אסטמה בתינוקות

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

אסטמה בתינוקותכ-80% מחולי האסטמה מפתחים את התסמינים הראשונים עוד בהיותם ילדים, וחלק גדול מהם מתחיל לפתח תסמינים של צפצופים וקוצר נשימה עוד לפני גיל שנתיים.

אבחנת אסטמה בתינוקות היא דבר קשה ביותר, מכיוון שכמעט ולא ניתן לבצע בדיקות תפקודי נשימה בתינוקות קטנים אשר אינם יכולים כמובן לשתף פעולה עם הבדיקה. ולכן, אבחנת אסטמה בתינוקות מתבצעת לרוב על סמך תסמינים קליניים של אירועים חוזרים של צפצופים לאחר שנשללו סיבות אחרות לכך.

הסיבות השכיחות לצפצופים בתינוקות אשר יש לשלול כחלק מבירור אסטמה הם גוף זר בדרכי הנשימה, מומים מולדים של מערכת הנשימה, ציסטיק פיברוזיס, מחלת לב, דלקת ריאות וגורמים נוספים. בדרך כלל, בירור של אסטמה בתינוקות יכול להיות ממושך ולכלול בדיקות אבחנה שונות עד שמגיעים לאבחנה ולכן יש להתאזר בסבלנות.

מבחינת טיפול, הטיפול בתינוקות דומה מאוד לטיפול בילדים וכולל שימוש בסטרואידים דרך הפה ובשאיפה ומרחיבי סימפונות. חשוב לציין שבמקרים רבים אסטמה של תינוקות חולפת עד גיל 5, והתינוקות הסובלים ממנה מצליחים לחיות חיים תקינים ונטולי התקפים בתור בוגרים.

תסמינים ייחודיים לתינוקות

התקף אסטמה בכל גיל גורם לתסמינים ה"קלאסיים" הכוללים צפצופים וקוצר נשימה, אך בתינוקות יכולים להופיע תסמינים נוספים אשר מדגישים את המצוקה הנשימתית שלהם ואת הצורך בטיפול רפואי.

לא בכל מקרי האסטמה בילדים יופיעו התסמינים הייחודיים, וגם במידה והם מופיעים הם לאו דווקא מעידים על אסטמה אלא יכולים להופיע בכל מחלה אחרת של מערכת הנשימה. בכל מקרה, חשוב להגיע אל הרופא במידה ומופיעים התסמינים הבאים:

  • שימוש בשרירי עזר נשימתיים – אימוץ של שרירים שונים כמו שרירי הצוואר, השרירים בין הצלעות, שרירי הבטן והנחיריים מעיד על מצוקה נשימתית קשה. במקרים אלה התינוק מאמץ את כל שרירי גופו על מנת לנשום, ולכן כמעט תמיד סובל ממצוקה נשימתית קשה ביותר.
  • אי שקט – בשלב ראשון, תינוקות הסובלים מהתקף אסטמה מבטאים אי שקט משמעותי הכולל בכי רב והתנהגות לא יפה. אי השקט מופיע מכיוון שקשה לתינוקות לנשום והם ככל הנראה נמצאים בלחץ רב.
  • אפתיה – בשלב מאוחר יותר, מאגרי האנרגיה של התינוק אוזלים והוא הופך לאפתי וישנוני. במקרים אלה התינוק נראה רע, אינו חיוני, לא מגיב וסובל ממצוקה נשימתית קשה.
  • סימני התייבשות – בשל קוצר הנשימה הקשה, תינוקות רבים לא אוכלים או שותים במהלך התקף האסטמה ועל כן נוטים להתייבש. במקרים אלו, שילוב של קוצר הנשימה עם ההתייבשות גורמים להחמרת המצב ולאחר מתן נוזלים מצבם של התינוקות בדרך כלל משתפר.

צפצופים בגיל הילדות כגורם מנבא לאסטמה

ילדים רבים אשר סבלו מצפצופים בתקופת הינקות התגלו מאוחר יותר כחולי אסטמה. בכ-40% מהמקרים של אסטמה בילדות תועדו אירועים של צפצופים בגיל צעיר יותר, וככל הנראה קיים קשר בין הצפצופים לאסטמה.

ייתכן והצפצופים בגיל הינקות אשר אובחנו כזיהום נגיפי (כמו לדוגמא RSV) היו בעצם התקף אסטמה, או שרגישות של מערכת הנשימה למחלות חסימתיות הובילה להופעת הצפצופים בגיל מוקדם ולאסטמה בגיל מאוחר יותר.

גורמי סיכון לאסטמה בתינוקות

חשיפת תינוקות לגורמי סיכון שונים יכולה להגביר את הסיכוי שיפתחו התקף אסטמה. כידוע, אסטמה מתפתחת על רקע תגובה אלרגית, וחשיפת הילדים לאלרגנים שונים יכולה בהחלט לעורר התקף אסטמה.

אחד מהגורמים החשובים ביותר לאסטמה בתינוקות הוא עישון של ההורים. בעשן הסיגריות אלרגנים רבים, אשר מגיעים אל מערכת הנשימה של התינוקות וגורמים להתפתחות של התקף אסטמה.

