אטופיה ואסטמה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

אטופיה ואסטמהאטופיה היא מונח המתאר רגישות יתר לאלרגנים, אשר מתבטאת בייצור נוגדנים מסוג IgE המובילים לתגובה האלרגית.

אטופיה היא תופעה אשר קשורה למחלות אלרגיות רבות כמו נזלת אלרגית, אורטיקריה, אקזמה, אטופיק דרמטיטיס (אסטמה של העור) ומחלות נוספות. בנוסף למחלות שהוזכרו, אטופיה קשורה גם לחלק מהמנגנון המוביל להתקף אסטמה, ורבים מחולי האסטמה סובלים מתופעות אלרגיות נוספות בשל האטופיה.

חשוב להדגיש שאטופיה אינה מחלה, אלא נטייה אישית לפתח תגובות אלרגיות מסוגים שונים. אטופיה גורמת לכך שאנשים סובלים מנזלת בחילופי עונות, מרגישות לאבק ומכל תגובה אלרגית אחרת, ובדרך כלל רוב האנשים מסתדרים עם אטופיה ללא כל בעיה וללא צורך בטיפול מיוחד.

כאשר מדובר באסטמה, זיהוי האטופיה ואבחנה של הרגישות לאלרגנים השונים יכולה לסייע להתמודדות עם המחלה על ידי הימנעות מאותם אלרגנים והבנת הטריגרים להתפרצות ההתקפים. בשל כך, חולי אסטמה רבים עוברים בירור במרפאת אלרגיה על מנת לאבחן את האטופיה ולזהות את הרגישות לאלרגנים השונים.

הקשר בין אטופיה לאסטמה

אטופיה גורמת לכך שלאחר חשיפה לאלרגן, מופיעה תגובה של נוגדנים מסוג IgE אשר מתווכים פעילות של מערכת החיסון וגורמים לתגובה אלרגית.

אצל חולי אסטמה, תגובה זו מתבטאת בהתכווצות הסימפונות ובהופעת התסמינים השונים של התקף אסטמה הכוללים קוצר נשימה, צפצופים ושיעול. במקרים אלה, חשיפה של חולי האסטמה לאלרגנים בצורות שונות (כמו לדוגמא שאיפת גרגרי אבק) גורמת לתהליך שתואר ולהתפתחות ההתקף.

חשוב להדגיש שרוב חולי האסטמה סובלים מאטופיה, אך רק חלק קטן מהאנשים שסובלים מאטופיה סובלים גם מאסטמה. ועל כן, גם במידה וקיימת אטופיה הסיכוי לפתח אסטמה נמוך ביותר, ואין צורך לדאוג בשל כך.

ביטוי של אטופיה

הנטייה לאטופיה קיימת אצל אנשים רבים, והתגובה האלרגית הקשורה לאטופיה כוללת לרוב מספר ביטויים אופייניים:

  • נזלת – אחד המאפיינים החשובים ביותר של אטופיה הוא נזלת, וכמעט כל אדם מתעטש לעתים לאחר חשיפה לחומרים שונים. במקרים אלו הנזלת תהיה לרוב שקופה ודלילה, ותפסק לאחר סיום החשיפה לאלרגן.
  • דמעת – ביטוי שכיח נוסף לאטופיה הוא דמעת, אשר מתבטאת בעיקר ברגישות בעיניים ובירידת דמעות. במקרים רבים, הדמעת תתבטא ב"עיניים אדומות" בלבד, אך קיימים מקרים בהם הדמע יהיה מוגבר ויהיה צורך בניגוב הדמעות.
  • גרד בעור – גרד בעור מבטא בדרך תגובה אלרגית, ואנשים רבים סובלים מגרד כתוצאה מחשיפה לאלרגנים שונים. דוגמה בולטת לכך היא גרד לאחר לבישת בגד חדש או לאחר שימוש באבקת כביסה שונה המכילה אלרגנים.
  • תגובה מיידית או מאוחרת – התגובה האטופית יכולה להופיע מיד לאחר החשיפה לאלרגן או לאחר תקופה מסוימת, לרוב מספר שעות. ולכן, במידה ומופיעה תגובה אלרגית אטופית חשוב להבין שהחשיפה לאלרגן יכלה גם להיות לפני מספר שעות ויש לחשוב היטב ולשחזר מהו החומר שעורר את התגובה.

האלרגנים החשובים אשר קשורים לאטופיה

קיימים מספר אלרגנים חשובים ומוכרים אשר יכולים לעורר תגובה אלרגית אטופית:

  • קרדית אבק הבית – אחד האלרגנים החשובים והנפוצים ביותר, המגיע מחשיפה לאבק. לאנשים הסובלים מאטופיה מומלץ להימנע מחשיפה לאבק, להוציא מהבית שטיחים ווילונות התופסים אבק ולהקפיד לכבס מצעים ולשאוב ספות ורהיטים מרופדים אחרים.
  • פרוות בעלי חיים – פרוות בעלי חיים מכילות אלרגנים אשר יכולים להתעופף באוויר ולגרום לתגובה אלרגית. במקרים של רגישות קשה לפרוות בעלי חיים, לעתים יומלץ להוציא את חיית המחמד מהבית למרות הצער שבדבר.
  • עישון – עשן הסיגריות מכיל אלרגנים וחומרים מזיקים רבים, אשר יכולים להישאר על בגדים ורהיטים זמן רב גם אחרי הפסקת העישון. בשל כך יש להימנע מעישון באופן כללי, ולהקפיד לא להיכנס למקומות שעישנו בהם בעבר הקרוב.
  • אבקני פרחים – בזמן חילופי העונות האוויר מכיל אבקני פרחים רבים אשר ידועים כגורמים לתגובה אלרגית אצל הרגישים לכך.

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

ליצירת קשר מוזמנים להשאיר פרטים

לשגשג עם אסטמה: ניווט בעולם העסקים המודרני

אסטמה היא מצב נשימתי כרוני המשפיע על מיליוני אנשים ברחבי העולם. למרות שזה יכול להציב אתגרים, זה לא אמור להוות מחסום להצלחה בעולם העסקים המודרני. עם ניהול והבנה נכונה, אנשים עם אסתמה יכולים לשגשג בקריירה שלהם ולהשיג את מטרותיהם המקצועיות.

לקריאת המאמר »
072-3341176
טיפול ביתי
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!