היגיינה מוגברת כגורמת לאסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

היגיינה מוגברת ואסטמהמחלת האסטמה היא אחת המחלות הכרוניות הנפוצות ביותר בעולם המפותח, ואחד ההסברים לכך הוא "היפותזת ההיגיינה", אשר טוענת שמערכת החיסון לא מתפתחת ומבשילה כראוי בשל עודף היגיינה וניקיון רב.

על פי התיאוריה, מערכת החיסון מתפתחת בחודשי החיים הראשונים, ובהיעדר חשיפה מתאימה למזהמים ואלרגנים מערכת החיסון לא לומדת להבחין בין המזיקים בהם יש להילחם ובין שאר החומרים אשר לא מזיקים לגוף ואין צורך בתגובה נגדם.

תיאוריה זו נתמכת בהוכחות לעליה בשכיחות אסטמה ומחלות אלרגיות נוספות בערים מפותחות לעומת אזורים כפריים ובבתים "נקיים במיוחד" לעומת בתים עם היגיינה רגילה.

הבעיה בהיגיינה מוגברת

היגיינה היא דבר חשוב ביותר, ובזכות היגיינה טובה נמנעות כיום מחלות רבות אך עודף היגיינה בתקופת הינקות והילדות יכול להוביל להפרעה קשה בהתפתחות מערכת החיסון.

על פי היפותזת ההיגיינה, החשיפה המוקדמת ללכלוך, מזהמים ואלרגנים מסוגים שונים "מחנכת" את מערכת החיסון ומאפשרת לה להתפתח כראוי. במידה והחשיפה לגורמים הללו הייתה נרחבת, הגוף ילמד בעתיד לזהות אותם ולהתמודד איתם במידת הצורך.

במקרים אלו, הגוף ילמד שחיידקים הם מזיקים ויש להילחם מולם באמצעות שימוש במערכת החיסון, ואילו אבק או בוטנים הם חומרים שאינם מזיקים ועל כן אין סיבה לפתח תגובה חיסונית כנגדם. מנגד, במידה והגוף לא נחשף לגורמים הללו במהלך תקופת ההתפתחות, הוא לא ידע איך להתמודד איתם כראוי ולכן יגיב כנגדם באופן שגוי בתגובה אלרגית.

ועל כן, היגיינה מוגברת ושהייה באזורים נקיים מדי במהלך תקופת ההתפתחות יכולה לגרום לפגיעה בהבשלת מערכת החיסון אשר לא יודעת איך להתמודד עם מרכיבים שונים, ובסופו של דבר להתפתחות אלרגיה ואסטמה.

גורמים אשר מפחיתים את הסיכון לפתח אסטמה בשל היגיינה מוגברת

אף הורה לא יוותר על סביבת מגורים נקייה ומסודרת עבור ילדיו, ולהיגיינה בחיי היום יום חשיבות רבה במניעת מחלות ובשיפור בריאות הציבור. כאשר מדברים על תיאוריית ההיגיינה, הימנעות מהיגיינה מוגברת מדברת בעיקר על סביבת חיים ספציפית בה נחשפים לחומרים מגרים שונים ולא על חיים בלכלוך וזוהמה.

קיימים מספר גורמים אשר יכולים להפחית את הסיכון להתפתחות אסטמה ואלרגיה:

  • חיים בסביבה כפרית לעומת סביבה עירונית – ילדים אשר גדלים בסביבה כפרית ומרוחקת מהעיר הגדולה נחשפים למזהמים רבים יותר, משחקים בחוץ, נפגשים עם יותר ילדים וכך מסייעים למערכת החיסון שלהם להתפתח כראוי.
  • משפחות גדולות – משפחות גדולות גורמות להעברת מזהמים שונים בין האחים אשר מסייעים גם כן להתפתחות המערכת החיסונית.
  • חשיפה לבעלי חיים – למרות שלדעת אנשים רבים בעלי חיים גורמים להעברת מחלות, חשיפת ילדים לבעלי חיים בגיל צעיר יכולה לסייע להתפתחות מערכת החיסון שלהם ולמניעת אלרגיות עתידיות.

האם ניתן למנוע אסטמה על ידי היגיינה ירודה?

חשוב לציין שנקיטת צעדים להפחתת ההיגיינה, כמו הרחבת המשפחה, העתקת מקום המגורים לאזורים כפריים או הכנסת בעלי חיים הביתה לאו דווקא יעזרו למניעת התפתחות אסתמה בקרב ילדים.

בעוד חשיפה לחיידקים מסוימים אכן מפחיתה את הסיכוי לפתח אלרגיה ואסתמה, חשיפה למזהמים אחרים (כמו הנגיף RSV) עלולה דווקא לעורר את התקף האסטמה. בנוסף, עליה בשיעור הזיהומים בקרב הילדים בשל היגיינה לקויה יכולה לגרום לבעיות רבות, כולל הפרעות התפתחות וסיבוכים שונים.

ולכן, נדרש עוד מחקר רב על מנת שיהיה אפשר להבין אילו גורמים הקשורים להיפותזת ההיגיינה הם האחראים על התפתחות התגובה האלרגית והתקפי האסטמה. ככל הנראה, יעברו שנים רבות עד שניתן יהיה ליישם שינויים בהרגלי החיים וההיגיינה למניעת מחלת האסטמה בילדים.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים