אסטמה בילדים

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

אסטמה בילדיםאסטמה היא אחת המחלות השכיחות ביותר בקרב ילדים, וילדים רבים סובלים מאסטמה וצפצופים. אסטמה בילדים יכולה להיות מחלה זמנית, ובמקרים רבים התסמינים חולפים לאחר שהילד גדל.

אבחנה של אסטמה בילדים יכולה להיות מורכבת, והטיפול בה כולל בדרך כלל שימוש במשאפים מסוגים שונים אשר יש להתאים לילד בהתאם לגילו.

אבחון של אסטמה בילדים

אבחנה של אסטמה בקרב ילדים יכולה להיות בעיה רצינית, מכיוון שלא תמיד ניתן לבצע בילדים את בדיקות האבחנה המתאימות.

לדוגמא, בדיקת ספירומטריה נחשבת לאחת הבדיקות היעילות לאבחנת אסטמה, אך מכיוון שהבדיקה דורשת שיתוף פעולה מלא קשה לבצע אותה בילדים קטנים. דוגמא נוספת היא מד שיא הנשיפה, אשר מספק מידע רב בנוגע לתפקוד הנשימתי של הילדים אך ניתן להשתמש בו רק כאשר הם כבר גדולים.

ולכן, במקרים רבים מאבחנים אסטמה בילדים על פי קליניקה אופיינית ומאששים את האבחנה לפי התגובה לטיפול. התסמינים האופייניים לאסטמה אשר מסייעים לאבחנה הם כמובן אירועים חוזרים של צפצופים, אשר בדרך כלל מוחמרים לקראת סוף הלילה.

עבור רופאי ילדים רבים, הופעה של קוצר נשימה בשעות הקטנות של הלילה נחשבת לסימן אופייני ביותר לאסטמה, וריבוי אירועים כאלה יחזק את החשד שאכן זוהי המחלה.

אסטמה היא מחלה אשר מופיעה אמנם לראשונה בתינוקות ובילדים, אך חשוב לזכור שלפני שמאבחנים אותה יש לשלול מחלות אחרות כמו בליעת גוף זר, דלקת ריאות, מומים של מערכת הנשימה (יותר אופייני לתינוקות) ומחלות נוספות.

שלילת גורמים נוספים חשובה, במיוחד במידה והטיפול באסטמה לא עוזר, וכאשר מופיע חשד שלמרות שהדיאגנוזה מתאימה זוהי לא המחלה.

השימוש במשאף בילדים

הטיפול העיקרי במחלת האסטמה מתבצע על ידי משאפים, ולמרות ניסיונות רבים עדיין לא פותח משאף אשר גם נוח לשימוש בקרב ילדים.

במקרים רבים, הילדים לא מסתדרים עם המשאף לבד וצריכים עזרה של מבוגר, ועל כן מוגבלים מאוד. חשוב מאוד להדריך את הילדים בנושא השימוש במשאף ואף להתאמן איתם באמצעות משאפי תרגול ייעודיים.

חשוב לזכור שגם במידה והשימוש במשאף לא צולח, אין טעם "להילחם" בילד אלא כדאי להתייעץ עם הרופא לגבי דרכי טיפול אחרות (כמו אינהלציה או התאמת מתווכים).

סוגי משאפים שבשימוש לילדים

קיימים שני משאפים המשמשים ילדים:

  • משאפים בצורת תרסיס – משאפים אשר ניתנים בעזרת מתווך מיוחד כמו ספייסר או ארוצ'מבר המיועדים לילדים קטנים יותר.
  • משאפים בצורת אבקה – משאפים המתאימים לילדים גדולים יותר, המוכרים בתור תכשירים מסוג דיסקוס או טורבוהיילר. משאפים אלה מתאימים בעיקר לילדים מעל גיל 7 מכיוון שדורשים מיומנות גדולה.

התאמת המשאף לילד בהתאם להתפתחותו וליכולתו להבין את השימוש במשאף ובמתווכים חיונית, וחשוב להדריך את הילד ולהתאמן איתו עד שידע להשתמש במשאף בצורה טובה.

השפעת האסטמה על המשך החיים

בדומה לתינוקות, חלק גדול מהילדים חולי האסטמה מחלימים ממנה בשלב מסויים ויוכלו לתפקד כמבוגרים ללא כל בעיה. ככל שהתקפי האסטמה פוסקים בגיל מוקדם יותר, כך הסיכוי שלא יחזרו גדול יותר, אך קיימים מקרים בהם ההתקפים חלפו בגיל הילדות וחזרו מאוחר יותר בתור בוגרים.

ככל הנראה, התפתחות מערכת הנשימה והבשלתה גורמים לכך שבשלב מסוים התקפי האסטמה פוסקים, והילדים יכולים לקיים אורח חיים תקין וללא צורך בתרופות.

בילדים חולי אסטמה אשר עדיין סובלים מהתקפים, חשוב מאוד להבין את הבסיס האלרגי למחלה ולמנוע את חשיפתם לאלרגנים השונים. ילדים רבים סובלים מאסטמה כתוצאה מפעילות גופנית, ובמקרים אלו אין לוותר על הפעילות אלא להתייעץ עם הרופא לגבי שימוש במשאף לפני תחילת הפעילות.

חשוב לזכור שהימנעות מפעילות גופנית בגיל צעיר יכולה להיות הרסנית בטווח הארוך, ולגרום להשמנה, הפרעה בהתפתחות השריר והעצם, הפרעות קואורדינציה, נידוי חברתי וכולי.

אסטמה בילדים – מה ההגדרה?

אסטמה בילדים היא מחלה של דרכי הנשימה שמתבטאת בתהליכים דלקתיים הגורמים לחסימה של הסימפונות. גורמי המחלה הם לרוב תגובת יתר של הילד או הילדה לגירויים מגוונים. אסטמה בילדים באה לידי ביטוי בהתקפי שיעול ו/או תחושת קוצר נשימה. ההתקפים חוזרים לרוב כל תקופה, יש תקופות יותר שקטות ויש פחות. שישנה החמרה התסמינים מופיעים. אם הילד או הילדה שלכם סובלים מתסמינים המזוהים עם אסטמה בילדים, כדאי שיהיו במעקב רופא המומחה לתחום ויכול לעזור בטיפול במחלה.

מה קורה לגוף בזמן שיש התקף אסטמה?

בזמן התקף אסטמה, השרירים סביב הסימפונות מתכווצים ובזמן הכיווץ מקטינים את קוטר הסימפונות. הרירית הפנימית בסימפונות יכולה להתנפח, בלוטות שונות מפרישות כמות גדולה מהרגיל של ריר לחלל הסימפונות. בזמן הנשימה, האוויר שמנסה לעבור דרך הסימפונות, נתקל בריר הסמיך הזה, מה שגורם לשיעולים, קשיי נשימה, קוצר בנשימה, רעשי חרחור וכדומה. בזמן התקף הילד עלול להתקשות לנשום, ועקב כך נשימותיו הופכות ליותר מהירות ויותר שטחיות, לעיתים בשילוב צפצופים.

איך מטפלים באסטמה אצל ילדים?

למרות שהעידן שלנו מאוד מתקדם מבחינה רפואית, עדיין לא נמצאה תרופה שמרפאה את המחלה במאת האחוזים. יחד עם זאת, כן ניתן להתאים טיפול שעוזר לקיים אורח חיים ברמה טובה. התרופות מתחלקות לשני סוגים עיקריים:

  1. תרופות המרחיבות את דרכי האוויר שנחסמות בזמן התקף
  2. תרופות מונעות המסייעות להפחית דלקתיות ובצקות

את התרופות ניתן לקחת או בטבליות או בסירופ, או כאמור לעיל באמצעות משאף. חשוב לדעת כי המחלה באה לידי ביטוי אצל כל ילד באופן שונה, ולכן גם הטיפול יהיה שונה מילד לילד. יש כל מיני סוגים של טיפולים אלטרנטיביים שיכולים לעזור כמו למשל דיקור סיני, טיפולי מגע, יוגה המסייעת להרפות את השרירים האחראיים על מערכת הנשימה וצמחי מרפא. 

טיפים למניעת התקפי אסטמה אצל ילדים

  1. הימנעות מחשיפה לעישון ומוצרים הגורמים לילד לאלרגיה
  2. ביצוע חיסונית למשל חיסון נגד שפעת ודלקת ריאות
  3. ייעוץ רפואי אחת לתקופה
  4. שמירה על תפריט תזונה מאוזן במטרה למנוע עלייה במשקל
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים