אסטמה בינונית

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

אסטמה בינוניתאסטמה בדרגת חומרה בינונית מתאפיינת בהופעת התקף אסטמה באופן יום יומי. במקרים אלו, חולי האסטמה סובלים בכל יום מהתקף אסטמה, אשר יכול להופיע בכל שעה במהלך היום וללא ספק מפריע מאוד לאיכות החיים ולתפקוד היום יומי.

הטיפול באסטמה בינונית מתבצע בדרך כלל כטיפול מניעתי על ידי סטרואידים ומרחיבי סימפונות ארוכי טווח לצד טיפול מיידי בהתקפים באמצעות משאפים. על ידי הטיפול, חולי האסטמה הבינונית מצליחים לשפר את מצבם ולקיים אורח חיים סביר ושגרת יום תקינה יחסית.

מאפיינים של אסטמה בינונית

אסטמה בינונית מתאפיינת בהופעה יום יומית של תסמיני אסטמה, הכוללים קוצר נשימה, צפצופים, שיעול, מצוקה נשימתית ותסמינים נוספים. כמן כן, חולים באסטמה בינונית מתעוררים בלילה לפחות פעם בשבוע בשל תסמיני האסטמה ובשל התפתחות התקף לילי. בנוסף, חולים עם אסטמה בינונית נאלצים להשתמש במשאף להקלה מיידית על סימפטומים בכל יום, וסובלים מפגיעה באיכות חייהם ובתפקוד היום יומי שלהם.

לעומת אסטמה קלה, אסטמה בינונית מתבטאת בירידה בתפקודי הריאות, וניתן לעקוב אחר תפקודי הריאות בבדיקות כמו ספירומטריה ואחרות. כמו כן, חולים עם אסטמה בינונית סובלים לרוב משתי התפרצויות משמעותיות כל שנה אשר דורשות טיפול בסטרואידים דרך הפה.

הטיפול באסטמה בינונית

הטיפול באסטמה בינונית הוא בדרך כלל סטרואידים בשאיפה במינון נמוך בשילוב עם מרחיבי סימפונות ארוכי טווח. כיום ניתן להשיג תכשירים משולבים כמו סימביקורט ואחרים, הניתנים בשאיפה ועל כן תופעות הלוואי שלהם מופחתות.

טיפול אפשרי נוסף בשלב זה הוא סטרואידים במינון בינוני, אך בדרך כלל רוב הרופאים משתדלים להשתמש פחות בסטרואידים בשל פוטנציאל תופעות הלוואי שלהם. בנוסף, חולים עם אסטמה בינונית נדרשים להשתמש במשאף המכיל מרחיבי סימפונות קצרי טווח, לשם טיפול מהיר בהתקפים שמתפתחים.

התמודדות עם אסטמה בינונית

לעומת אסטמה קלה, אסטמה בינונית פוגעת בשגרת היום יום ומונעת מהחולים לקיים אורח חיים סביר ותקין. חולים הסובלים מאסטמה בינוניים סובלים מהופעת התקף בכל יום, ובדרך זו קשה מאוד להסתדר ולא קל לתכנן את סדר היום.

מסיבה זו, חולים באסטמה בינונית נדרשים להיות צמודים למשאף, נמנעים מחשיפה למקומות חדשים בהם יכולים להיות אלרגנים, נמנעים מפעילות גופנית ומתקשים לקיים אורח חיים סביר.

מפאת סיבות אלו, חולים באסטמה בינונית חייבים להיות מטופלים היטב, על ידי תרופות במינון נכון ובהיענות גבוהה. במקרים הללו, מעקב קבוע אחרי תסמיני המחלה חיוני, ופעמים רבות חולי האסטמה נדרשים למלא "יומן" בו רושמים את תסמיניהם השונים. בעזרת המעקב, הרופא המטפל יכול להתאים את הטיפול לצרכי החולים ולעזור להם.

חשוב להדגיש שחולים רבים עם אסטמה בינונית מסתדרים היטב לאחר שמקבלים טיפול יעיל. אמנם התאמת הטיפול יכולה להיות ממושכת ומתסכלת, אך בסופו של דבר לאחר שמצליחים לקבוע את הטיפול המתאים, מטופלים רבים מסתדרים ומצליחים לקיים אורח חיים תקין.

הימנעות מחשיפה לאלרגנים כדרך חיים

בחולים עם אסטמה בינונית קיימת חשיבות רבה ביותר להימנעות מחשיפה לאלרגנים, אשר יכולים לעורר התקפי אסטמה. בניגוד לאסטמה קלה, בה ההתקפים מופיעים בתדירות נמוכה יחסית ואין השפעה משמעותית על איכות החיים, אסטמה בינונית מתאפיינת בהתקפים יום יומיים ומניעתם על ידי מניעת החשיפה לאלרגנים חיונית.

לכן, מומלץ לכל חולה עם אסטמה בינונית להגיע למרפאת האלרגיה על מנת להכיר את האלרגנים אשר משפיעים עליו ולהימנע מהם. בנוסף, רצוי להימנע מהאלרגנים הנפוצים כמו אבק, פרוות בעלי חיים, דשא שכוסח לאחרונה, אבקני פרחים, עשן סיגריות וכולי.

בסופו של דבר, רוב החולים לומדים להכיר את האלרגנים המשפיעים עליהם ומונעים את החשיפה אליהם, ובכך מפחיתים מעט את חומרת המחלה ואת השפעת התסמינים על החיים.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!