אלרגנים

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

אסטמה ואלרגניםאלרגנים הם חומרים הזרים לגוף (אנטיגנים) ויכולים לגרום לתגובה אלרגית באנשים מסוימים. אלרגנים נמצאים בכל מקום הסובב את האדם. אלרגנים נפוצים הם אבק, פרחים, עובש, חתולים ומזונות רבים.

פריחת האביב היא הגורם המרכזי לאלרגיה העונתית. עם זאת, אם תחושת המחנק באף, עיטוש, עיניים דומעות ונזלת מפריעים בכל ימות השנה, סביר להניח כי מדובר בקדחת שחת, מחלה הנמנית עם קבוצת המחלות האלרגיות, ומכונה לעיתים בשם מחלת נזלת אלרגית רב שנתית. מצב זה נגרם בדרך כלל בסביבה ביתית על ידי אבק מצטבר, חלקי גוף ממעופפים, עובש וקשקשים שמקורם בחיות מחמד כמו חתולים.

האלרגנים רובם נכנסים לגוף באמצעות שאיפה או מזון, מזוהים על ידי המערכת החיסונית וגורמים לתגובה אלרגית. אימונוגלובולין E  הינו סוג מסוים מקבוצת הנוגדים אותו מכיל גוף האדם כתגובה לזיהומים טפיליים.

עם זאת, בגופם של אנשים מסוימים נוגדן זה משמש ככלי המזהה אנטיגנים נוספים – אלרגנים. אלרגן, כאשר בא במגע עם הגוף, מזמן ייצור מוגבר של אימונוגלובולין E, המפעיל בהמשך את התגובה החיסונית של הגוף ויוצר תגובה אלרגית. הרגישות לאלרגן מסוים משתנה מאדם למשנהו.

הקשר בין אסטמה לבין אלרגיה

אסטמה ואלרגיה הן שתי תופעות אשר לעיתים קרובות הולכות יד ביד. אסטמה היא מחלה של סימפונות וקנה הנשימה, המוביל את האוויר פנימה ולסביבה החיצונית מהריאות.

קיימים מספר סוגים של אסטמה. אסטמה אלרגית היא סוג של אסטמה המתרחשת על ידי חשיפה לאלרגן מסוים. האוויר נשאף דרך האף וקנה הנשימה אל עבר הסימפונות. בקצה כל הסימפון יש שקיקים המכונים בשם נאדיות הריאה, המספקות אוויר (חמצן) לדם. במהלך אירוע אסטמה מתעוררים מספר שינויים החוסמים את מעבר האוויר, ואינם מאפשרים לו לנוע בחופשיות בתוך דרכי הנשימה.

באסתמה אלרגית, דרכי הנשימה רגישים לאלרגנים מסוימים. עם החשיפה לאלרגן, תגובת יתר של המערכת החיסונית מופעלת. התסמינים בדרך כלל זהים ויכולים לכלול: שיעול, צפצופי ריאה, קוצר נשימה, נשימה מהירה ומאולצת, הידוק בית החזה. בנוסף, תסמינים של אלרגיה : נזלת, גירוד עיניים, התעטשות ונזלת.

מאפייני האלרגנים

אלרגנים נפוצים הגורמים לתגובה אלרגית הם אלרגנים זעירים די כדי לחדור בשאיפה לריאות כמו: אבקת פרחים הנישאת באוויר, עשבים, נבגי עובש, קשקשי בעלי חיים, חלקים זעירים שמקורם בחרקים ומעופפים.

בנוסף לכך, האלרגיה עשויה להתפתח לאחר מגע של גורם האלרגן עם עור שרוט (הגורם לעור אדמומי), מגע בעיניים (גורם לאדמומיות וגירוי) ודרך הפה שבמקרים נדירות יכול לגרום לשוק אנפילקטי, מצב המסכן חיים.

סיכונים

הסיכונים בחשיפה לאלרגנים מתפרסים בתחומים שונים. ראשית, משפיעים על מערכת הנשימה וגורמים לתגובה אלרגית המאופיינת בנזלת, גירוי עיניים, אסטמה מתונה עד לאסטמה חמורה היכולה לעורר שוק אנפילקטי החוסם את קנה הנשימה.

שנית, אלרגנים משפיעים על העור ומערכת העיכול, גורמים לאקזמה, אורטיקריה, אלרגייה באזור הפה, כאבי בטן, בחילות, הקאות ושלשולים.

אלרגנים אחרים מצויים בתרופות רבות. שימוש בחומרים אלה עשויים ליצור תגובה אלרגית המשפיעה על מערכת הנשימה, עור הגוף ויוצרת תגובה אנאפלקטית כללית.

אלרגיות בישראל

בישראל כ-25 אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מאלרגיה, כאשר 50-60 אחוזים מהציבור אינו מודע לנוכחות האלרגיה כלל. 15 אחוזים מהסובלים מאלרגיות נאלצים להתמודד איתן על בסיס יומי. בשנים האחרונות חלה עלייה בשכיחות האלרגיות. אלרגיה יכולה להתפתח בכל שלב בחיים גם למזון וחלב בפרט.

בקרה סביבתית ואסטמה אלרגית

בקרה יעילה דורשת זיהוי של אלרגנים במשק הבית והסביבה. שירותי הבריאות מציעים בדיקות לזיהוי של אלרגיה לאלרגנים מסוימים. חשוב לפנות לייעוץ רפואי לצורך אבחון וטיפול.

טיהור אוויר

סביבת מחייה שבה האוויר נקי מאלרגנים הינה חשובה לחולים באסטמה, אשר סובלים מהתקפים. מטהרי האוויר של חברת ®Airfree מטהרים את האוויר מאלרגנים ומאפשרים לכם לנשום אוויר נקי.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!