הנקה ואסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים

אסטמה והנקהלהנקה יתרונות רפואיים ידועים רבים. מחקרים שונים הראו שהנקה מפחיתה שיעורים של זיהומים בילדים (למשל: דלקות באוזן התיכונה), קשורה לסיכון מופחת למשקל עודף בבגרות, ירידה בשכיחות מחלות אוטואימוניות ועוד.

האם יש קשר גם בין אסטמה ובין הנקה? האם הנקה מונעת התפתחות של אסטמה?

הנקה קשורה לאסטמה – האמנם?

עדויות ראשונות שפורסמו בספרות הרפואית העלו את ההשערה שאכן קיים קשר כזה, ותינוקות שהונקו יסבלו משיעור נמוך יותר של אסטמה בילדות ובבגרות. מכיוון שמחלת האסטמה נפוצה ביותר (מעריכים ששכיחותה בגילאי הילדות נע סביב 10%) הרי שקשר כזה, אם אכן קיים, הוא בעל משמעות רבה ביחס לבריאות הציבור וההמלצות הרפואיות לתזונת התינוק.

למרבה הצער, מספר מחקרים שבוצעו עד כה לא הציגו תוצאות משכנעות, וקיים חוסר הסכמה בקהילה הרפואית ביחס להשפעה האמיתית של הנקה על התפתחות אסטמה.

מכיוון שבגיל צעיר קשה לפעמים לקבוע אבחנה חד משמעית של אסטמה, נעזרים לעיתים בנוכחות של "צפצופים" בבדיקה גופנית, כקריטריון מקביל. בגיל צעיר מופיעים לעיתים קרובות צפצופים בבדיקה גופנית בעקבות זיהום בדרכי הנשימה, ולאו דווקא בעקבות אסטמה.

בגילאי בית הספר ובגילאים מאוחרים יותר, צפצופים קושרים קשר אמיץ יותר למחלת האסטמה. לכן, מציאת קשר המבוסס על צפצופים איננו מובהק, ומציאת קשר אמיתי בין אסטמה להנקה דורשת מחקרים ארוכי טווח.

שלושה מחקרים גדולים שבוצעו בחמש עשרה השנים האחרונות הראו קשר בין הנקה לאסטמה. המחקר האחרון מבין השלושה פורסם בכתב העת הרפואי Pediatrics, כתב העת המוביל העוסק ברפואת ילדים, בשנת 2012. במחקר זה השתתפו כ – 1,100 ילדים בניו-זילנד.

מידע רב נאסף אודות הרגלי ההנקה והתזונה של הילדים עד גיל שש, והם גם נבדקו בדיקות רפואיות סדירות על מנת לזהות צפצופים בדרכי הנשימה.

במחקר נמצא שכל חודש שבו ניתנה לתינוק תזונה המבוססת על חלב אם בלבד, הפחית באופן משמעותי את הסיכון לאסטמה. בילדים "אטופים", כלומר ילדים הסובלים מתופעות אלרגיות והם בעלי סבירות גבוהה יותר לפתח אסטמה, נמצאה ירידה משמעותית בשכיחות של אסטמה בעקבות הנקה.

ילדים אטופים שהונקו מעל שלושה חודשים חוו ירידה של קרוב ל – 60% בסיכון לאסטמה בילדות. עם זאת, ככל הנראה הנקה מפחיתה את שיעורי הזיהומים הנשימתיים בילדים, הגורמים, כאמור, לצפצופים בדרכי הנשימה. לכן, הפחתה בצפצופים בעקבות הנקה אין משמעה בהכרח הפחתה בשכיחות של אסטמה.

הנקה מעלה את הסיכון לאסטמה?

לעומת מחקרים אלו, מחקרים אחרים שעקבו אחר ילדים לטווח ארוך לא מצאו קשר בין הנקה לאסטמה. מחקר גדול שפורסם בכתב העת הרפואי המוביל The Lancet בשנת 2002 כלל גם הוא כ – 1,100 ילדים, ונערך גם הוא בניו-זילנד.

במחקר זה נערך מעקב ארוך טווח אחר ילדים, והם נבדקו בדיקות רפואיות ומילאו שאלונים מתאימים מגיל תשע עד גיל 26. בנוסף, נאסף המידע אודות  ההיסטוריה של ההנקה בקרב ילדים אלו.

כ-50% מהילדים הונקו למשך חודש או יותר לאחר לידתם. במפתיע, נמצא שהילדים שהונקו הראו נטייה אטופית רבה יותר (הם אובחנו כבעלי אלרגיה לחתולים, קרדית אבק הבית, ודשא). ילדים רבים יותר מקבוצת הילדים שהונקו דיווחו על התקפי אסטמה בין הגילאים 9 ו-26.

ממצאי מחקר אלו מצביעים על תופעה הפוכה ממצאי המחקר הקודם – ייתכן שהנקה מעלה את הסיכון לאסטמה ולאלרגיות שונות.

האם קיים קשר?

האם ניתן להסיק ממחקרים אלו שהנקה מפחיתה את מספר האירועים של "צפצופים" בילדות המוקדמת, אך מעלה סיכון לאסטמה בגיל מאוחר יותר? גם מסקנה זו לא הוכחה במחקרים מתקדמים אחרים שניסו לבחון אותה.

נראה שהשאלה אודות השפעת הנקה על הסיכון לאסטמה היא שאלה רפואית מדעית פתוחה, שעדין מחכה למחקרים מרובי משתתפים וארוכי טווח שינסו להעניק לנו תשובות חד משמעיות יותר מאלו שניתנו עד כה.

