אסטמה קלה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

אסטמה קלהאסטמה קלה היא מצב בו תסמיני האסטמה מופיעים מספר פעמים בשבוע אך לא מופיעים בכל יום. באופן כללי, מבחינים בין אסטמה קלה התקפית בה מופיעים עד שני התקפים בשבוע, ואסטמה קלה קבועה בה מופיעים מעל שני התקפים בשבוע אך לא כל יום.

אסטמה קלה מתאפיינת בכך שאינה משפיעה בצורה משמעותית על איכות החיים ועל שגרת היום יום, ובכך שתפקודי הריאה בקרב חולי האסטמה נשארים תקינים. בעזרת טיפול נכון ואחריות בסיסית, אנשים הסובלים מאסטמה קלה יכולים לקיים אורח חיים תקין ללא כל השפעה של המחלה.

אסטמה קלה התקפית

מצב בו התקפי האסטמה מופיעים לא יותר מפעמיים בשבוע, ועד שני לילות בכל חודש. כלומר, עד פעמיים בשבוע במידה וההתקפים מופיעים ביום, ועד פעמיים בחודש להתקפים המופיעים בלילה (המעירים משינה).

במקרים אלה, אין להתקפים השפעה על חיי היום יום, והחולים מקיימים אורח חיים נורמאלי כרגיל. בבדיקות תפקודי ריאה המבוצעות בין ההתקפים ערכי הבדיקה תקינים לחלוטין, וניתן להגיד שאסטמה קלה היא מחלה נשלטת בהחלט.

הגדרת האסטמה הקלה ההתקפית תקפה גם במקרים הבאים:

  • התפרצות התקף במקרים מיוחדים – חולי אסטמה אשר כלל לא מפתחים התקפי אסטמה אלא אם נחשפו לאלרגנים ספציפיים או במקרים מיוחדים אחרים. לדוגמא, ילד אשר לא סובל מכל הפרעה אשר מפתח התקף בכל פעם שנחשף לפרוות חתולים, או כתוצאה מזיהום ויראלי.
  • אסטמה בפעילות גופנית – במקרים רבים הטריגר להתקף האסטמה הוא פעילות גופנית, ובמקרים אלה ניתן למנוע את ההתקף על ידי שימוש במשאף לפני תחילת הפעילות הגופנית. במקרים אלה, למרות שבפועל לא מופיע התקף אסטמה, המצב מוגדר כאסטמה קל התקפית כל עוד משתמשים במשאף על מנת למנוע התקף.

הטיפול באסטמה קלה התקפית

באופן כללי, הטיפול באסטמה קלה התקפית מתבצע על ידי משאפים קצרי טווח כמו ונטולין. משתמשים במשאפים במקרה הצורך בלבד (כאשר מתחיל התקף) או באופן מניעתי, 10 דקות לפני חשיפה לגורם המוביל להתקף כמו חשיפה לאלרגן או פעילות גופנית. בנוסף, חשוב להכיר את הטריגרים השונים לאסטמה ולהימנע מהם ככל שניתן.

אסטמה קלה קבועה

הסוג הקשה יותר של האסטמה הקלה הוא אסטמה קלה קבועה, בו התקפי האסטמה מופיעים יותר מפעמיים בשבוע, ומספר הלילות החודשי בהם מופיע התקף הוא 3-4 לילות בחודש. כלומר, אסטמה קלה מאפיינת בשימוש במשאף להקלה על סימפטומים יותר מפעמיים בשבוע אך לא באופן יום יומי.

אסטמה קלה קבועה משפיעה בצורה קלה על התפקוד היום יומי ועל שגרת החיים, בדרך כלל מכיוון שחולי האסטמה נמצאים בחרדה מתמדת מפני התפתחות התקף. בבדיקות תפקודי ריאה, תוצאות הבדיקה בדרך כלל תקינות בין ההתקפים, ובדומה לאסטמה הקלה ההתקפית, אין השפעה משמעותית על התפקוד הריאתי.

הטיפול באסטמה קלה קבועה

בטיפול באסטמה קלה קבועה עושים צעד נוסף לעומת הטיפול באסטמה הקלה ההתקפית, ומתחילים בטיפול מניעתי באופן יום יומי. אי לכך, ההבחנה בין אסטמה קלה התקפית לאסטמה קלה קבועה חשוב ביותר על מנת לספק לחולים את הטיפול המיטבי.

במקרים אלה מטפלים בדרך כלל בסטרואידים בשאיפה, אשר ניתנים באינהלציה או במשאפים. הסטרואידים בשאיפה מפחיתים את הסימפטומים, מקלים על ההתקפים ומשפרים את איכות החיים של החולים. מלבד זאת, על חולי האסטמה להמשיך להשתמש במשאפים במידת הצורך, כמו לפני פעילות גופנית או במידה ומתחיל התקף.

מלבד הסטרואידים בשאיפה, ניתן להשתמש בתרופות אחרות כמו סינגולייר אשר יכולה לשפר את מצבם של החולים אך נחשבת בעיני רבים לפחות יעילה לעומת הסטרואידים.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!