופלו בזולאייר, בהשוואה לאחד מכל 500 מתנדבי המחקר אשר היו בקבוצת הביקורת. לאחר דיונים של מומחים בתחום, נראה כי אין מספיק ראיות כי תרופה זו אכן גורמת לסרטן. במקרים של שימוש בתרופה תוך חשיפה ארוכה יותר אליה, או שימוש בה בקרב אנשים הנמצאים בסיכון גבוה יותר לסרטן (לדוגמא: קשישים, מעשנים), הסיכון לסרטן אינו ידוע.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!