אסטמה כרונית ואסטמה אקוטית

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

25030657_xlמצבים אקוטיים (כלומר תופעות המופיעות לטווח הקצר) וכרוניים (כלומר תופעות ארוכות טווח) מופיעים במספר תופעות רפואיות ומחלות.

בעוד שהמצבים האקוטיים הינם חמורים ופתאומיים בתחילה, כמו התקף אסטמה. המצב הכרוני, לעומת זאת הינה תסמונת ותופעה אשר מתפתחת לאורך זמן, כגון מחלת האסטמה. כך, שלמעשה התקף אסתמה חריף מתרחש בעיצומה של המחלה הכרונית של האסטמה. מצבים אקוטיים, כגון התקף אסטמה ראשון, עלולים להוביל לתסמונת כרונית אם הם לא יהיו מטופלים ומבוקרים כיאות.

אסתמה מוגדרת כהפרעה דלקתית כרונית של דרכי הנשימה שבה תאים ואלמנטים רבים משתתפים בהתפתחות הדלקת וגורמים לתגובתיות יתר של דרכי הנשימה אשר מובילה לאירועים חוזרים של צפצופים, קוצר נשימה, לחץ בחזה ושיעול, במיוחד בלילה או בשעות הבוקר המוקדמות. תופעות ותסמינים אלה, בדרך כלל, מזוהים עם חסימת אוויר נרחבת. חסימה זו עשויה להשתנות בחומרתה מאדם לאדם, והינה הפיכה וחולפת באופן ספונטני או כתוצאה מטיפול, בדרך כלל לאחר זמן קצר.

הגורמים לאסתמה כרונית ואקוטית

אסתמה חריפה, ידועה גם כאסתמה אלרגית, מופעלת על ידי אלרגנים (כמו קרדית האבק, אבקת פרחים, וכו ). הפעלת התאים הנמצאים מתחת לרירית דרכי הנשימה התחתונה גורם לשחרור מגוון גירויים המעוררים את תאי האפיתל של האף במטרה לייצר ריר והתכווצות השריר החלק בדרכי הנשימה. התכווצות זו של השריר החלק, היא זו גורמת לצפצופי האסתמה האופייניים.

אסתמה כרונית לא נגרמת על ידי אלרגנים, אלא היא תוצאה של דלקת המתקבלת מהאסתמה החריפה. ההשפעות הכוללות של אסתמה חריפה כתוצאה מהדלקת הכרונית, היא בכך שהאפיתל הרירי הופך לרגיש לתגובות הסביבה, וסוכנים סביבתיים פשוטים, כגון עשן, יכולים לעורר אותו בכדי לייצר כמויות גדולות של ריר ולגרום להיצרות של דרכי הנשימה.

אחד ההבדלים הגדולים ביותר בין אסטמה חריפה וכרונית בילדים ובמבוגרים היא העובדה שבאסתמה כרונית, הריאות, כמו גם מעברי האוויר נפגעו במידה זו או אחרת. מחקרים הראו כי אנשים הסובלים מאסטמה כרונית אינם מסוגלים לקחת נשימות עמוקות כתוצאה מקיבולת ריאות מוגבלת, כמו גם עקב הצטברות משמעותית של רירי באזור. ההצטברות הרירית היא תוצאה של התגובה הטבעית של הגוף לדלקת הרקמות לאורך מעברי האוויר.

תסמינים וטיפול

פעמים רבות, התסמין הראשון של האסתמה הינו שיעול כרוני קבוע. התקף אסתמה חריפה או אקוטית עלול להרע ולהחמיר את הסימפטומים ולכלול קוצר נשימה. התקף זה עלול להתרחש כתוצאה מחשיפה לקור, אבק, זיהום אוויר או מזהם אחר.

כאשר ידועה אסתמה, ישנה חשיבות חיונית לשמירה והגנה מפני אותם תסמיני אסתמה כרוניים. אין אפשרות, בדרך כלל, למנוע באופן מלא את הופעת התסמינים, אולם יש לשמור עליהם ברמת חומרה קלה ונדירה, באמצעות טיפול כרוני. כאשר ישנן התקפות ממושכות של אסתמה שאינה מגיבה לטיפול במרחיבי סימפונות היא נחשבת למצב חירום רפואי.

כאשר מופיעים תסמיני אסתמה חריפה, יש לבצע את כל השלבים הדרושים והידועים בכדי למנוע את ההתקף. בדרך כלל, אנשים אשר ידועים כאסתמטיים, יחזיקו הוראות בכתב מהרופא המטפל אשר יכללו את התרופות הניתנות והמינון הנדרש בכל אחת מן ההתקפות על פי חומרת הופעתן, כמו למשל השימוש במשאף סטנדרטי. הסימפטומים של אסתמה חמורה הם שיעול מתמשך וחוסר היכולת לדבר במשפטים שלמים וקוצר נשימה.

בנוסף, האדם עלול להרגיש בלבול, חוסר יכולת להתרכז, וכשל במערכת הנשימה .במצב זה עשויים לסייע רק עזרי נשימה כמו צינוריות חמצן ומשאפים אשר ניתנים בבתי החולים. סיוע זה יהיה זמני עד לחידוש פעולת הנשימה באופן עצמאי.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!