שתיית אלכוהול וסכנותיה בחולי אסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

שתיית אלכוהול וסכנותיה בחולי אסטמהעבור חלק מאנשים, תסמיני האסטמה מתגברים כאשר הם שותים אלכוהול (מכל סוג), בעוד שאחרים עשויים למצוא שהסימפטומים של האסטמה מתפתחים רק לאחר שתיית סוג מסוים של משקה, כגון יין או בירה.

בדרך כלל החומרים המצויים במשקאות האלכוהוליים, ולא האלכוהול עצמו, מפעילים את הסימפטומים של האסטמה, כמו גם האתנול עצמו (אלכוהול טהור). משקאות אלכוהוליים מכילים כימיקל טבעי הנקרא היסטמין, שנמצא ברמות גבוהות במיוחד ביין אדום ובבירות. היסטמין הוא אותו החומר שמשוחרר בגוף כאשר ישנה תגובה אלרגית, אך אצל חלק מאנשים, היסטמין באלכוהול עשוי לעורר את תסמיני האסטמה.

חומרים משמרים המתווספים למשקאות אלכוהוליים, גורמים אף הם בקרב 3% ל -10% מהאנשים להתפתחות תסמיני אסטמה, החל מצפצופים קלים ועד התקף אסטמה אשר עלול להוות סכנת חיים. יש סיכוי טוב להבחין בסימפטומים אלה כמעט מיד לאחר השתייה, אולם יש לקחת בחשבון כי רגישותם של האנשים עלולה להשתנות, כאשר חלקם עשוי להיות מסוגל לשתות משקה אחד או שניים בלי לשים לב לתסמינים, ואילו אחרים עלולים לגלות את התסמינים מיד לאחר מספר לגימות.

סכנות ותופעות לוואי של שתיית אלכוהול

אלכוהול הוא חומר כימי חזק שיכול להיות בעל השפעות שליליות מגוונות אשר משפיעות על כמעט כל מערכת גופנית, כולל מוח, עצמות ולב. לאלכוהול ישנם סיכונים רבים, חלקם בעלי השפעה קצרת טווח ואחרים בעלי השפעה ארוכה יותר.

בתחילה, לאחר שתיית כוס או שניים של אלכוהול, ההשפעה תהיה העלאת מהירות קצב הלב והרחבת כלי הדם, שנותנים תחושה חמימה, חברותית ופטפטנית. לאחר שתייה נוספת של מספר כוסות, המוח ומערכת העצבים יתחילו להיות מושפעים, וכך גם מערכת קבלת ההחלטות אשר תשפיע על פזיזות וחוסר מעצורים.

האלכוהול עלול לפגוע גם בתאי מערכת העצבים, כך שהוא יגרום לסחרחורת. לאחר שתייה נוספת זמני התגובה יהיו הרבה יותר איטיים, התיאום יהיה לקוי מאוד, ותהיה הרגשת נמנום. עלולים להופיע גם תסמינים במערכת העיכול אשר יתבטאו בבחילות, הקאות, שלשולים ובעיות עיכול.

הרעלת אלכוהול תתרחש כאשר כמויות עודפות של אלכוהול יתחילו להפריע לפונקציות אוטומטיות של הגוף כגון: נשימה, קצב לב והפרעה לרפלקס ההקאה (אשר עלול להוביל לחנק). סיכונים אחרים עלולים לכלול: תאונות ופציעות, אלימות, התנהגות אנטי-חברתית ועוד. שתיית אלכוהול לתקופה ארוכה עלולה להחליש את המערכת החיסונית, לגרום לזיהומים, שבץ, יתר לחץ דם, סרטן הכבד ועוד.

שילוב של אלכוהול עם תרופות לאסטמה

חלק מהתרופות פועלות בדרכים משלימות או הפוכות באותם אתרים בגוף. אם הם ניתנות ביחד, הן עלולות להתחרות אחת עם השנייה, באמצעות הפחתה או הגדלת ההשפעה של אחד מהן.

סכנת השילוב בין אלכוהול לתרופת הניתנות לאסטמה (כמו משאפים) היא אמיתית. ערבוב אלכוהול עם תרופות מסוימות עלול לגרום לבחילות והקאות, כאבי ראש, נמנום, התעלפויות או הפסד של פונקציית התרופה. מעבר לכך, האדם עלול להיות בסיכון לדימום פנימי, בעיות לב וקשיים בנשימה. בנוסף לסכנות הללו, אלכוהול עלול להפוך את התרופות לפחות יעילות או אפילו חסרות תועלת לחלוטין ואף למזיקות או רעילות.

אמנם אין מידע ישיר לגבי שימוש באלכוהול ו-albuterol למשל, או תרופות אסטמה אחרות, אולם קיימת סכנה כללית על שתיית אלכוהול בשילוב תרופות. כאמור, האלכוהול עצמו עלול לעודד ולהחמיר את התפתחות התסמינים של האסטמה, באופן אשר התרופות הנלקחות לא יצליחו לטפל בהם.

מכיוון שבחלק מהתרופות קיימים חומרים מרחיבי סמפונות, עלולים להיגרם בעקבות שילוב האלכוהול עלייה בקצב הלב. כמויות גדולות של אלכוהול יחד עם מרחיבי סמפונות עלולים להגדיל את הסיכון לפעימות לב מהירות עד כדי טכיקרדיה.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!