אינהלציה לאסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

אינהלציה לאסטמהאסטמה (קצרת הנשימה או גנחת הסמפונות בעברית) היא מחלת ריאות כרונית חסימתית התקפית.

המשמעות היא שמדובר על מחלה שהחולים בה לא בהכרח סובלים מתסמיניה בכל רגע נתון ושהסימפטומים שבהם מאופיינת המחלה פוגעים באיכות החיים של החולים מפעם לפעם בזמן התקף שלאחריו הם נעלמים כלא היו.

כמו כן, משמעות המילה כרונית היא שהמחלה לא חולפת לאחר התקף אחד אלא ממשיכה ללוות את החולה למשך שנים רבות. למעשה מדובר על אחת מהמחלות הכרוניות הנפוצות ביותר בעולם כשלפי ההערכות העדכניות ביותר נראה כי 15% מהילדים ו- 10% מהמבוגרים סובלים ממנה.

הסיבה להבדל בשכיחות בקרב שתי האוכלוסיות נעוצה בעובדה שמדובר על מחלה שרבים מהילדים הסובלים ממנה נרפאים ממנה או הופכים להיות א-סימפטומטיים בבגרותם.

מהם הגורמים לאסטמה?

אסטמה היא מחלה הטרוגנית מולטיפקטוריאלית, כלומר מחלה שיש לה גורמים רבים שלא כולם פוענחו עד תום נכון לכתיבת שורות אלה. כך למשל החוקרים בתחום הצליחו לזהות כבר מספר גנים שקשורים למחלת האסטמה אבל ככל הנראה אסטמה היא מחלה פולי גנטית, כלומר שישנם גנים רבים שמשחקים תפקיד בהתהוות של המחלה ולא כולם פוענחו.

בנוסף לכך, נמצא כי ישנו קשר מסוים בין הידבקות בנגיפים מסוימים ובין התפתחות המחלה, אך עדיין אין בקשר זה כדי לנבא את קיום המחלה בהכרח בקרב אנשים שנחשפו לנגיפים אלו.

מעבר לכך, ישנם חוקרים שסבורים שדווקא הימנעות מחשיפה לחיידקים בינקות יכולה לגרום להופעת המחלה בגיל מבוגר יותר. ישנם גורמי סיכון רבים לאסטמה שידועים כיום שביניהם השמנה למשל וישנם לא מעט אלרגנים שידוע שיכולים לגרום לחולים לסבול מהתקף, אבל עדיין לא הצליחו החוקרים להבין את המנגנון המדויק להיווצרות המחלה באנשים מסוימים.

בהתאם לכך, גם אין תרופה אחת ויחידה שבכוחה לגרום לחולים להחלים ולכן הטיפול מתמקד בהפחתת חומרת התסמינים, בהפחתה של תדירות ההתקפים ובמתן תרופות להקלה על הנשימה בזמן התקף.

מה הם התסמינים של התקף אסטמה?

התסמינים של התקף אסטמה בדרך כוללים הפרשה מוגברת של ליחה, שיעול כבד, קוצר נשימה וצפצופים שנשמעים בבירור בזמן הנשימה. בקרב חולים רבים התסמינים מחמירים מאוד בשעות הלילה וחלק לא מבוטל מהם מתעוררים לפנות בוקר כתוצאה מהחמרה זו.

סימפטומים נוספים יכולים להיות שימוש בשרירי עזר כדי להשלים את פעולת הנשימה (לאור העלייה בוונטילציה), הפרשת ריר מוגברת, קושי רב למלא באוויר את הריאות ועוד. כמו כן, חולים רבים מדווחים שלפני תחילת ההתקף הם חשים תחושות מסוימות כמו למשל תחושת פחד שאין לה הסבר, חוסר נוחות שבאה לידי ביטוי בין השכמות, עקצוצים מתחת לסנטר ועוד.

מה הוא מכשיר אינהלציה?

מכשיר אינהלציה הוא מכשיר חשמלי שממיר נוזל לאדים שניתנים לשאיפה. השימוש במכשיר נעשה על ידי חבישת מסיכה שמחוברת לצינור אליו עוברים האדים. ההיגיון העומד מאחורי תרופות הניתנות בשאיפה הוא שפעילות התרופה תהיה ממוקדת ולא מערכתית.

בניגוד לתרופות אחרות שהמרכיבים שלהן מיועדים להגיע לדם, הרי שהמרכיבים הפעילים שמכניסים למכשיר האינהלציה מגיעים באופן ישיר לריאות ללא תיווך. התרופות הנפוצות ביותר שנהוג לעשות בהן שימוש במכשיר אינהלציה במקרה של מחלת האסטמה הן בודיקורט (סטרואיד) וונטולין (מרחיב סמפונות) במינונים שונים.

מה עדיף, משאף או מכשיר אינהלציה?

ישנם רבים שמתלבטים לגבי היתרונות והחסרונות של מכשיר האינהלציה שכן דרך פופולארית לא פחות לקבל את התרופות הרלוונטיות היא באמצעות משאף שממיר את אותן התרופות ממש לתרסיס.

באופן עקרוני ישנם לא מעט יתרונות למשאף וביניהם העובדה שהוא קטן, נייד, אינו צורך חיבור לחשמל ומצריך רק שניות ספורות לשימוש (בניגוד למכשיר האינהלציה שלרוב השימוש בו נמשך לפחות רבע שעה).

לעומתו מכשיר האינהלציה הוא מכשיר מסורבל למדי (למרות שבדגמים המודרניים ניתן לשאת את המכשיר לכל מקום ואפילו לחבר אותו למצת ברכב). עם זאת, במקרים של התקף אסטמה חמור וקשה במיוחד, לא תמיד ישנה אפשרות לעשות שימוש במשאף הקומפקטי.

מעבר לכך, האינהלציה מאפשרת למהול כמה תרופות יחד ומאפשרת גם להוסיף לתרופות חמצן. בסופו של דבר ההחלטה לגבי אופן מתן התרופות צריכה להיעשות על ידי הרופא המטפל בשיתוף החולה ומשפחתו (במידה ומדובר על ילד) כשבמקרים רבים מחזיקים החולים גם משאף וגם מכשיר אינהלציה ולומדים בעצמם מתי עליהם להשתמש במכשיר ומתי במשאף.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!