מהם הגורמים לאסטמה?

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

גורמים לאסטמהמחלת האסטמה נגרמת על ידי שילוב של גורמים רבים, ונכון להיום עדיין לא ידוע הגורם האמיתי להתכווצות הסימפונות ולסגירתן, אשר גורמת להופעת תסמיני המחלה.

ככל הנראה, מחלת האסטמה נגרמת על ידי שילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים, אשר משפיעים יחדיו על מערכת הנשימה, וגורמים לתהליכים הפתופיזיולוגיים אשר גורמים להיווצרות התקף אסטמה.

בשל האופי ההתקפי של מחלת האסטמה, חולי אסטמה רבים מכירים "טריגרים" שונים למחלה – גורמים סביבתיים אשר חשיפה אליהם גורמת להם להתקף אסטמה. גורמים אלה יכולים להיות רבים ומגוונים, החל מאלרגנים המגיעים דרך האוויר או במזון, פעילות גופנית, שינויי עונות וגורמים נוספים. היכרות של החולים על הטריגרים להתקפי האסטמה חיונית, ובדרך זו יכולים החולים להימנע מאותם גורמים ובכך להפחית את חומרת האסטמה.

חשיפה לאלרגנים

קיים קשר בין מחלת האסטמה לבין תהליכים אלרגיים, והתגובה האלרגית היא חלק בלתי נפרד מהתהליך המוביל להתקפי האסטמה.

מחקרים שונים הראו שהתגובה המובילה לכיווץ הסימפונות ולהופעת התסמינים של האסטמה היא תגובה אלרגית, וטיפול בתרופות אנטי אלרגיות ואנטי דלקתיות מונע בדרך זו את התקפי האסטמה. בנוסף, חשיפה לטריגרים שונים הידועים כאלרגנים כמו פרוות של בעלי חיים (ובעיקר של חתולים) או אבק ידועה כמעוררת התקפי אסטמה, והימנעות מאותם טריגרים קשורה להפחתת התסמינים.

האלרגנים העיקריים אשר יכולים לגרום להתקף אסטמה הם אלרגנים הנישאים באוויר – אבק, פרוות בעלי חיים, עובש, ואבקני פרחים (אשר מתעופפים באוויר בחילופי העונות). הימנעות מהאלרגנים הללו יכולה לסייע להקלה על התקפי האסטמה ולשיפור המצב הכללי.

זיהום אוויר ועישון

קיים קשר בין זיהום אוויר ועישון (אקטיבי ופאסיבי) והתקפי אסטמה. בישובים אשר חשופים לזיהום אוויר רב, כמו ישובי מפרץ חיפה או גוש דן, קיים סיכון מוגבר ללקות בהתקפי אסטמה. בישובים אלה, האוויר מכיל חומרים מזהמים רבים, אשר מגרים את רירית דרכי הנשימה ויכולים לגרום לסגירת סימפונות ולהתקף אסטמה.

בשנת 2018 משרד הבריאות פרסם תוצאות מחקר שאישש את ההנחות לפיהן בחיפה חולים יותר באסטמה. במחקר נמצא כי בחיפה, מספר החולים באסטמה הינו גדול פי 2.3 מאשר הממוצע הארצי. מחקר זה מתווסף לממצאים נוספים שנעשו לאחרונה, לפיהם על פי נתוני הכללית, נמצא כי טרור העפיפונים מגביר אסטמה – על פי נתונים אלה, חומרי הבעירה וההצתה של העפיפונים "מציתים" מחדש את תסמיני המחלה אצל החולים ואף יוצרים חולים חדשים במחלה.

בנוסף, עישון ידוע כגורם סיכון חשוב ביותר להתקפי אסטמה. חולי אסטמה אשר מעשנים מגבירים את הסיכון שיפתחו התקף אסטמה, וכך גם ילדים אשר חשופים לעישון הוריהם. יתרה מכך, עשן הסיגריות מכיל חומרים מזיקים רבים אשר יכולים להישאר זמן רב בסביבת העישון ולהיקלט בבגדים, שטיחים, וילונות וחפצים נוספים.

חומרים אלה מגיעים בסופו של דבר אל דרכי הנשימה של חולי האסטמה ומעוררים התקפים גם אם לא היו בסביבת עישון. לדוגמא, הורה אשר עישן במרפסת (רחוק מילדיו) יכול לחשוף את ילדים לחומרי העישון המזיקים באמצעות העשן שנדבק לבגדיו, ובדרך זו לגרום אצלם להתקף אסטמה.

זיהומי דרכי האוויר

אחד הגורמים הנפוצים והחשובים להתקפי אסטמה בילדים ובמבוגרים הוא זיהומי דרכי האוויר. זיהומים אלה נגרמים לרוב על ידי וירוסים ומתבטאים בהצטננות, אך בחולי אסטמה יכולים להוביל להתעוררות התקפים ולהחמרתם. ולכן, חולי אסטמה חייבים לדעת שבמידה והם מצוננים עליהם להיות צמודים למשאף במידה ויופיע התקף.

פעילות גופנית וחשיפה לקור

חולי אסטמה רבים סובלים מהתעוררות התקפים לאחר פעילות גופנית מאומצת או חשיפה לאוויר קר. פעילות גופנית גורמת משפיעה על פעילות מערכת הנשימה וצריכת החמצן, ויכולה לגרום אצל חולי אסטמה לסגירת הסימפונות ולהופעת התקף. כמו כן, חולי אסטמה רבים מתלוננים על הופעת התקפים בעת חשיפה לאוויר קר, ועל כן מומלץ להם להימנע ככל הניתן מחשיפה לאוויר קר ולהתלבש היטב בחורף.

מצבים נפשיים

בחלק מחולי האסטמה, ובעיקר בחולים המבוגרים, התקפי האסטמה יכולים להופיע על רקע גורמים נפשיים. במקרים אלה, לחץ נפשי קשה יכול בהחלט לגרום להתעוררות התקף אסטמה. במידה והמצב כרוני, הסטרס ממושך והתקפי האסטמה לא נפסקים ניתן כמובן להשתמש בתרופות שונות להקלת הסטרס.

גורמים נוספים

קיימים מספר גורמים נוספים אשר יכולים להחמיר את מחלת האסטמה ולגרום להתעוררות התקפים:

  • ריפלוקס – חזרת תוכן קיבה למעלה אל הגרון יכולה לגרום לחדירת מרכיבים שונים אל מערכת הנשימה ולעירור התקף אסטמה.
  • שינויים הורמונליים – כמו הריון, נטילת גלולות, מחזור חודשי, גיל המעבר ועוד. במקרים נדירים יחסית, חלק מהנשים מתלוננות על קשר בין המחזור החודשי לבין התקפי האסטמה אותם הן חוות.
  • סוגי מזון – חלק מחולי האסטמה מתלוננים על הופעת התקפים כתלות במזון והמשקאות אותם הם אוכלים. היכרות עם מרכיבי מזון אלו חשובה, והימנעות מהם יכולה למנוע כמות רבה של התקפי אסטמה.
  • היגיינה מוגברת – על פי היפותזת ההיגיינה עודף ניקיון והיגיינה יכול לפגום בהתפתחותה ובהבשלתה של המערכת החיסונית.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

גורמים לאסטמה

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!