שינויים הורמונליים ואסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

שינויים הורמונליים ואסטמההורמונים משחקים תפקיד עצום בחיי האדם. החל מהריון ועד לשינה עמוקה. רמות ההורמונים משתנות כחלק טבעי של תהליך ההזדקנות.

פרוגסטרון, המיוצר על ידי השחלות ובלוטות יותרת הכליה לאחר הביוץ, שומר על צמיחת תאים תקינה ברחם. אסטרוגן מיוצר אף הוא על ידי השחלות, יותרת הכליה ותאי שומן. אסטרוגן מכין את הרחם לקליטת הביצית המופרית בכל חודש. שינויים הורמונליים מנהלים את חיינו באופן שוטף.

כשמתייחסים לנשים ולאסתמה, יכולת הנשימה מושפעת רבות על ידי ההריון, המחזור החודשי וגיל המעבר.

הקשר בין השינויים ההורמונליים והאסתמה עדיין נחקר. נשים הסובלות מאלרגיות ואסתמה, עשויות להיאבק כדי למצוא אוויר צח. נשים אלה מתמודדות עם החשיפה לגורמי אסתמה ועם השינויים ההורמונליים המשפיעים על מערכת הנשימה במקביל.

נשים אלה צריכות ללמוד להתנהל במקביל עם ההשפעות ההורמונליות על האסתמה ולעיתים אף במהלך תקופת ההריון.

מהו הקשר בין הורמוני נשים ובין אסתמה?

להורמונים נשיים (אסטרוגן) עשויה להיות השפעה על מערכת הנשימה, הזהה להשפעות אלרגיה וקדחת שחת. אולם, האסטרוגן עצמו אינו גורם לתסמיני האסתמה.

תנודות ברמות האסטרוגן, הם אלה האחראיים על היווצרות דלקות בדרכי נשימה. תנודות ברמות האסטרוגן, מפעילות ייצור חלבונים המייצרים תגובה דלקתית. איזון רמות האסטרוגן עשוי לייצב דלקות ואסטמה.

נשים הסובלות מאסטמה מודעות לשינויים העונתיים, לטריגרים ולאלרגיות אשר עשויות לעורר אצלם את הופעת התסמינים. שינוי ברמות ההורמונים בתקופות המחזור החודשי, עשויים להשפיע על פעילות תקינה של דרכי הנשימה. כך גם בתקופת ההריון ובגיל המעבר.

במהלך המחזור החודשי, חל שינוי דרמטי ברמות ההורמונים. הצרה היא לקראת תחילת המחזור, כאשר רמות האסטרוגן נמוכות מהרגיל. מרבית האשפוזים בעת התקפי האסטמה, מתרחשים בתקופה זאת של המחזור החודשי, כאשר רמות האסטרוגן צונחות עד אפס.

בשליש מן הנשים בתקופת ההריון, חלה החמרה בתסמיני האסתמה. במקרים בהם האסתמה מטופלת במהלך ההריון, היא אינה מגבירה את הסיכון לסיבוכים לאם ולעובר.

בתקופת גיל המעבר חלים שינויים הורמונליים, בייחוד ברמות האסטרוגן, המזנקות מעלה. שמירה על רמות אסטרוגן מאוזנות והימנעות מצניחה ברמות האסטרוגן, העשויות ליצור תגובה דלקתית, מקלה על תסמיני האסתמה. נשים בגיל המעבר צריכות להתייעץ עם רופא בנוגע לטיפול בתחליפי הורמונים.

האם לגלולות למניעת הריון יש השפעה על אסתמה?

נשים רבים מציינות כי חוו החמרה בתסמיני האסתמה במהלך נטילת הגלולות. עם זאת, טיפול אסתמה יעיל באותה המידה בעת תקופת נטילת הגלולות.

מחקרים בנושא אסטמה ושינויים הורמונליים

מחקר שפורסם בארה"ב, לוס אנג'לס, כלל 905 נשים, לאחר קבלת הוסת. קבוצת הגיל של המשתתפות הייתה 13-28 שנים.

מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין הורמוני המין והתפתחות תסמיני אסתמה. כדי לחקור את תפקיד ההורמונים, נבחן הקשר בין הגיל בו הנשים והילדות חוו את הוסת הראשונה לבין התפתחות האסתמה בשלב מאוחר יותר במהלך תקופת החיים.

ממצאי המחקר היו : בקרב נשים ללא אסתמה, נמצא קשר בין שימוש בגלולות למניעת הריון לבין צפצופים בריאות. לעומת זאת, השימוש בגלולות למניעת הריון בקרב נשים בעלות היסטוריה של אירוע אסתמה, נצפתה ירידה בשכיחות הצפצופים בעת ההאזנה לריאות.

ממצאים אלה הציגו את הקשר בין השימוש בתרופות, אשר גרם לשינויים הורמונליים, לבין אסתמה. הגיל בו הוסת התחילה נקשר להתפרצות אסתמה חדשה, לאחר גיל ההתבגרות. בהשוואה לנשים אשר קיבלו וסת לאחר גיל 12 שנים, נשים עם וסת לפני גיל 12 שנים, היו בסיכון גבוה פי 2 לחוות אסתמה בגיל ההתבגרות. החוקרים הסיקו מתוך כך כי לשינויים הורמונליים קיימת השפעה על התפתחות אסתמה.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!