אסטמה בגיל מבוגר

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

אסטמה במבוגריםלמרות שאסטמה נחשבת בדרך כלל כמחלה של ילדים, ניתן לחלות באסטמה בכל גיל, ושיעור המבוגרים הסובל מאסטמה גבוה למדי.

אוכלוסיית המבוגרים הסובלת מאסטמה מחולקת לשניים: חולים הסובלים מאסטמה מילדות, עם סימפטומים אופייניים הכוללים התקפים של קוצר נשימה, וחולים שפתחו אסטמה בגיל מבוגר בלבד. חולים אלו מוצגים באופן פחות ברור, וקשה יותר לאבחן את מחלתם. מעריכים ששיעור החולים באסטמה מקרב כלל האוכלוסייה מעל גיל 65 נע סביב 6%.

סימפטומים וסימנים של אסטמה במבוגרים

מחלת האסטמה דומה במבוגרים ובצעירים. אלו כמו אלו סובלים מהתקפים של קוצר נשימה, צפצופים, שיעול ולחץ בחזה. לעיתים קרובות לא נמצא ממצא פתולוגי בבדיקה של חולה אסטמה במרפאה, והסימנים מופיעים רק בעת התקף חריף. לכן, אין אפשרות לשלול אסטמה על סמך בדיקה רפואית בלבד.

בחולים מבוגרים כצעירים, יש צורך בדרך ככל בבדיקת ספירומטריה, הבודקת את נפחי הריאה ואת יכולת נשיפת האוויר, כמדד לחסימה בריאה. מדדים אלו נבדקים גם לאחר מבחני גירוי שונים, כמו מבחן מתכולין, או מאמץ גופני. אצל קשישים יש לעיתים קושי רב יותר בשיתוף פעולה בבדיקת ספירומטריה, לעיתים על רקע ירידה קוגניטיבית ודמנציה. עם זאת, במרבית המקרים ניתן להגיע לבדיקה משביעת רצון.

אצל צעירים, הקשר בין אסטמה לאלרגיה מבוסס היטב. חולים אסטמטיים ואלרגיים נקראים "אטופים". במבוגרים, הקשר בין אטופיה לבין אסטמה חלש יותר, אם כי אחוז ניכר מהקשישים האסטמטיים בכל זאת סובל מאלרגיות לחומרים שונים.

אבחנה מבדלת של אסטמה בקשישים

מחלות הנפוצות בקשישים (ולא בגילאים צעירים יותר) מקשות על אבחנת אסטמה בגיל המבוגר. בקרב קשישים, מספר מחלות יכולות לגרום לקוצר נשימה והתקפי קוצר נשימה, בשכיחות גבוהה למדי.

מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) היא מחלה המופיעה בעיקר בקרב מעשנים, ומתבטאת בחסימה והרס של דרכי הנשימה, לעיתים עם הסתמנות קלינית הדומה למחלת האסטמה.

קושי נוסף באבחנה נובע מכך שלעיתים שתי המחלות מופיעות ביחד. ניתן להבדיל בין אסטמה ל – COPD על ידי תגובה למתן מרחיבי סימפונות (טובה יותר בחולים עם אסטמה), ובדיקת של יכולת הדיפוזיה (העברת הגזים) בריאה (טובה יותר בחולי אסטמה, ורודה בחולי COPD).

סיבה נפוצה אחרת לקוצר נשימה היא אי ספיקת לב שיכולה להתלוות אליה אסטמה קרדיאלית. אי ספיקת לב מביאה להצטברות נוזלים בריאות והתקפי קוצר נשימה. בניגוד לאסטמה, התקפים אלו אופייניים בייחוד בלילה (שמם הרפואי המקוצר – PND).

סימנים אחרים בבדיקה גופנית יכולים לסייע באבחנה (באי ספיקת לב מופיעות בצקות, גודש ורידי צוואר, חרחורים בריאות בהאזנה וגודש כלי דם בצילום חזה, שאינם מופיעים באסטמה).

טיפול באסטמה במבוגרים

עקרונות הטיפול במחלה במבוגרים דומים לעקרונות בטיפול בצעירים, ומבוססים על גישה וטיפול הדרגתיים, מבוססי סימפטומים. לעיתים יש קושי בלמידה ושימוש במשאפים בקרב קשישים מבוגרים, והיעזרות במכשיר נוסף (כמו נבולייזר) יכולה לסייע בהעברה טובה יותר של התרופה לריאות.

הבדלים בטיפול הרפואי בין צעירים הסובלים מאסטמה ובין קשישים הסובלים מהמחלה כוללים זהירות מרובה יותר בתרופות ממשפחת "ביטא אגוניסטים", בגלל ההשפעה האפשרית של תרופות אלו על קצב הלב, והמלצה לא להיעזר בתרופה תיאופילין במרבית המקרים.

בנוסף לטיפול הרפואי השגרתי במרחיבי סמפונות ובסטרואידים, מומלץ לקשישים הסובלים מאסטמה להתחסן כנגד שפעת עונתית וכנגד חיידק הפנוימוקוק, הגורם לדלקת ריאות. מחלות זיהומיות אלו יכולות להיות קשות ומסכנות חיים בקשישים הסובלים ממחלות רקע, ובכלל זה אסטמה.

ראו גם:
זכויות לחולי אסטמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!