חשוב לציין שהאלרגנים יכולים להגיע אל התינוקות לא רק דרך מגע ישיר עם עשן אל גם לאחר מגע של התינוקות עם בגדים ספוגי עשן או אפילו עם עור של אדם מעשן. האלרגנים מעשן הסיגריה יכולים להתיישב בכל מקום ולעשות דרכם אל מערכת הנשימה של התינוק, ועל כן חשוב להרחיק תינוקות מעשן סיגריות או מאנשים מעשנים (גם אם אינם מעשנים ברגע זה).

מלבד הסיגריות, האופייניות יותר בתינוקות, אלרגנים נוספים יכולים לעורר התקף אסטמה כמו אבק, אבקני פרחים, פרוות בעלי חיים וכולי.

השתנות מהתקף להתקף. בעוד שמחלה זו אינה ניתנת לריפוי, היא ניתנת לשליטה.

מטרות שיטות הטיפול, ההתמודדות והמניעה של התקפי אסטמה בתינוקות מאפשרים לתינוק להתפתח כשהמחלה משפיעה באופן מבוקר ומדוד על חייו.

תסמיני אסטמה בתינוקות

סימנים ותסמינים של אסטמה בתינוקות כוללים:

  • שיעול כרוני, הנבדל משיעול כתסמין רגיל של התקררות.
  • נשימה מהירה ואיטית לסירוגין.
  • השמעת צליל שריקה בנשימה ונשיפה, במצב הנקרא צפצופי נשימה.
  • תנועות נדנוד של החזה כתוצאה מהנשימה המאומצת.
  • קוצר נשימה.
  • הידוק שרירי הצוואר והחזה.

בעוד שאלו הם מספר תסמיני אסטמה בקרב ילדים, הרופא צריך להעריך את המחלה ורמת סיבוך הנשימה של התינוק. רופאי ילדים רבים משתמשים במונחים דוגמת "מחלת דרכי הנשימה התגובתית" או "ברונכיטיס" כשהם מאבחנים התקפי צפצופי נשימה עם קוצר נשימה או שיעול בתינוקות ופעוטות. הבדיקות לאישור אסטמה אינן יכולות להניב תוצאות מדויקות עד אחרי גיל שנתיים.

אבחון אסטמה בתינוקות

אסטמה בתינוקות ניתנת לאבחון על סמך בדיקה גופנית. יש להבין שכשהורים לוקחים את התינוק לרופא בעקבות הופעת תסמיני אסטמה, התסמינים עשויים להעלם עד שהרופא בודק את התינוק. לכן ההורים הם המפתח הדרוש לרופא להבין את סימני ותסמיני האסטמה של התינוק.

תיאור תסמיני האסטמה – חשוב שההורים יתארו במדויק את התסמינים של התינוק, כגון שיעול, צפצופי נשימה, קוצר נשימה, או רמזים לבעיות בחזה, כולל מועדי התרחשויות התסמינים ותדירותם.

בדיקה גופנית – במהלך הבדיקה, הרופא מקשיב ללב ולריאות של התינוק, לאיתור סימני אלרגיה באף או בעיניים.

ההורים מתבקשים לתאר את הגירויים האפשריים לאסטמה של התינוק, שכן תינוקות אינם יכולים לעבור בדיקות רגילות כגון בדיקות אלרגיה בעור, בדיקות דם או צילומי רנטגן של בית החזה על מנת לקבוע נוכחות אסטמה או אם מדובר בדלקות בסינוסים המסבכות אסטמה. במקרים של תסמינים חמורים, ניתן לבצע מבחן אסטמה המודד את כמות תחמוצת החנקן בנשימה.

טיפול באסטמה בתינוקות

תינוקות אינם יכולים לקבל תרופות חזקות ואינם יודעים כיצד להשתמש במשאפים. לכן הטיפולים מתמקדים בעיקר באמצעי מניעה. ההורים צריכים להקפיד על הימנעות מכל הגורמים העשויים להפעיל התקפי אסטמה בתינוק, כולל מעקב קפדני אחר תסמיני האסטמה היומיים שלו, כשיטה העיקרית לשליטה באסטמה. יש להרחיקם באופן קבוע ממקורות עשן או מחומרים אלרגנים.

בהתבסס על חומרת תסמיני האסטמה של התינוק, הרופא יפתח תכנית פעולה וינחה את ההורים. תכנית זו מתארת מתי וכיצד יש לתת לתינוק תרופות, מה לעשות כאשר התסמינים מחמירים, ומתי יש לגשת לקבלת טיפול חירום. ההורים צריכים לוודא שהם מבינים את התכנית ולהתייעץ עם הרופא לגבי כל שאלה.

החלמה מוחלטת מאסטמה

לא ידוע הרבה על תפקוד ריאות באסטמה של תינוקות, ומומחים מאמינים כי לילדים יש סיכויים גבוהים יותר להיות מאובחנים עם אסטמה רק לאחר גיל שבע. אך תינוקות עשויים לפתח מחלה זו כשלאם יש אסטמה, או כשהתינוק סובל מהתקפים רבים של צפצופי נשימה או אלרגיות.

מחצית מהתינוקות חווים ירידה ניכרת בתסמיני האסטמה ככל שהם מתבגרים, וחלקם מפתחים שוב את התסמינים כבוגרים. למרבה המער, לא קיימת שיטה לחזות את הפחתת או החמרת התסמינים בגיל ההתבגרות או בגילאים מבוגרים יותר.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים