אסטמה בהריון

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

אסטמה בהריוןאסטמה היא מחלה נפוצה ביותר, המופיעה בשכיחות גבוהה גם בצעירים, ולכן לא נדיר למצוא אותה בנשים בהריון. מעריכים ששכיחות הנשים בהריון הסובלות מאסטמה, בדרגות חומרה שונות, נעה סביב 5%.

מערכת הגומלין בין ההיריון לבין מחלת האסטמה היא דו צדדית – ההיריון יכול להשפיע על מהלך המחלה וחומרתה, ומחלת האסטמה יכולה להשפיע על ההיריון ותוצאותיו.

מאפיינים ייחודים של אסטמה בהריון

כשם שההיריון משפיע על כל מערכות הגוף, כך הוא גם משפיע על הריאות ומערכת הנשימה. שינויים בנפחי הריאות מתבטאים בעיקר בירידה באוויר הנותר בריאות לאחר נשיפה (residual volume). בדרך כלל לא מורגשת ירידה ביכולת הוצאת האוויר מהריאות, שמופחתת אצל חולי אסטמה (מתבטאת בעיקר במדד FRV1).

מספר מחקרים הצביעו על השפעות שונות של ההיריון על מחלת האסטמה. אצל כשליש מהנשים תחול החמרה במחלה בהריון, אצל שליש יחול שיפור, ושליש מהנשים יסבלו ממחלה יציבה, ללא שינוי. כרבע מהנשים החולות באסטמה יחוו התקף חריף במהלך ההיריון.

שכיחות ההתקפים גבוהה יותר משבוע 14 עד שבוע 24, ייתכן שבגלל הפסקת נטילת התרופות המניעתיות, כאשר האישה מגלה על הריונה (הפסקה שלעיתים קרובות איננה מוצדקת מנקודת מבט רפואית).

אסטמה נוטה להיות פחות חמורה בחודש האחרון להריון, ובמידה ומופיעה החמרה במחלה, היא בדרך כל מתרחשת בין השבועות 29 ו-26 להריון. נדיר למדי שאישה תסבול מסימפטומים חמורים של אסטמה בזמן הלידה.

אסטמה וסיבוכי הריון

ככל הנראה, מחלת האסטמה עלולה לגרום לשיעור מוגבר במקצת של סיבוכי הריון. נשים החולות באסטמה חשופות יותר לרעלת הריון, לידה מוקדמת, משקל לידה נמוך, ותמותת עובר.

עם זאת, הסיכון היחסי קטן למדי. שיעור הסיבוכים עולה עם החומרה של מחלת האסטמה ממנה סובלת האישה. ככל הנראה, טיפול מיטבי באסטמה מונע את מרבית הסיכון העודף הנגרם מהמחלה.

טיפול באסטמה בהריון

הריון מעמיד קשיים בפני טיפול רפואי שגרתי במחלות רבות. תרופות שונות משפיעות לרעה על העובר, ויכולות לגרום למומים מולדים (תכונה המכונה "טרטוגניות"). רופאים רבים מעדיפים להימנע גם מתרופות שאין עליהן מידע מספק על נזק אפשרי לעובר, ולהיעזר בתרופות שהוכחו כבטוחות בהריון מעבר לכל ספק.

נהוג לחלק את  כל התרופות לקטגוריות שונות, בהתאם לבטיחות המתן שלהן בהריון. קטגוריה A מציינת תרופות בטוחות לחלוטין, קטגוריות B, C ו-D מציינות עלייה גוברת והולכת בסיכון לעובר, וקטגוריה X מציינת תרופה שאסורה באופן מוחלט בהריון.

באופן כללי, הטיפול התרופתי באסטמה בהריון דומה לטיפול הרגיל באסטמה. מלבד הטיפול התרופתי, חשוב להקפיד על גורמים אחרים שיכולים להשפיע על האסטמה וההיריון. נשים בהריון צריכות להימנע מעישון, ומחשיפה סביבתית לגורמים שיכולים לעורר התקפי אסטמה.

 מרבית התרופות המקובלות לטיפול באסטמה, כמו מרחיבי הסמפונות מקבוצות האגוניסטים לקולטני ביטא, תאופילין, וסטרואידים מסוימים בטוחים לשימוש בהריון.

עם זאת, אין מידע מספק לגביי בטיחות השימוש בסטרואידים פומיים לטיפול בהתקפי אסטמה חריפים בהריון. ייתכן שטיפול בסטרואידים פומיים מגביר סיכון לחיך שסוע בתינוק. לעומת זאת, שימוש בסטרואידים בשאיפה, הנמצאים במשאפים רבים שבהם נעזרים חולי אסטמה, בטוחים לשימוש בהריון.

למרות הסיכון שבשימוש בסטרואידים פומיים, יעילותם בהתקפי אסטמה חמורים בלתי נשלטים עולים על הסיכון הנמוך לתינוק. בהתקף אסטמה חמור הדורש טיפול מהיר לווריד במרחיבי סמפונות, מומלץ להשתמש בטרבוטלין במקום באדרנלין, בעקבות השפעתו של האחרון על כלי הדם ברחם ובשלייה.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!