זדיטן (Ketotifen)

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

זדיטן (Ketotifen) זדיטן (Ketotifen) שייך לקבוצת תרופות אנטי-אלרגניות וניתן כאמצעי למניעת אסטמה. תרופה זו משמשת בשילוב עם תרופות אחרות לטיפול באסטמה אלרגית קלה בילדים.

היעילות של Ketotifen בניהול הכרוני של אסטמה בילדים, או בדרמטיטיס מתונה, הוכחה בניסויים קליניים. שימוש בזדיטן הצליח להפחית באופן חלקי את תדירות, חומרת ומשך תסמיני האסטמה וההתקפים.

מעבר לכך, נטילה כרונית עשויה להפחית את הצורך בשימוש בתרופות אחרות, ללא הידרדרות בתפקוד הריאתי. שיפורים קליניים נצפו בחלק מהמקרים במהלך השבועות הראשונים של הטיפול, ובדרך כלל הגיעו למשמעות סטטיסטית לאחר עשרה שבועות.

סוג הטיפול

Ketotifen היא תרופה נגד תסמיני אלרגיה אשר עוזרת להפחית תסמיני אסטמה על ידי הפחתת תגובת הגוף לאלרגנים (החומרים הגורמים לתגובות אלרגיות). אלרגנים אלה יכולים לעתים קרובות לגרום להתקף אסטמה חריף.

זדיטן ניתן בכדי להקל על תסמיני האסטמה או ההתקף האלרגי, ולכן חייב להילקח באופן קבוע בכדי להוכיח יעילות ואפקטיביות.

אופן השימוש בזדיטן

לילדים מגיל שישה חודשים עד שלוש שנים – המינון המומלץ הרגיל מבוסס על משקל גוף, של 0.05 מ"ג לכל קילו משקל, פעמיים ביום, בבוקר ובערב.

לילדים מעל גיל 3 – המינון המומלץ והמקובל הוא1 מ"ג, פעמיים ביום, בבוקר ובערב.

בכדי להפחית את תופעות הלוואי, רופא הילדים עשוי להציע להתחיל עם מינון מופחת, ולהגדיל את המינון לאחר חמישה ימים. גורמים רבים עלולים להשפיע על מינון התרופה כמו משקל גוף, אינטראקציה עם תרופות אחרות ועוד.

אילו חומרים כוללת התרופה?

זדיטן הוא חומר נוגד אלרגיות, מכיל Ketotifen, אשר הינו חוסם היסטמין. היסטמין הוא החומר המיוצר על ידי הגוף כחלק ממנגנוני ההגנה, ומאוחסן בתאים הנקראים תאי פיטום, הנמצאים כמעט בכל הרקמות של הגוף.

כאשר הגוף מגיב לחומר זר, המכונה אלרגן (למשל קרדית אבק הבית, פרוות חיות מחמד ועוד), תאי הפיטום מגורים על ידי האלרגן ומשחררים היסטמין. ההיסטמין אשר שוחרר, נקשר לאחר מכן לרצפטורים (קולטני H1)  וגורם לתגובת שרשרת אשר גורמת לתופעות אלרגיות.

מנגנון הפעולה של זדיטן

זדיטן עובד במספר דרכים: הוא מונע את שחרור ההיסטמין מתאי הפיטום וחוסם את קולטני H1, כך שגם ההיסטימין המשוחרר הינו חסר השפעה. באמצעות חסימת פעולתם של היסטמין, התרופה מסייעת לגוף להימנע מתגובת יתר לאלרגנים.

סיכונים ותופעות לוואי של השימוש בתרופה

ישנה שכיחות נמוכה יחסית של תופעות לוואי שדווחו במהלך שנות השימוש בתרופה. תופעות לוואי אשר יכולות להופיע כוללות תסמינים במערכת העיכול, תרומבוציטופניה ורמות אנזימי כבד מוגברים. תופעות אלו נצפו במיוחד בשילוב עם תרופות אחרות. מעבר לכך, יכול המטופל להרגיש, לעיתים נדירות, יובש בפה או סחרחורת קלה, אשר יחלפו באופן ספונטני עם המשך הטיפול.

יש להיזהר בלקיחת התרופה מפני נמנום, במיוחד בימים הראשונים של תחילת הטיפול, במיוחד כאשר היא משפיעה על משימות כמו נהיגה או הפעלת מכונות. בקרב ילדים, יש לשים לב לפעולות כמו רכיבה על אופניים, טיפוס על עצים ועוד.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!