אסטמה לילית

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

7378247_xl2-300x206אסטמה לילית (באנגלית:Nocturnal asthma או Nighttime Asthma), המאופיינת בצפצופים בזמן הנשימה, התכווצויות בחזה וקוצר נשימה במהלך הלילה, יכולה להפוך את השינה של החולים לבלתי אפשרית ולהוביל לעייפות ניכרת במהלך היום. בעיות אלו ואחרות יכולות לגרום לפגיעה משמעותית באיכות החיים של הסובלים מהן ולהקשות על השליטה בתסמיני האסטמה המופיעים במהלך היום.

רבים לא מודעים לכך, אבל למעשה הסיכוי לסבול מתסמינים של אסטמה במהלך הלילה גבוה יותר מהסיכוי לסבול מתסמיני המחלה במהלך היום. עם זאת, אין להתעלם מהתסמינים הליליים של המחלה. זאת כיוון שבנוסף לפגיעה החמורה באיכות השינה ובאיכות החיים באופן כללי, הרי שהתמותה ממחלת האסטמה מתרחשת לרוב בשעות הלילה.

מה הם הגורמים לאסטמה לילית?

הסיבה המדויקת לכך שבקרב חלק ניכר מהחולים התסמינים של מחלת האסטמה מחמירים במהלך הלילה אינה ידועה. עם זאת, ישנן כמה תיאוריות שהוצעו בנושא. כך לדוגמה ישנם חוקרים הסבורים כי הגורם לתופעה קשור לכך שבמהלך הלילה החולים חשופים יותר לאלרגנים הגורמים להיצרות של דרכי האוויר. הכוונה היא בעיקר לקרדית אבק הבית הנמצאת במצעי המיטה או לפרוות בעלי חיים.

לפי תיאוריה אחרת, ההתכווצות של הסמפונות במהלך הלילה נובעת כתוצאה מהתקררות של השרירים בנתיבי האוויר במהלך הלילה על רקע הפעילות המופחתת בזמן השינה ובנוסף ייתכן כי המקור של התופעה בתנוחת השינה, בהורמונים שונים המופרשים במהלך השינה ועוד.

ישנם אף כאלה הסבורים כי השינה עצמה גורמת לשינויים בתפקוד של הסמפונות, מה שיכול להסביר את העובדה שישנם חולים הסובלים מתסמיני האסטמה במהלך השינה, ללא קשר לשעות בהן הם ישנים. יכול מאוד להיות שהשרירים הממוקמים בלוע, בגרון ובלשון, הנכנסים למצב של הרפיה במהלך השינה, גורמים להיצרות שלנתיבי האוויר ובעקבות זאת הזרימה של האוויר לא חלקה, מה שמוביל להתפרצות של תסמיני האסטמה במהלך השינה.

עוד יש לציין כי התקררות והתייבשות של נתיבי האוויר מהוות טריגרים להתקפי אסטמה בקרב הסובלים מאסטמה הקשורה לפעילות גופנית. אי לכך, גם אם המטופל ישן בחדר ממוזג, ייתכן מאוד שמקור התסמינים הליליים הוא התקררות של נתיבי האוויר והתייבשות שלהם.

מה הם התסמינים של אסטמה לילית?

התסמינים של אסתמה לילית לא שונים מהתסמינים בהם באה המחלה לידי ביטוי במהלך היום וכוללים בעיקר קוצר נשימה, צפצופים בזמן הנשימה ושימוש בשרירי עזר לצורך הנשימה. ההבדל המרכזי הוא שהתסמינים מופיעים במהלך הלילה, או ליתר דיוק במהלך השינה. יש לציין כי במחקרים שנערכו על ילדים שסובלים מאסטמה לילית נמצא כי התסמינים הליליים מופיעים בחלק ניכר מהמקרים בתקופות שבהן לא מופיעים כלל תסמינים במהלך היום.

למעשה הופעה של תסמינים במהלך הלילה לא נחשבת לגורם מנבא להתלקחות קרובה של המחלה. עם זאת, תסמינים ליליים של אסטמה המחייבים התערבות תרופתית המבוססת על מרחיבי סמפונות מהווים מרכיב חשוב בהגדרת החומרה של המחלה. על רקע ההפרעה לשינה, כפי שציינו, סובלים החולים מעייפות ניכרת במהלך היום ובעיות ריכוז.

כיצד מאבחנים אסטמה לילית?

האבחון של אסטמה לילית מבוסס בעיקר על דיווח עצמי או על דיווח של הורי הילד כשלעתים נדירות בלבד יהיה צורך לבצע בדיקה מעמיקה יותר במעבדת שינה.

כיצד מטפלים באסטמה לילית?

אין כיום תרופה המיועדת ספציפית לטיפול בסובלים מאסטמה לילית ולכן הטיפול מתבסס בעיקר על הטיפול הסטנדרטי הניתן לחולים. עבור חולים הסובלים מאסטמה לילית יש להתאים מרחיבי סמפונות בעלי השפעה ממושכת, על מנת ליהנות מכיסוי במהלך הלילה וכמו כן יש למזער את החשיפה לאלרגנים במהלך השינה במידת האפשר.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!