בודסוניד – תרופה מניעתית

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

בודסונידבודסוניד (Budesonide) הוא השם הגנרי של מספר תרופות הנמכרות כמשאף, טבליות לבליעה או תרסיס לאף. כמו כן ניתן להשיג את התרופה גם בצורת תמיסה המיועדת למכשירי אינהלציה.

בודסוניד הוא למעשה סטרואיד הגורם להקלה בתסמינים של האסטמה כאשר הוא ניטל בשאיפה ולהקלה בתסמינים של דלקת אלרגית של האף כאשר הוא ניטל בתרסיס לאף. בודסוניד הנמכר בטבליות לבליעה מיועד לטיפול בחולי קרוהן וקוליטיס כיבית, מחלות מעי דלקתיות כרוניות ממקור אוטואימוני.

הטיפול המבוסס על בודסוניד לא מתאים להתקפים אקוטיים של אסטמה אלא לטיפול כרוני שמטרתו למנוע את ההתקפים. התרופה למעשה מפחיתה את התגובה הדלקתית וכך מפחיתה את תדירות ההתקפים ואת מידת החומרה שלהם. בקרב חולים הסובלים ממחלה בינונית עד חמורה, השימוש בבודסוניד עלול למנוע התפתחות של התקפים חמורים ובהתאם להפחית את הדרישה למרחיבי סמפונות.

במאמר שלפניכם נתמקד במשאפים המכילים בודסוניד כמו לדוגמה בודיקורט. באופן כללי אין להשתמש בתכשירים מכילים בודסוניד אם המטופל סובל משחפת, אם סבל בעבר מתגובה אלרגית לבודסוניד, אם היו למטופל בעבר בעיות כלשהן הקשורות לבודסוניד או אם הוא רגיש לבודסוניד.

באילו מצבים יש להיוועץ עם רופא לפני השימוש בתכשירים המכילים בודסוניד?

 • אם המטופל נוטל תרופה אחרת המכילה סטרואידים.
 • אם המטופלת מתכוונת להיכנס להיריון, בהיריון או מניקה.
 • יש להיוועץ בהקדם האפשרי עם רופא במקרה שבו המטופלת שעושה שימוש בבודסוניד בשגרה נכנסה להיריון.
 • אם המטופל סובל מבעיות במערכת הנשימה, זיהום בבית החזה או צינון.
 • אם המטופל סובל מבעיות בתפקודי הכבד.
 • אם המטופל נטל תרופה לטיפול בזיהום פטרייתי כמו למשל אטירקונזול או קטוגונזול למשך תקופה ארוכה.
 • בכל מקרה שבו המטופל סובל מרגישות לתרופה כלשהי או למזון כלשהו.
 • אם המטופל סבל בעבר או סובל בהווה מדלקת ויראלית של דרכי הנשימה.

באילו מצבים יש לפנות לרופא באופן מידי במהלך השימוש?

 • בכל מקרה של החמרה בנשימה.
 • המטופל סובל מתחושת חנק בחזה בשעות הבוקר.
 • המטופל מתעורר במהלך הלילה לעתים תכופות כתוצאה מהאסטמה.
 • המטופל זקוק ליותר שאיפות מהרגיל על מנת לווסת את התסמינים.
 • המטופל סובל מהתקף אסטמה חריף.

מה הן תופעות הלוואי שעשויות להתלוות לשימוש בבודסוניד?

במהלך השימוש בתרופה, בנוסף לפעילות הרצויה שלה, עשויות להתעורר תופעות לוואי שליליות כמו לדוגמה התפתחות של פצעים בפה, צרידות, שיעול או גירוי קל בגרון. לצד תופעות אלו הנחשבות לשכיחות יחסית, ייתכנו גם תופעות לוואי נדירות, כשבדרך כלל מדובר בתופעות המתפתחות לאחר נטילה של מינון גבוה מאוד למשך תקופה ארוכה או נטילה של מינון גבוה, במקביל לנטילת סטרואידים באופן פומי.

תופעות לוואי אלו הן למשל שינויים בצפיפות המינרלים בעצמות, דיכוי פעילות בלוטת יותרת הכליה, האטה בגדילה במתבגרים ובילדים, עלייה בלחץ התוך עיני (גלאוקומה) וערפול של עדשת העין (קטרקט). תופעות לוואי נדירות נוספות הן עצבנות, שינויים בהתנהגות, דיכאון, חוסר מנוחה, פריחה עורית, דלקת עורית, פריחה הכוללת גירוי, עווית או התכווצות של הסמפונות המלווה בצפצופים בנשימה, חבלות בעור, נפיחת באזור הפה ועוד.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

הכירו את התרופה הביולוגית שמפחיתה התקפי אסטמה ב-80%

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!