אסטמה בהריון

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

אסטמה בהריוןאסטמה היא מחלה נפוצה ביותר, המופיעה בשכיחות גבוהה גם בצעירים, ולכן לא נדיר למצוא אותה בנשים בהריון. מעריכים ששכיחות הנשים בהריון הסובלות מאסטמה, בדרגות חומרה שונות, נעה סביב 5%.

מערכת הגומלין בין ההיריון לבין מחלת האסטמה היא דו צדדית – ההיריון יכול להשפיע על מהלך המחלה וחומרתה, ומחלת האסטמה יכולה להשפיע על ההיריון ותוצאותיו.

מאפיינים ייחודים של אסטמה בהריון

כשם שההיריון משפיע על כל מערכות הגוף, כך הוא גם משפיע על הריאות ומערכת הנשימה. שינויים בנפחי הריאות מתבטאים בעיקר בירידה באוויר הנותר בריאות לאחר נשיפה (residual volume). בדרך כלל לא מורגשת ירידה ביכולת הוצאת האוויר מהריאות, שמופחתת אצל חולי אסטמה (מתבטאת בעיקר במדד FRV1).

מספר מחקרים הצביעו על השפעות שונות של ההיריון על מחלת האסטמה. אצל כשליש מהנשים תחול החמרה במחלה בהריון, אצל שליש יחול שיפור, ושליש מהנשים יסבלו ממחלה יציבה, ללא שינוי. כרבע מהנשים החולות באסטמה יחוו התקף חריף במהלך ההיריון.

שכיחות ההתקפים גבוהה יותר משבוע 14 עד שבוע 24, ייתכן שבגלל הפסקת נטילת התרופות המניעתיות, כאשר האישה מגלה על הריונה (הפסקה שלעיתים קרובות איננה מוצדקת מנקודת מבט רפואית).

אסטמה נוטה להיות פחות חמורה בחודש האחרון להריון, ובמידה ומופיעה החמרה במחלה, היא בדרך כל מתרחשת בין השבועות 29 ו-26 להריון. נדיר למדי שאישה תסבול מסימפטומים חמורים של אסטמה בזמן הלידה.

אסטמה וסיבוכי הריון

ככל הנראה, מחלת האסטמה עלולה לגרום לשיעור מוגבר במקצת של סיבוכי הריון. נשים החולות באסטמה חשופות יותר לרעלת הריון, לידה מוקדמת, משקל לידה נמוך, ותמותת עובר.

עם זאת, הסיכון היחסי קטן למדי. שיעור הסיבוכים עולה עם החומרה של מחלת האסטמה ממנה סובלת האישה. ככל הנראה, טיפול מיטבי באסטמה מונע את מרבית הסיכון העודף הנגרם מהמחלה.

טיפול באסטמה בהריון

הריון מעמיד קשיים בפני טיפול רפואי שגרתי במחלות רבות. תרופות שונות משפיעות לרעה על העובר, ויכולות לגרום למומים מולדים (תכונה המכונה "טרטוגניות"). רופאים רבים מעדיפים להימנע גם מתרופות שאין עליהן מידע מספק על נזק אפשרי לעובר, ולהיעזר בתרופות שהוכחו כבטוחות בהריון מעבר לכל ספק.

נהוג לחלק את  כל התרופות לקטגוריות שונות, בהתאם לבטיחות המתן שלהן בהריון. קטגוריה A מציינת תרופות בטוחות לחלוטין, קטגוריות B, C ו-D מציינות עלייה גוברת והולכת בסיכון לעובר, וקטגוריה X מציינת תרופה שאסורה באופן מוחלט בהריון.

באופן כללי, הטיפול התרופתי באסטמה בהריון דומה לטיפול הרגיל באסטמה. מלבד הטיפול התרופתי, חשוב להקפיד על גורמים אחרים שיכולים להשפיע על האסטמה וההיריון. נשים בהריון צריכות להימנע מעישון, ומחשיפה סביבתית לגורמים שיכולים לעורר התקפי אסטמה.

 מרבית התרופות המקובלות לטיפול באסטמה, כמו מרחיבי הסמפונות מקבוצות האגוניסטים לקולטני ביטא, תאופילין, וסטרואידים מסוימים בטוחים לשימוש בהריון.

עם זאת, אין מידע מספק לגביי בטיחות השימוש בסטרואידים פומיים לטיפול בהתקפי אסטמה חריפים בהריון. ייתכן שטיפול בסטרואידים פומיים מגביר סיכון לחיך שסוע בתינוק. לעומת זאת, שימוש בסטרואידים בשאיפה, הנמצאים במשאפים רבים שבהם נעזרים חולי אסטמה, בטוחים לשימוש בהריון.

