הקשר בין אסטמה, שימוש בסטרואידים ודיכאון

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

הקשר בין אסטמה, שימוש בסטרואידים ודיכאוןעל פי מחקר הולנדי חדש, חולי אסטמה הסובלים מהתקפים חמורים ונוטלים פרדניזון, נוטים פי שלושה לחוות דיכאון בהשוואה למטופלים אשר אינם נוטלים פרדניזון באופן שיטתי ומאובחנים עם אסטמה קלה עד בינונית.

חולי אסטמה הנוטלים פרדניזון נמצאים במעקב ונזקקים לטיפול בדיכאון וחרדה, הן כדי להקל על סבלם ואולי גם על מנת לשפר את הבריאות הפיסית שלהם באמצעות טיפול בבריאות הנפש. החוקרים טוענים כי קיים קשר בין אסטמה שהיא מחלה כרונית ודיכאון.

מהו פרדניזון?

פרדניזון שייך לקבוצת התרופות המכונה בשם קורטיקו- סטרואידים. פרדינזון הוא תרופה אנטי דלקתית ומשמש לטיפול בהתקפי אסטמה, לעתים קרובות, בקרב אנשים עם תסמינים חמורים. התרופה מפחיתה התנפחויות ומגבירה את יכולת הגוף להילחם בזיהומים.

פרדניזון מונע את שחרורם של חומרים בגוף אשר אחראיים לדלקת. כמו כן, התרופה גורמת לדיכוי המערכת החיסונית. התרופה משמשת לטיפול באלרגיות, קוליטיס כיבי, דלקת פרקים, לופוס, פסוריאזיס או הפרעות נשימה כמו אסטמה.

מחקרים קודמים מצאו קשר בין שימוש בסטרואידים לבעיות של דיכאון ושינויים במצב הרוח. כמו כן, נמצא קשר בין דיכאון לחומרת האסטמה.

מה כלל המחקר?

כדי לבחון את הסיכון לדיכאון בקרב חולי אסטמה, החוקרים מהמחלקה לרפואת נשימתית במרכז האקדמי לרפואה באוניברסיטת אמסטרדם, גייסו 187 חולים. בקרב החולים, 67 סבלו מאסטמה התלויה בשימוש בפרדניזון, ו47 סבלו מאסטמה ללא תלות בפרדניזון. 73 חולי אסטמה נוספים בדרגה קלה עד בינונית לקחו חלק במחקר.

שלושת הקבוצות נתבקשו לענות על שאלות הנוגעות לדיכאון וחרדה, כמו גם שאלות שנועדו לזהות תכונות אישיות אשר עשויות לתרום לסיכון לדיכאון.

ממצאי המחקר

החוקרים מצאו כי חולי אסטמה אשר נצמדו לטיפול בפרדניזון היו בסיכון הגבוה פי 3.4 לפתח דיכאון בהשוואה לחולים אשר אינם תלויים בתרופה. החולים אשר נצמדו לשימוש בתרופה למעשה היו חולי אסטמה חמורה. לא נמצאו הבדלים משמעותיים בתכונות האישיות של המשתתפים במחקר.

חוקרים אחדים סבורים כי הקשר לסיכון המוגבר נעוץ דווקא בלחץ של הטיפול ולאו דווקא בגלל חומרת המחלה. המצב דומה למחלות כרוניות אחרות כגון סוכרת, המצריכות משטרי טיפול יומיומי מורכבים.

טיפול בדכאון בקרב חולי אסטמה

מתח ודכאון הם שני מרכיבים בלתי נפרדים בחיי היומיום – עם או בלי אסטמה. ההתמודדות עם הדיכאון יכולה לסייע לטיפול בקוצר נשימה ומניעת התקפים. ניתן לטפל בשני המצבים, דיכאון ואסטמה, אולם לפני כן נדרש אבחון על ידי רופא.

קיימים מספר טיפולים בדיכאון, הן טיפול נפשי והן טיפול תרופתי. הרופא מרכיב תכנית טיפולים העוקבת אחר התסמינים על מנת להתאים את הטיפול המתאים ביותר עבור החולה. המטופל יכול לנקוט במספר צעדים הכוללים טכניקות הרפיה, ניהול מחלת האסטמה והתנהלות מול הגורמים האחראיים למחלה, קבלת תמיכה מהסביבה ומעקב מסודר אצל הרופא.

אחת ההמלצות לטיפול בדיכאון היא שינוי בדפוסי החשיבה והתמודדות עם גורמים היוצרים לחץ. חשוב לזהות את הגורמים העיקריים לדיכאון ולחץ כגון בעיות פיננסיות, זוגיות, אובדן ובדידות. המלצה נוספת היא הקפדה על פעילות גופנית סדירה. פעילות גופנית המותאמת לחולי אסטמה היא דרך יעילה להמנע מלחץ וחרדה ולשמור על גוף בריא.

חולי אסטמה ואנשים הסובלים ממחלות כרוניות אחרות מוכרחים להרבות בשינה. הפחתה בשעות השינה יוצרת עייפות וגורעת מהאנרגיה המשמשת להתמודדות עם המחלה. פיתוח הרגלי שינה היא צעד משמעותי בהתמודדות עם הדכאון.

לא פחות מכך חשוב להקפיד על תזונה בריאה. מזון תעשייתי וסוכרים מזוקקים עשירים בקלוריות מותירים תחושת עייפות. הגבלת סוכר, קפאין ואלכוהול מפחיתים אף הם את הדכאון.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים