אסטמה ופעילות גופנית

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

אסטמה ופעילות גופניתאחד הטריגרים החשובים להתקף אסטמה הוא פעילות גופנית, וכ-80% מחולי האסטמה מתלוננים על הופעת התקף לאחר פעילות גופנית.

למרות זאת, רוב חולי האסטמה מצליחים להתמודד עם התופעה בעזרת טיפול תרופתי מתאים והרגלים נכונים, ועל כן מצליחים לקיים פעילות גופנית אשר תורמת להם מבחינת שימור תפקוד הנשימה, שיפור הכושר הגופני ואף מסייעת למניעת התקפים עתידיים.

בסופו של דבר, למרות שאנשים רבים חושבים שלחולי אסטמה אסור לבצע כל פעילות גופנית ועליהם לנוח כל היום, רוב חולי האסטמה יכולים בהחלט לבצע כמעט כל סוג של פעילות גופנית בהתאם להמלצות הרופא המטפל.

מאפייני התקף אסטמה כתוצאה מפעילות גופנית

אסטמה כתוצאה מפעילות גופנית מתאפיינת בהופעת צפצופים, אי נוחות בחזה וקוצר נשימה לאחר ביצוע פעילות גופנית. הסיבה העיקרית לכך שפעילות גופנית גורמת להתקף אסטמה היא שבזמן פעילות גופנית מאומצת, מופיעים שינויים בדרכי האוויר על רקע חשיפה לאוויר הקר והיבש. ועל כן, מספר דקות לאחר סיום הפעילות הגופנית מופיע התקף האסטמה על רקע שינויים אלה.

המלצות לחולי אסטמה העוסקים בפעילות גופנית

פעילות גופנית אצל חולי אסטמה היא אפשרית ואף מומלצת, וכל עוד מבצעים אותה בצורה נכונה הסיכוי לסיבוכים קריטיים קטן ביותר. לפני כל ביצוע פעילות גופנית חדשה מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל, וחשוב מאוד להקפיד על ההמלצות הבאות:

  • שימוש אחראי במשאף לאורך היום – על מנת למנוע התקפי אסטמה, חשוב מאוד שחולי אסטמה יטפלו בעצמם בצורה נכונה ואחראית, ויקפידו על נטילת כל התרופות בזמן. כאשר מבצעים פעילות גופנית, ההיענות לטיפול התרופתי הקבוע חשובה עוד יותר, מכיוון שביצוע הפעילות מגביר את הסיכון להתפתחות התקף.
  • שימוש במשאף לפני הפעילות – אחת הדרכים למנוע את התקף האסטמה בזמן הפעילות הגופנית היא להשתמש במשאף המכיל מרחיבי סימפונות (כמו ונטולין) כחצי שעה לפני תחילת הפעילות. כלומר, ילד חולה אסטמה ישתמש במשאף חצי שעה לפני שיעור ספורט, ובדרך זו יפחית את הסיכוי שיתפתח התקף. דרך זו כמובן לא עוזרת ב-100% מהמקרים, אך חולי אסטמה רבים מדווחים על הפחתה משמעותית במספר ההתקפים הקשורים לפעילות גופנית ועל שיפור כללי באיכות חייהם כתוצאה מאימוץ השיטה.
  • חימום הדרגתי – עבור כל חולה אסטמה חשוב מאוד לבצע חימום באופן הדרגתי לפני תחילת הפעילות הגופנית. מטרת החימום היא למנוע את התנודות המהירות בקצב הלב והנשימה, ובכך להקטין את הסיכוי שיתפתח התקף אסטמה. כאשר מדובר בספורט קבוצתי או בשיעורי ספורט, יש הממליצים לחולי האסטמה להתחמם בנפרד (בדרך כלל לפני האימון) על מנת לאפשר לעצמם חימום המתאים למצבם.
  • התייעצות עם הרופא לגבי הגברת הטיפול המונע – בחלק מהמקרים, ילדים חולי אסטמה העוסקים בפעילות גופנית באופן קבוע ומאומץ צריכים לתגבר את הטיפול המונע אשר הם מקבלים. במקרים אלו, חלק מהרופאים ימליצו על הוספת תרופות כמו סינגולייר או תכשירי כרומולין על מנת לתגבר את הטיפול המונע ולמנוע את הופעת ההתקפים הקשורים לפעילות הגופנית.

פעילות גופנית חשובה לחולי אסטמה

חשוב לציין ולהדגיש שפעילות גופנית חשובה מאוד לחולי אסטמה, ויכולה לשפר את תפקודי הנשימה שלהם. חולי אסטמה רבים נוטים לפחד מביצוע פעילות גופנית בשל החשש להתקפים, ועל כן לא מצליחים לפתח כושר גופני בהתאם לגילם.

כתוצאה, יכולות להתפתח בעיות רבות כמו השמנה, ירידה במסת השריר, הפרעת קואורדינציה והפרעות נוספות. מלבד זאת, קיימים מחקרים אשר הראו שחוסר פעילות גופנית דווקא מעלה את הסיכון להתקפי אסטמה, וילדים שנמנעים מפעילות גופנית סובלים מהתקפים רבים יותר. ועל כן, חשוב מאוד להקפיד לבצע פעילות גופנית ולהתייעץ עם הרופא לגבי המלצות ושינוי הטיפול במידה ומופיעים התקפים.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!