למרות הסיכון שבשימוש בסטרואידים פומיים, יעילותם בהתקפי אסטמה חמורים בלתי נשלטים עולים על הסיכון הנמוך לתינוק. בהתקף אסטמה חמור הדורש טיפול מהיר לווריד במרחיבי סמפונות, מומלץ להשתמש בטרבוטלין במקום באדרנלין, בעקבות השפעתו של האחרון על כלי הדם ברחם ובשלייה.

חוץ לריאות. במצב זה, דרכי הנשימה רגישות יותר, ומתנפחים ומגורים בקלות יותר. אסטמה גורמת לצמצום דרכי הנשימה, והגברת ייצור הריר והליחה.

מצב זה מקשה על נשימה תקינה והעברת אוויר לריאות, והתוצאה היא צפצופי נשימה, שיעול או תחושת לחץ בחזה. תסמיני אסטמה נעים בין קלים עד חמורים.

כיצד משפיע הריון על אסטמה?

הריון אינו גורם לאסטמה אם המחלה אינה קיימת, אך השפעת ההיריון על נשים עם אסטמה היא בלתי צפויה. כשליש מהנשים ההרות חוות שיפור, אצל שליש מהן לא מתרחש כל שינוי, ושליש מהנשים חוות החמרה בתסמינים.

סקירת מחקרים על אסטמה והריון גילתה שאם אישה חווה החמרה בתסמיני האסטמה, ההתקלחויות מתרחשות בשליש השני והשלישי, כששיא ההתקפים מתרחש בחודש השישי. מחקר נוסף מצא כי התסמינים מחמירים ביותר בין השבועות ה-24 ל-36. לאחר מכן, הם יורדים בסביבות תשעים אחוזים, ואינם משפיעים על מהלך הלידה.

טיפולי אסטמה בהריון

השיטה הטובה ביותר להבטיח הריון בריא היא להקפיד על שליטה באסטמה באמצעות ביצוע תוכנית הטיפול. שליטה מקיפה מאפשרת מעט תסמינים והעדר סיכון להריון ולעובר. כשאישה שסובלת מאסטמה מגלה שהיא בהריון, עליה להתייעץ עם הרופא לגבי שיטות התמודדות עם האסטמה.

אם האסטמה אינה מחמירה, הטיפול יכול להישאר ללא שינוי. אם מפסיקים את הטיפול והאסטמה מחמירה, התסמינים מסכנים את בריאות האם ואף מגבירים את הסיכון ללידת תינוק במשקל נמוך. רופא הנשים מספק את התמיכה בהריון, אך רופא האסטמה ממשיך את הטיפול באסטמה. אם היא מחמירה, הוא משנה בהתאם את תכנית הטיפול.

ניתן להמשיך את הטיפול באסטמה גם בתקופת ההנקה, וחשוב להקפיד שלא להזניח את הבריאות לאחר הלידה, ולהקפיד על שליטה בתסמינים.

סימני אזהרה

הסימנים המעידים על החמרת אסטמה כוללים שיעול המחמיר בלילה או בשעות הבוקר המוקדמות, או במהלך פעילות גופנית; צפצופי נשימה; קוצר נשימה; ולחץ בחזה.

בנוסף, סביר יותר שתתרחש חומצה במהלך ההיריון. מצב זה מתרחש כשחומצת הקיבה דולפת חזרה לגרון, ונוטה להחמיר את האסטמה. עם התרחשות תסמינים אלו, יש להתייעץ עם הרופא או מומחה אסטמה, שימליץ על הטיפול הטוב ביותר.

התמודדות עם אסטמה במהלך ההיריון

במצב זה יש להקפיד על תכנית התמודדות עצמית. כלומר, אישה יכולה להתאים את הטיפול בהתאם לתסמינים האישיים. לדוגמא, אם היא משתעלת או מתקררת, האסטמה עלולה להחמיר, ובמקרה זה ניתן להגביר את מינוני התרופות במשאף, או להתחיל להשתמש במשאף אם לא בוצע בו שימוש עד ההיריון. השימוש במשאף בטוח לחלוטין במהלך ההיריון.

בעוד שניתן להמשיך בפעילות גופנית ותפקוד רגיל, קיימים מספר צעדים בהם ניתן לנקוט כדי למנוע את החמרת האסטמה במהלך ההיריון:

להימנע מעישון; להימנע מאלרגנים המפעילים את התסמינים, כגון פרוות חיות מחמד; לקבל טיפול תרופתי בטוח בהריון לתסמיני קדחת השחת; ולהימנע מפעילויות ליד צמחיה, כגון כיסוח הדשא.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!