המאפיינים של אסטמה בחורף

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

המאפיינים של אסטמה בחורף אסטמה היא מחלה דלקתית כרונית של דרכי הנשימה המאופיינת בתסמינים חוזרים ונשנים. התגובה הדלקתית גורמת לחסימה של זרימת האוויר בדרכי הנשימה. התסמינים הנפוצים כוללים צפצופים, שיעול, לחץ בחזה וקוצר נשימה.

האם אסטמה עלולה להחריף בחורף?

במהלך החורף, קיימים אלרגנים מסויימים המעוררים התפתחות תגובות אסתמטיות, בייחוד כאשר הטמפרטורות צונחות וקיימת נטייה לבלות במרחבים סגורים במשך שעות. אלרגיות חורף ותגובות אסתמה מלוות בהתעטשות, נזלת, גירוד עיניים, עיניים דומעות וצריבה, תחושת גירוד בגרון, צפצופים בריאות, שיעול, קשיי נשימה וחוסר נוחות בבית החזה.

ילדים הסובלים מאסטמה עשויים להציג סימנים כמו שפשפוף וגירוד האף, והופעת סימנים כחולים מתחת לעיניים. כל אלה עשויים לרמוז על התפתחות אסתמה בחורף.

אילו מזהמים עשויים לעורר תגובה אסטמתית?

תסמיני אסטמה הינם תגובה חולפת אשר עשוייה להופיע לסירוגין בחודשי החורף עד להעלמותם. החורף מביא עמו מספר אתגרים ייחודיים הן בבית והן בסביבה.

החשיפה בבית לחומרים המעוררים גירוי ותגובה אסתטמתית גבוהה מאוד בהשוואה לעונות האחרות. בנוסף, הפעלת תנורי חימום גורמת לפיזור אבק, אבקת פרחים ואלרגנים אחרים באמצעות מסננים, פתחי אוורור ושטיחים. מספר אלרגנים ביתיים, הנפוצים בעיקר בחודשי החורף: אבק, קשקשי בעלי חיים, חרקים ומכרסמים.

גורמים נוספים הידועים כמגרים אשר קיימת סבירות גבוהה יותר להתקל בהם בעונת החורף. חומרים אלה מגרים את דרכי הנשימה, יוצרים דלקת ואסתמה. הגורמים השכיחים ביותר בחודשי החורף הם: אוויר קר, עשן תנורים ועישון פסיבי.

מהם הסיכונים?

טיפול הולם יכול למנוע את הסיבוכים הן לטווח הקצר והן לטווח הארוך, הנגרמים כתוצאה מאסטמה. אסטמה קשה יכולה להשפיע על איכות החיים. אסתמה יכולה לגרום לעייפות, פגיעה בתפקוד או היעדרות מהעבודה ואף עשויה ליצור בעיות פסיכולוגיות הכוללות לחץ, חרדה ודיכאון.

במקרים בהם מתעוררת פגיעה באיכות החיים מומלץ לפנות לרופא. במקרים נדירים, אסתמה יכולה להוביל למספר סיבוכים חמורים בדרכי הנשימה, כמו דלקת ריאות, קריסת הריאות, אי ספיקת נשימתית, רמות חמצן נמוכות בדם עד כדי סכנה, או לחילופין רמות גבוהות של פחמן דו חמצני והתקפי אסתמה חמורים אשר אינם מגיבים לטיפול. כל הסיבוכים האלה הם סכנת חיים ומצריכים התערבות רפואית.

דרכי מניעה

מניעה ושליטה לטווח הארוך היא מפתח לשליטה בהתקפי אסטמה לפני הופעתה. המטופלים לעיתים מכירים את הטריגרים ולכן נוקטים בצעדים כדי להימנע מהם.

לצורך כך, נדרש מעקב אחר הנשימה ומעקב אחר הטיפול התרופתי היומי, כדי להבטיח שליטה בתופעה. במקרה של התפתחות תגובה אסטמטית, ייתכן כי המטופל ייאלץ להשתמש במשאף להקלה מהירה כגון אלבוטרול (Albuterol).

טיפול באסטמה בעונת החורף

מספר תרופות נמצאות כיום בשימוש להקלה בתסמינים, לטווח הקרוב. הטיפול נעשה במהלך התקף אסטמה או טרם ביצוע פעילות גופנית. תרופות אלה כוללות:

  • תרופות מקבוצת בטא אגוניסט – בטא אגוניסט ניתנים במשאף נייד, או nebulizer – מכונה אשר ממירה את התרופות אדים הנשאפים באמצעות מסיכת פנים מיוחדת.
  • מרחיבי סימפונות המספקים הקלה – אלה פועלים בתוך דקות ספורות כדי להקל במהירות על התסמינים. הם כוללים אלבוטרול, וונטולין.
  • ipratropium – בדומה למרחיבי סימפונות אחרים, ipratropium פועל במהירות כדי להרגיע באופן מיידי את תגובת דרכי הנשימה, דבר המאפשר את זרימת האוויר.
  • סטרואידים הניתנים באופן אוראלי או תוך ורידי – תרופות אלה כוללות פרדניזון או מטילפרדניזולון, להקלה על היווצרות הדלקת בדרכי הנשימה הנגרמת על ידי אסתמה חמורה. סטרואידים יכולים לגרום לתופעות לוואי חמורות לטווח ארוך, ולכן השימוש בהם נעשה לטווח הקצר לטיפול בהתקפים חמורים בהמלצת רופא בלבד.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!