ייתכן שהבנה מעמיקה יותר אודות הקשר בין הנקה לאסטמה תאפשר גם מבט רחב יותר על מנגנונים ביולוגיים של הנקה, שעדיין נסתרים מעינינו.

אסטמה היא מחלה דלקתית בדרכי הנשימה המתבטאת בהתקפים של קוצר נשימה ומושפעת מגורמים תורשתיים וסביבתיים.

שאלת הקשר שבין הנקה לאסתמה מעוררת דעות לכאן ולכאן, האם הנקה מסייעת במניעת אסתמה והאם הנקה של אם הסובלת מאסתמה עלולה להשפיע על התינוק. ובכן בשנים האחרונות נערכים מחקרים רבים הבודקים קשר זה ומנסים לתת מענה לשאלות הללו.

העברת האסתמה בהנקה

אחד הממצאים לגבי הקשר שבין אימהות אסתמטיות לתינוקן מצביע על כך שגם התינוקות לאימהות אסתמטיות נמצאים בסיכון לחלות במחלה, על פי מחקר שנערך בארה"ב תינוקות לאימהות לא אסתמטיות אשר הונקו במשך ארבעה חודשים ומעלה הראו תפקודי ריאה תקינים ומשתפרים בין בדיקה לבדיקה בעוד שתינוקות שנולדו לאימהות אסתמטיות והונקו במשך ארבעה חודשים או יותר הראו ירידה בתפקודי ריאות בין הבדיקות.

בקרב תינוקות אשר הונקו פחות מארבעה חודשים לא נתקבלו הממצאים הללו כך שניתן להסיק כי ככל שתקופת ההנקה ממושכת ההשפעה על ירידה בתפקודי הריאה והתפתחות אסתמה משמעותית יותר.

על פי מומחים הקשר בין הנקה של אם הסובלת מאסתמה להתפתחות אסתמה אצל התינוק טמון בהורמון אשר מעורר התפרצות התקף אסתמטי אשר מועבר לתינוק דרך חלב האם. עוד סברו המומחים כי במידה והאם מטופלת רמת ההורמון המועברת לתינוק קטנה.

הנקה כמניעה לאסתמה

על פי נתונים המופיעים בספרות הרפואית שיערו מומחים כי תינוקות שהונקו יסבלו פחות מאסתמה בילדות ובבגרות. זהו נתון חשוב היכול להשפיע על ההמלצות לתזונת התינוק, אולם חוקרים אחרים עדיין אינם משוכנעים כי קיים קשר כזה וכי יש להמשיך ולחקור בנושא טרם הגעה למסקנות חד משמעיות.

ובכל זאת נתונים שנבדקו הראו כי בקרב תינוקות אשר הוזנו בחלב אם בלבד ירדה השכיחות ופחת הסיכון לחלות באסתמה, גם בקרב ילדים הסובלים מאלרגיה ובעלי סיכון גבוה לחלות במחלה נמצאה ירידה בשיעור האסתמה בקרבם בעקבות הנקה.

ההסבר לכך טמון ככל הנראה בכך שהנקה מפחיתה זיהומים נשימתיים אצל ילדים ואמנם מעלימה צפצופים (ששימשו כמדד בבדיקה) המופיעים בנשימה אולם אין זו הוכחה מספקת  לגבי מניעת אסתמה.

האם הנקה מעודדת היווצרות אסתמה

בניגוד לממצאים הללו ישנן תוצאות ומחקרים המראים מגמה שונה ואף הפוכה, בקרב ילדים אשר הונקו נמצא דווקא שיעור גבוה יותר של בעיות אלרגיות שונות ואף התפתחות של התקפי אסתמה בגילאים מתקדמים יותר.

התוצאות הללו העלו את השאלה האם הנקה עלולה לעלות את הסיכון לחלות באסתמה ולסבול מאלרגיות? האם הנקה מפחיתה הופעת צפצופים בילדות אולם מעלה את הסיכוי להתפתחות אסתמה בגיל מאוחר?

ובכן התשובות לשאלות עדיין אינן חד משמעיות ומוסכם כי יש צורך להמשיך לחקור ולבדוק את הנושא לעומק. שאלת הקשר שבין הנקה לאסתמה עודנה פתוחה וייתכן כי קיימים מנגנונים ביולוגיים של הנקה שעדיין לא נחשפו.

ממצאים נוספים אשר בדקו את שאלת הקשר שבין הנקה ואסתמה הראו כי בקרב תינוקות אשר תקופת ההנקה שלהם הייתה ארוכה יותר מאשר בקר בתינוקות אחרים נמצא דווקא שיעור גבוה יותר של אלרגיות עור כך שלא נמצא שהנקה הינה בעלת השפעה מגנה וייתכן שההפך הוא הנכון.

אולם בכל מקרה להנקה יתרונות בריאותיים וחשיבות רבה בהתפתחות התינוק, דוגמא לכך היא ירידה בזיהומים במערכת העיכול ובאקזמה אטופית בשנה הראשונה לאחר הלידה, על כן בכל מקרה ישנה הסכמה בקרב הרופאים כי להנקה חשיבות רבה להתפתחות תקינה של התינוק והשפעתה עליו חיובית.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
טיפול הומאופתי
הומאופתיה מטפלת בסיבות והשורשים של הבעיות , וכך האדם מבריא ומגיע לריפוי אמיתי.
רוצים לשמוע עוד על טיפול הומאופתי השאירו פרטים