אדרנלין להזרקה בטיפול בהתקף אסטמה קשה

טיפול ואבחון אסתמה זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון אסתמה!

אדרנלין להזרקה בטיפול בהתקף אסטמה קשהאסטמה היא מחלה נשימתית כרונית הכרוכה בהתכווצות משמעותית של הסימפונות, בדומה לברונכיטיס, או הצרת דרכי הנשימה הקטנות של הריאות.

מנגנונים המפעילים התקפי אסטמה משתנים, כולל גורמים כגון אוויר קר, פעילות גופנית מאומצת, מזהמים וחומרים אליהם אלרגי הסובל מאסטמה. אדרנלין חיוני להקלת תסמיני אסטמה.

שחרור אדרנלין טבעי

התפקיד העיקרי של אדרנלין בגוף הוא הכנתו לתגובת "הילחם או ברח", כלומר, זוהי שיטה המסייעת לגוף להתמודד בפועל במצב חירום. אדרנלין, המיוצר על ידי בלוטת יותרת הכליה, יושב גם על הורמון שנקרא אפינפרין, המשוחרר לזרם הדם בכל פעם בה אדם חווה מצב חירום. במצב זה, הגוף משחרר באופן טבעי רמות גבוהות של אדרנלין, במהלך התקף אסטמה.

כשהאדרנלין מציף את הדם במהלך התקף אסטמה, הוא נקשר לקולטני הלב והריאות, במצב המניב מספר תוצאות המסייעות להקלה מסוימת של תסמיני אסטמה. הלב מגביר את תדירות ועוצמת פעימותיו, מסייע להעברת דם מהירה דרך הריאות, ומקל את קצב הנשימה, למרות שזהו טיפול מוגבל להתקף אסטמה חמור. אדרנלין מוביל אף להירגעות מסוימת.

תרופות

בעוד שהגוף משחרר אדרנלין טבעי בשעת חירום, חוקרים קבעו כי השלמת שחרור האדרנלין הטבעי עם אדרנלין תרופתי מסייע להקלה מוגברת של תסמיני האסטמה. כבונוס נוסף, אדרנלין בשאיפה או בהזרקה פועל באופן פרטני על הריאות, ופותח את דרכי הנשימה ללא הגברת הדופק.

יחד עם זאת, יש להיזהר בכמות הזרקות האדרנלין, שכן בהחלט אפשרי שאנשים החווים התקפי אסטמה, יחוו תופעות לוואי של שימוש יתר מתרופות אפינפרין. משאפי אפינפרין כבר אינם מומלצים על ידי ארגונים רפואיים לבריאות הלב והדם. תופעות הלוואי רציניות, והמשאפים מספקים הקלה לטווח הקצר ביותר, ולעיתים קרובות מותירות את החולים עם הישנות חוויית תסמיני אסטמה בתוך דקות מתחילת השימוש במשאף.

חשיבות הזרקת אדרנלין

אדרנלין הוא כימיקל המצמצם את כלי הדם ופותח את דרכי האוויר לריאות. השפעות אלו מטפלות בלחץ דם נמוך חמור, צפצופי נשימה, גירוד חמור בעור, התפתחות כוורות עור ותסמינים אחרים של התקף אסטמה קשה.

אדרנלין ניתן לנשיאה קבועה בערכת הזרקה עצמית הנקבעת לאדם עם היסטוריה של התקפי אסטמה חמורים. יש לקבל טיפול רפואי דחוף לאחר כל שימוש בהזרקת אדרנלין לטיפול בהתקף אסטמה חמור, שכן לאחר הזריקה יש לקבל טיפול נוסף ומעקב רפואי.

שימוש בהזרקת אדרנלין

יש למלא את כל הוראות הרופא ותוויות המרשם, ולא להשתמש בתרופה זו בכמויות גדולות או קטנות מידי, או למשך פרק זמן ארוך יותר מהמומלץ. אדרנלין מוזרק לתוך שריר הירך החיצונית. במקרה חירום, ניתן להזריק דרך הבגדים. המזרק הוא חד פעמי ומגיע הם הוראות שימוש בטוחות ויעילות. אין להזריק את התרופה אם לא מבינים את ההוראות, הכוללות:

שימוש במכסה הבטיחות – אין להסיר את מכסה הבטיחות עד שמוכנים להשתמש במזרק. לעולם אין להניח את האצבעות על פני קצה המזרק לאחר הסרת מכסה הבטיחות.

אחיזת המזרק – יש לאכוף את המזרק באגרוף קמוץ מסביב עם הקצה כלפי מטה, ולמשוך את מכסה הבטיחות.

מניחים את הקצה כנגד החלק הבשרני של הירך החיצונית – ניתן להזריק ישירות דרך הבגדים.

נעיצת המזרק – נועצים את המזרק חזק נגד הירך על מנת לשחרר את המחט, שקובעת את מינון האדרנלין. מחזיקים את המזרק במקום למשך עשר שניות לאחר הנעיצה.

מסירים את המזרק מהירך ומעסים את האזור בעדינות – מכניסים בזהירות מחדש את ההתקן המשמש למחט לצינור הנושא, ולוקחים אותו לחדר המיון כך שהרופא ידע כמה אדרנלין הוזרק.

משתמשים במזרק פעם אחת בלבד – אין להשתמש בו בשנית אם המזרק יצא מתוך העור לפני עשר שניות. אם המחט כפופה מהשימוש הראשון, היא עלולה לגרום לפגיעה חמורה בעור.

אולי יעניין אותך גם:

הומוטוקסיקולוגיה: מהי? וכיצד היא יכולה לסייע בהתמודדות עם אסטמה?

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה

המרכז לטיפול ואבחון אסתמה מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון אסתמה, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון אסתמה. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!